Yaşam

Dolorex Ne İçin Kullanılır? Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?

Dolorex Ne İçin Kullanılır? Dolorex Yan Etkileri Nelerdir?. Çoğu kişi tarafından kullanılan Dolorex Ağrı Kesici yasaklandımı? Adet sancıları ve migren ağrılarının tedavisinde de kullanılan Dolarex ağrı kesici ne kadar süre etki eder? merak edilmekte. Aynı zamanda romatizmal hastalıklarda eklem yerlerindeki şişkinlik, ağrı ve hassasiyetin giderilmesi içinde reçete edilen bir ilaçtır. Dolorex Nasıl Kullanılır? sorusu da merak edilmekte. Gelin birlikte dolarex hakkında tüm ayrıntıları öğrenelim…

Dolorex Ne İçin Kullanılır?

En çok eklem, kas ve kemik ağrılarının ve tane sancılarının giderilmesinde kullanılan Dolorex, adet dönemi ağrılarıiçinde kullanılır. Aynı zamanda ameliyat sonrası görülen şişlik, migren atakları, kulak burun boğaz enfeksiyonlarında görülen ağrılar, romatizmal hastalıkların ağrı ve şişliklerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Ateş düşürücü etkisi de vardır.

Dolorex, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar olarak malum ağrı kesici ve yangı (enflamasyon) giderici ilaçlardan birisidir. Vücudumuzda oluşan hasar ve yaralanma şeklinde durumlarda salgılanan prostaglandin molekülleri ağrı, ödem, ateş ve yangıya niçin olurlar. Dolorex etken maddesi olan diklofenak, bu moleküllerin üretimini engelleyerek vücudu bu rahatsızlıklardan korur.

Diklofenak etken maddesi diklofenak sodyum yada diklofenak potasyum olarak iki değişik şekilde bulunabilir. Sadece etkileri aynıdır.


Dolorex Ne İşe Yarar?

Dolorex 50 mg tablet olarak eczanelerde satılan ilacın faydaları ise başta baş ağrılarını iyileştirmek olmak üzere pek çok farklı ağrının giderilmesi ve iyileştirme sürecinde katkısı bulunmaktadır. Dolorex özellikle hastaların ağrı şikayetlerinde sıkça kullanılmaktadır. Ancak Dolorex basit ve küçük çaptaki ağrılar için kullanılması önerilmez. Doktorlar, romatolojik hastalıkların semptomu olan ağrıların iyileştirilmesi ve tedavi edilmesi için Dolorex reçeteli olarak alınır. Genel olarak Dolorex ne işe yarar sorusunun yanıtı ise;

 • Postoperatif ağrılar.
 • Ankilozan Spondilit.
 • Akut Gut Artriti.
 • Romatoid Artrit.
 • Akut Kas İskelet Sistemi Ağrıları.
 • Dismenore (sancılı adetler).
 • Osteoartrit.

👉 Dexiren 25 mg Ne İçin Kullanılır?


Dolorex Nasıl Kullanılır?

Dolorex ağrı kesici ilacın kullanım dozu doktorlar tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Dolorex, sadece ağrı kesici bir ilaç değildir. Farklı hastalıkların tedavi edilmesinde de doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Dolorex nasıl kullanılır sorusunun yanıtı ise, hangi hastalığa karşı kullanıldığına göre değişmektedir. Bundan dolayı Dolorex’i mutlaka doktorun önerdiği dozda kullanın. Bir dozunu unuttuysanız kesinlikle iki doz birden almayın.

Dolorex, Ankilozan Spondilit, romatoid artrit gibi farklı hastalıkların yanı sıra basit baş ağrılarını da tedavi etmektedir. Dolorex ilaç çiğnenmeden, bol su ile aç karna içilmesi tavsiye edilmektedir. Tedaviye ilk başlangıçta genel olarak 100 mg ile 150 mg kullanılması önerilir. Hafif ve küçük vakalarda ise günlük doz alım miktarı 75 mg ile 100 mg arasında olması gerekir. Ancak bu ilacın kullanımını her tedaviye göre farklılık göstereceğinden dolayı doktor ayarlamalıdır.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Dolorex hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

 • Romatoid artrit, osteoartrit, gut
 • Kas ağrıları
 • Sırt ağrıları
 • Ankilozan spondilit
 • Diş ağrıları
 • Migren
 • Adet sancıları

👉 İbuactive Krem Ne İçin Kullanılır? 


Dolorex Ne Yoğunlukta ve Süre Kullanılmalı?

Dolorex’in kullanım süresine hastalığınızın durumuna nazaran hekiminiz karar verecektir. Ağrı gidermek amacıyla kullanılırsa dahi uzun süre non steroidal antienflamatuar ilaçların kullanımında ciddi mide ve böbrek hasarları görülebilir. Bu yüzden hekiminiz reçete etmediği sürece ilaç kullanmayınız.

Almanız gerekenden daha çok ilaç almanız durumunda;

 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • İshal
 • Dışkıda kan yada kanlı kusma
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kulaklarda çınlama şeklinde belirtilerden bir yada birkaçını görürseniz derhal en yakın acil servise başvurunuz.
Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Dolorex Fiyatı 2024

Dolorex eczane satış fiyatı, Dolorex’in reçeteli ve reçetesiz alımına göre değişmektedir. Reçeteli olarak alınması halinde Dolorex’in ücreti SGK tarafından karşılanmaktadır. Sosyal güvencesi olmayanlara ise 2024 yılında Dolorex fiyatı 83.60 TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat Dolorex 50 mg 20 tablet için geçerlidir.


Dolorex Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu kadar Dolorex’te de bazı yan etkiler oluşabilir. Dolorex’i özellikle 65 yaş üstü kullanımları mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerekir. Ağrı kesici ilaçlar arasında yer alan Dolorex’in yan etkilerini aşağıda çok seyrek görülen, seyrek görülen, yaygın görülen başlıkları olarak 3 şekilde açıkladık. Dolorex prospektüs resmi bilgilerinde Dolorex yan etkileri arasında göz hastalığı, psikiyatrik rahatsızlıklar, solunum sıkıntıları, kardiyak hastalıkları, bağışıklık sistemi rahatsızlıkları, kardiyak hastalıkları, kan ve lenf sistemi hastalıkları olarak sınıflandırılmıştır.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu