Öğrenci Gazetesi

Coğrafya Bakı Ne Demek? Türkiye’nin Bakı Yönü Nedir?

Coğrafya Bakı Ne Demek? Türkiye’nin Bakı Yönü Nedir? Sabit Bakı Yönü Nedir? Coğrafya dersi konuları içerisinde yer alan ve 6. ve 9. sınıf öğrencileri tarafından en çok merak edilen sorular arasında. Bakı kısaca yamaçların güneş ışınlarını aldığı yön ya da yamacın güneş ışınlarına göre konumudur.

Coğrafya Bakı Ne Demek?

Bakı, bir bölgenin dağlık bölgelerinin güneş ışınlarını alma yönü ya da güneşe bakan kısımları olarak tanımlanır. Kısaca bakı yamaçların güneş ışınlarına göre konumudur. Bakı olan yamaçlar güneş gördükleri için daha fazla enerjiye sahiptir. Yükseltiye de bağlı olarak bakı gören yamaçlarda kalıcı kar sınırı, tarımsal faaliyetlerin üst sınırı üzerinde etkilidir.

Bakının görüldüğü alanlar tamamıyla dağlar olup kuzey yarım küredeki dağların güney yamaçlarında, güney yarım küredeki dağların da kuzey yamaçlarında meydana gelir. Güneş ışınlarının daha yüksek ve geniş açıyla geldiği ve sıcaklıkların yüksek olduğu alanlarda oluşur.

Yön bulma açısından bakı önemlidir, çünkü güneş ışınlarının doğrudan daha fazla yansıdığı kısım doğu ve güney yönlerini gösterir.

Bakı olan yamaçlarda:

  • Güneş ışınlarının yüzeye düşme açısı daha geniştir.
  • Sıcaklık çok daha fazladır.
  • Karlar diğer bölgelere göre daha kısa sürede erir.
  • Kalıcı kar sınırı yüksektir. .
  • Tarım ve orman üst sınırı yüksektir.
  • Güneşlenme süresi daha yüksektir.

Türkiye’nin Bakı Yönü Nedir?

Türkiye Yengeç dönencesinin kuzeyinde yer almasından dolayı dağların bakı yönü güneydir. Türkiye kuzey yarım kürede yengeç dönencesinin kuzeyinde yer aldığı için bu bakı yönü daime dağların güney yamaçlarıdır. .

Eğer ülkemiz güney yarım kürede oğlak dönencesinin güneyinde olsaydı bu defa bakı yönü daima dağların kuzey yamaçları olurdu.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu