Kimdir

Dr. Artuğ Çetin Kimdir, Nerelidir? Dr. Artuğ Çetin Hayatı ve Biyografisi

Dr. Artuğ Çetin Kimdir, Nerelidir?. Ekonomist Dr. Artuğ Çetin Bağımsız ve Milli Para Sistemi NOMİSMA’nın yazarıdır. Son günlerde yaptığı dolar ve altın açıklamalarıyla gündeme geldi. Büyük bir yatırımcı grup ve organizasyon olan Prime Development’ın CEO’ su olan Dr. Artuğ Çetin Hayatı ve Biyografisi

Dr. Artuğ Çetin Kimdir, Nerelidir?

Dr. Artuğ Çetin 1978 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Şişli Terakki’de, liseyi Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde Almanca eğitim alarak bitirdi. 1991 yılında gittiğim Avusturya’da Innsbruck Leopold- Franzens Üniversitesi İşletme Fakültesi “Uluslararası İşletme & Finans Kontrol, Yatırım &Finansman” Bölümü’nden mezun oldu ve aynı üniversitede uluslararası piyasalara giriş stratejileri üzerine master yaptı.

Doktora tezinde “Avrupa’da yaşayan Türklerin Yatırım ve Tasarruf Eğilimleri’’ni inceledim ve aynı üniversitede “Stratejik Yönetim, Liderlik’’ ve “Uluslararası Finans” dersleri verdi.

Avusturya Merkez Bankası’nda 2 yıl boyunca “Avrupa’da yaşayan Türklerin tasarruf ve yatırım eğilimlerine nezdinde Avrupa bankalarının ürünlerinin uyumlulukları ve yapmaları gereken değişiklikler” konulu bir araştırma projesini yürüttü ve 2003 yılında Avusturya Ticaret Odası’nın ve Avusturya’da yüksek tirajlı bir dergi olan Gewin’in düzenlediği bir organizasyonda “Genç İşadamı” ödülüne layık görüldü.

Türkiye’ye döndükten sonra bir inşaat şirketinde CFO’luk yaptı. 11 yıldır Alman bir yatırımcı grup olan Prime Development CEO’su olarak görev yapıyor ve BAÜ öğretim görevlisidir. Artuğ Çetin evli ve 2 erkek çocuk babası dır.


Dr. Artuğ Çetin Hayatı ve Biyografisi

Dr. Artığ Çetin, üniversitelerde başta “Stratejik Yönetim ve Liderlik’’ ve “Uluslararası Finans” olmak üzere çeşitli dersleri verdi. Aynı zamanda meslek yaşamına muhtelif kurum ve kuruluşlarda devam etti. Avusturya Merkez Bankası’nda 2 yıl boyunca “Avrupa’da yaşayan Türklerin tasarruf ve yatırım eğilimlerine nezdinde Avrupa bankalarının ürünlerinin uyumlulukları ve yapmaları gereken değişiklikler” konusunda  araştırma projesinin yürüttü ve aynı projenin müdürlüğünü de devam ettirdi. 2003 yılında ise Avusturya Ticaret Odası’nın ve  yüksek tirajlı bir dergi olan Gewin’in düzenlediği bir toplantıda “Avusturya’nın 77. Genç İşadamı” seçilmiştir.

2005 yılında ülkesi Türkiye’ye dönen Artuğ Çetin uluslararası alanda gayrimenkul yatırımları yapan çok uluslu bir şirketin finans müdürü olarak görev yapmaya başladı. 2008 yılına gelindiğinde ise büyük bir yatırımcı grup ve organizasyon olan Prime Development’ın Türkiye gayrimenkul yatırımlarını gerçekleştirmek ve yönetmek için çalışmalar yürüttü. Şirketin aynı zamanda Türkiye ve Lüksemburg’daki operasyonlarının yönetmiş ve şirket raporlanmasının yanı sıra da varlık yönetimi ile iş geliştirme, AVM yönetimi, AVM kiralama, mimarlık, inşaat, pazarlama, halkla ilişkiler, hukuk, finans ve uluslararası vergisel yapılanma departmanlarında sorumlu olarak da çalışmalarını sürdürmüştür. Artuğ Çetin’in Nomisma – Bağımsız Bir Milli Para Sistemi adında çokça tartışılan bir kitabı vardır. Dr. Artuğ Çetin ülkemizin ve dünyanın sayılı ekonomistlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.

Dr. Artuğ Çetin Kitapları

Dr. Artuğ Çetin’in Nomisma Bağımsız ve Milli Para Sistemi Geleceğin Para Düzeni isminde bir kitabı bulunmaktadır.


Dr. Artuğ Çetin: Instagram 

Dr. Artuğ Çetin: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu