Kimdir

Deniz Ülke Arıboğan Kimdir? Deniz Ülke Arıboğan Ne İş Yapıyor? Deniz Ülke Arıboğan Hayatı ve Biyografisi

Deniz Ülke Arıboğan Kimdir? Deniz Ülke Arıboğan Ne İş Yapıyor? Deniz Ülke Arıboğan Hayatı ve BiyografisiAkademisyen olan Deniz Ülke Arıboğan Kaç Yaşında? Deniz Ülke Arıboğan aslen nereli, Ne Mezunu? merak edilmekte. Gelin birlikte Deniz Ülke Arıboğan hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Deniz Ülke Arıboğan Kimdir?

Başarılı bir eğitim hayatı olan Deniz Ülke Arıboğan Kimdir? son günlerde merak edilenler arasında yer aldı. Babası eski Milli istihbaratçı olan Mahir Kaynak’tır. 1965 yılında İstanbul‘da dünyaya gelen Deniz Ülke Arıboğan, 2024 yılı itibari ile 59 yaşındadır ve aslen İstanbulludur. Akademisyen olması yanı sıra bir çok başarılı projede de yer almıştır.

Eğitim hayatından bahsedecek olursak; TED Ankara Koleji’nde başlamış ve ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisansüstü eğitimini sürdürmüş ve doktor unvanını almıştır.

Bunlarla yetinmeyen Deniz Ülke Arıboğan, 1995 yılında İskoçya’da bulunan St. Andrews Üniversitesinde Terörizm ve Uluslararası Güvenlik Okulunu bitirmiştir.


Deniz Ülke Arıboğan Ne İş Yapıyor?

Kariyeri boyunca bir çok görevde bulunan ve alanında uzaman olan Deniz Ülke Arıboğan; İstanbul Üniversitesi, Hava Harp Okulu ve Harp Akademilerinde dersler verdi. 2007-2010 yılları arasında farklı vakıf üniversitelerinde Rektörlük ve Mütevelli Heyet Üyeliği görevlerini üstlendi. 2016-2017 yılları arasında Oxford Üniversitesi St. Antony’s College’de misafir öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

Günümüzde Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Üsküdar Üniversitesi Politik Psikoloji Merkezi (PPM) Müdürü olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.


Deniz Ülke Arıboğan Hayatı ve Biyografisi

Akademisyen olması yanı sıra; politik psikoloji perspektifinden güvenlik meselelerinin incelenmesi ve çatışmaların barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran Arıboğan, bu amaçla kurulan uluslararası ve disiplinler arası bir çalışma grubu olan IDI (International Dialogue Initiative) yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda “Dünya Sanat ve Bilimler Akademisi” üyesidir.

Arıboğan, Oxford U¨niversitesi CRIC (Centre for the Resolution of Intractable Conflict) Merkezinde kıdemli üyedir.

London Speaker Bureau’nun uluslararası konuşmacıları arasında olan Arıboğan’ın yayımlanmış çok sayıda ulusal ve uluslararası makalesi ve 10 kitabı bulunmaktadır. Kitapları arasında C¸in Gölgesinde Uzak Doğu Asya, Geleceğin Haritası, Uluslararası İlişkiler Düşüncesi, Dil İnsanı Konuşur, Tarihin Sonundan Barışın Sonuna, Büyük Resmi Görmek ve Duvar’ı sayabiliriz.


Deniz Ülke Arıboğan Eserleri

 • Travmaların Gölgesinde Politik Psikoloji, İnkılap Kitabevi, 2020
 • The Wall, İnkılap, 2019
 • Duvar, İnkılap Kitabevi, 2017
 • Büyük Resmi Görmek, İstanbul, Timaş Yayınları, 2013
 • Geleceğin Haritası, İstanbul, Profil Yayınları, 2008
 • Uluslararası İlişkiler Düşüncesi, İstanbul, Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları, 2007 (Genişletilmiş yeni basım)
 • Dil İnsanı Konuşur, İstanbul, TOÇEV yayınları, 2006
 • Tarihin Sonundan Barışın Sonuna, İstanbul, Timaş Yayıncılık, 2003; Yeni basım Nefretten Teröre, Ankara, Ümit Yayıncılık, 2004
 • Çin’in Gölgesinde Uzakdoğu Asya (editör), İstanbul, Bağlam Yayınları, 2001
 • Kabileden Küreselleşmeye, İstanbul, Sarmal Yayınları, 1998, 2. baskı, Mavi Ada Yayıncılık, 2000
 • Globalleşme Senaryosunun Aktörleri, İstanbul, Der Yayınları, 1996
 • Uluslararası İlişkiler Sözlüğü, (edt.) Faruk Sönmezoğlu, ortak yazar; Deniz Ülke Arıboğan, Beril Dedeoğlu, Gülden Ayman, İstanbul, Cem Yayınevi, 1993, İstanbul, Der Yayınları, 2. baskı 1996, 3. baskı 2000

Twitter’da Deniz Ülke Arıboğan

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu