Kimdir

Doğan Çağlar Kimdir, Nerelidir? Doğan Çağlar Hayatı ve Biyografisi

Doğan Çağlar Kimdir, Nerelidir? en çok merak edilenler arasında yer aldı. Özel Eğitim alanında öncü olarak da bilinen Doğan Çağlar Kaç Yaşında? Katıldığı programlarda yaptığı yorumlarla da sık sık gündeme gelen Doğan Çağlar Hayatı ve Biyografisini sizler için derledik…

Doğan Çağlar Kimdir?

Yıllarca gönüllü çalışmalar yapan ve eğitim alanınca bir çok konuya öncülük yapmış olan ünlü Profesör Doğan Çağlar, 1927 yılında Gaziantep’ de doğmuştur. 2023 yılı itibari ile 96 yaşındadır ve aslen Gazianteplidir. Çocukluk dönemlerinde de yine doğduğu köyde yaşamaya devam etmiştir. Ünlü profesörün ilk eğitim hayatı da yine doğduğu köyde bulunan ilköğretim okulunda başlamıştır. İlköğretim okulunda göstermiş olduğu üstün başarılar ile il de bulunan en iyi okullara giden Çağlar, eğitim hayatı boyunca birçok başarı elde etmiştir.

Eğitim hayatını yüksek puanlı okullarda başarılı bir şekilde tamamlayan Çağlar, 1946-1947 yıllarında Ankara – Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsünü bitirerek eğitim hayatını tamamlamıştır. Türkiye’de gerek ilköğretim gerekse lise veya üniversite okullarında birincilikle bitirmesi, Çağlar’a dış ülkelerde eğitim hayatına devam edebilme imkânı da sağlamıştır. Türkiye’de eğitim hayatını tamamlayan Çağlar, eğitimine Amerika Birleşik Devleti’nde bulunan yüksek lisanslı üniversitelerde devam etmiştir.


Doğan Çağlar Hayatı ve Biyografisi

Doğan Çağlar eğitim hayatını tamamlamasının hemen ardından iş hayatına atılmıştır. Çağlar ilk iş deneyimini İzmir Buca Kız Yetiştirme Yurdu Müdürü olarak almıştır. Burada ki işinden kısa süre içerisinde bazı nedenler ile ayrılan Çağlar, Gaziantep Körler Okulu Müdürü olarak görev almıştır. Hayatını 7 yılını eğitim anlamında hizmet vermeye karar veren ünlü profesör, Sakarya İlköğretim Müfettişliği, Maraş Milli Eğitim Bakanlığı Müdür Yardımcılığı, Öğretmen Okulu Psikoloji Eğitmeni ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Şube Yardımcısı olarak görev almıştır.

1972 yılında Ankara Üniversitesi’nde çeşitli eğitim basamaklarında bulunan Çağlar, iş hayatında kendi alanı olan profösürlükte devam etmeye karar vermiştir.

Doğan Çağlar’ın iş hayatının tempolu bir şekilde devam ettiği dönemlerde ülke genelinde gönüllü çalışmalar için alınacak kararlar olduğu ortaya çıkmıştır. İş hayatında olduğu gibi normal yaşantısında da yardımsever olması ile bilinen Doğan Çağlar, bu durumun yakından takipçisi olmuştur. Doğan Çağlar Yüksek Öğrenim kanunu çıkar çıkmaz gönüllü olarak bir yıl Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak görev almış ve aynı zaman da aynı kurum içerisinde Dekan Yardımcısı görevini de üstlenmiştir.

Burada gönüllü çalışma hayatını tamamlayan Çağlar, dönüşte Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde EPH Bölümü Özel Eğitim Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı olarak devam etmiştir. 3 Aralık 1991’de Millî Eğitim Bakanlığında Bakan Danışmanı olarak görevlendirilmiştir. 19.10.1993 tarihinde atandığı Düzce Teknik Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini üç yıl yürütmüştür. Pek çok üniversitede özel eğitim bölümünün kurulmasına öncülük etmiş, özel eğitim alanında ile pek çok akademisyenin yetişmesine katkı sunmuştur. Özel eğitim alanında birçok kitap ve yayını bulunmaktadır. Ankara’da adını yaşatan ortopedik engelli öğrenciler için bir ilkokul ve ortaokul bulunmaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Altan Öymen Kimdir, Nerelidir? 

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu