Kimdir

Çiğdem Toker Kimdir, Kaç Yaşında? Çiğdem Toker Hayatı ve Biyografisi

Çiğdem Toker Kimdir, Kaç Yaşında? Çiğdem Toker Hayatı ve Biyografisi. Türk gazeteci ve yazar olarak tanınan Çiğdem Toker Ne Mezunu? Çiğdem Toker aslen Nereli? araştırılmakta. Bir çok kitap da yazmış olan Çiğdem Toker hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Çiğdem Toker Kimdir?

1955 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Çiğdem Toker 2024 yılı itibari ile 69 yaşındadır ve aslen Diyarbakırlıdır. Muhabir olarak başladığı sektöre gazeteci ve yazar olarak devam etmektedir. Peki ama Çiğdem Toker Kimdir, Ne Mezunu? Öncelikle eğitim hayatından bahsedecek olursak; ortaöğretimi Denizli Lisesinde tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur.

Mesleğe ilk olarak; üniversite öğrencisiyken Anka Ajansı’nda başlayan Çiğdem Toker, Günaydın, Ulus gazetelerinde, Nokta dergisinde kültür sanat, adliye muhabiri olarak stajlar yapmıştır. 1988’yılında katıldığı Anadolu Ajansı’nın açtığı sınavları kazanarak, Devlet Güvenlik Mahkemesi ve yüksek yargı muhabiri olarak çalışmıştır.

Bunun üzerine ise 1990-1993 yıllarında haftalık olarak yayınlanan Ekonomik Panorama dergisinde muhabir olarak çalışmış ve ardından 1993-2008 döneminde de aralıksız 15 yıl Hürriyet gazetesinin Ankara Bürosu’nda ekonomi muhabiri olarak görev yapmıştır.


Çiğdem Toker Hayatı ve Biyografisi

Birçok farklı gazete ve dergide muhabir olarak çalışıp tecrübe kazanması sorasında Vergi, enerji, kamu ihaleleri, özelleştirme, rekabet politikalarını izledi. Aynı dönemde TBMM’de bütçe, mali mevzuat ve 2001 kriz sürecinde çıkarılan kanunların Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki yasama süreçlerini haberleştirdi. Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası toplantıları yurt dışında izledi.

Habertürk gazetesinin ilk Ankara temsilcisi olarak gazetenin Ankara bürosunu kurdu. İstifa ederek ayrıldı. Bağımsız internet gazetesi T24’ün ilk yayınlarında OECD’nin hazırladığı “Futbolda Kara Para Aklama” raporunu tercüme ederek dizi yazısıyla yer aldı. 2009-2013 arası Akşam gazetesinde köşe yazarı ve Ankara temsilcisi olarak çalıştı. TMSF’nin Türk Medya Grubu’na el koyma sürecinde kendi isteğiyle ayrıldı.

2013 yılında Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı. Cumhuriyet yazar ve yöneticilerinin FETÖ ile bağlantıları suçlamasıyla tutuklu yargılandığı dava sürecini izledi. Gazetenin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nın yönetiminin değişmesiyle kendi isteğiyle ayrıldı. Eylül 2018’de katıldığı Sözcü gazetesinden, işine son verilmesi nedeniyle 2022’de ayrıldı.[1]

Ayrıca 2021’den beri FOX’da Doğan Şentürk’ün moderatörlüğündeki, Orta Sayfa programında Murat Yetkin, Nevşin Mengü ve Deniz Zeyrek ile birlikte yer almaktadır. Özel hayatından bahsedecek olursak; evli ve 3 çocuğu bulunmaktadır.

Twitter’da Çiğdem Toker

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu