Öğrenci Gazetesi

Ders Çalışmayı Ertelemeyi Durdurmanın 5 Tekniği

Ders Çalışmayı Ertelemeyi Durdurmanın 5 Tekniği. Ders çalışmayı planlayıp TV ‘de Arka Sokaklar çıktığında 10 dakikasını izleyip daha sonra ders çalışmaya geçmeyi düşündünüz mü.? Hiç ödevinize devam etmeniz gerektiği ve ardından biraz mola verip sonra yapmaya karar verdiğinizi ve yapmadığınız oldu mu?

Ders Çalışmayı Ertelemeyi Durdurmanın 5 Tekniği

Cevaplarınız EVET ise erteleme ile mücadele etmek ve ders çalışmanızı ertelemekten vazgeçmek için denenmiş ve test edilmiş teknikleri kullanmaya başlamanız gerekir.

Teknik 1: Her gün için belirli bir yapılacaklar listesi hazırlayın

Gelecek haftalar ve aylar boyunca yapmanız gereken için yapılacaklar listesi hazırlayın her gün tam olarak ne yapacağınızı planlamanız sizi motive edecektir. Böylece derslerinizde ilerleme kaydedip kendinizi daha iyi hissedersiniz.


Teknik 2: Her gün için dakikada bir plan yapın

Her şeyi planlayın, çalışma dışı görevler bile! Yapılacaklar listenizdeki her bir öğeye çok özel bir zaman dilimi ayırın. Başlangıç ​​ve bitiş zamanlarına sahip olmak, her şeyi yapana kadar çalışacağınız ve çalışacağınız gibi hissetmek yerine size doğru çalışmanız için çok sabit bir hedef verir.


Teknik 3: Oturumlar arasında kendinize ödüller verin (molalar)

Molalarınız da masanızdan uzaklaşıp farklı bir şey yapmayı denemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bir arkadaşınızla konuşmaya çalışın, yiyecek bir şeyler yiyin, koşuya devam edin veya hızlı bir yürüyüş için dışarı çıkın.


Teknik 4: Küçükten başlayın

Günün ilk seansınız olarak belki 25 dakika ile başlayın. 5 dakikalık hızlı bir mola verin ve daha sonra ders çalışmanın ritmine kapılın! Bir yere gittikten sonra, günün geri kalanında devam etmek için motivasyonunuz olacak.


Teknik 5: Motivasyon için diğer insanları kullanın

Sınav dönemlerinde Instagram ‘da herkes çalışkan bakın!

Bu, çalışmayan tek insandan biri gibi hissetmenizi sağlayarak doğal rekabet gücünüzü tetikler! Akran baskısı genellikle gençler arasında olumsuz bir etkiye sahip olmakla ilişkilidir. Ancak, aynı zamanda çok olumlu bir güç olabilir – herkesin çalıştığını gördüğümde, çatlayabileceğimi hissediyorum!


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu