Blog

Dünyada En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Pozisyonlar 2023

Dünyada En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Pozisyonlar 2023. Maaşlar, ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülke içinde bile şehirden şehre büyük ölçüde farklılık gösterebiliyor. Ancak bazı meslekler var ki onlar, dünyanın hemen her yerinde dolgun bir maaşa sahip. İşte o Dünyada en çok para kazandıran meslekler…

Dünyada En Çok Para Kazandıran Meslekler ve Pozisyonlar

Hangi şehirde yaşarsanız yaşayın hayalinizde dolgun maaşlı bir iş varsa, meslek seçiminde bulunurken bu detayı dikkate alabilirsiniz!  Amerika, İngiltere, Almanya ve Kanada’da, ortalamanın üstünde maaşa sahip olan meslekleri sizin için bir araya getirdik.

Meslek seçiminde bulunmadan ya da kariyerinizi değiştirmeden önce listede yer alan mesleklere göz atarak hedefinizi belirleyebilirsiniz. İşte Amerika, İngiltere, Almanya ve Kanada’daki en yüksek maaşlı meslekler:

1- Anestezist Uzmanı

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir anestezi uzmanı yılda 410 bin dolardan fazla kazanabiliyor. Birleşik Krallık’ta bir anestezistin ücreti 275 bin Amerikan dolarını bulurken, bu meslek grubuna ait çalışanlar Almanya’da yaklaşık 300 bin dolar, Kanada’da ise yılda 300 bin doların üzerinde kazanabiliyor.


2- Cerrah

En çok para kazandıran meslekler listesinde yer alan bir diğer meslek cerrahlık. Cerrahlar, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 396 bin dolar, Kanada’da yaklaşık 310 bin dolar, İngiltere’de 220 bin dolar ve Almanya’da ise yaklaşık 248 bin dolar kazanabiliyor.


3- Doktor

Doktorluk da listeye giren diğer mesleklerden. Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 235 bin dolar, İngiltere’de 167 bin dolar, Almanya’da ise 120 bin dolar kazanabilen doktorların Kanada’da maaşları ise ise yıllık ortalama 186 bin dolar civarında.


4- Ortodontist

Diş, çene ve ağız düzensizlikleri konusunda teşhis ve tedavi sağlayan ortodonti uzmanları, İngiltere’de yılda yaklaşık 327 bin, Amerika Birleşik Devletleri’nde 295 bin, Almanya’da 192 bin, Kanada’da ise 157 bin dolar civarında kazanabiliyor.


5- Diş Doktoru

Diş doktorları da ortodontistler gibi en çok kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Bir diş hekimi Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda ortalama 225 bin dolar kazanırken bu rakam İngiltere’de 135 bin dolar,  Almanya’da ise 120 bin dolar olabiliyor. Kanada’da ise bu rakam 180 bin dolara çıkabiliyor.


6- CEO Uzmanı

CEO maaşları, çalışılan firmaya göre değişmekle birlikte, genel itibariyle piyasaya göre yüksek olduğu tahmin ediliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı CEO’lar yılda yaklaşık 430 bin dolardan fazla para kazanabilirken bu rakam Almanya’da 390 bin dolar, İngiltere’de 295 bin dolar, Kanada’da ise 250 bin olabiliyor.


7- Mühendislik Müdürü

Mühendislik yöneticisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda yaklaşık 156 bin dolar kazanırken, İngiltere’de ortalama 136 bin dolar gelir elde edebiliyor. Bu rakam Almanya’da 173 bin dolar olurken, Kanada’da ise bazı mühendislik yöneticileri 190 bin dolardan fazla para kazanabiliyor.


8- IT Sistemleri Yöneticisi

IT sistemleri yöneticileri Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 133 bin dolar kazanabiliyor. İngiltere’de bu rakam 78 bin dolar olurken; T sistemleri yöneticileri, Almanya’da yaklaşık 98 bin dolar, Kanada’da 94 bin dolar kazanabiliyor.


9- Şirket Avukatı

İyi bir şirket avukatı, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 195 bin dolar, İngiltere’de yaklaşık 160 bin dolar ve Almanya’da yaklaşık 190 bin dolar alabiliyor. Kanada’da mesleklerinin zirvesinde olan şirket avukatları yaklaşık 130 bin dolar kazanabiliyor.


10- Pazarlama Müdürü

Almanya’daki bazı pazarlama yöneticileri yaklaşık 115 bin dolar kazanırken, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pazarlama müdürleri yıllık ortalama 102 bin dolar, İngiltere’dekiler 73 bin dolar, Kanada’dakiler ise yaklaşık 70 bin dolar alabiliyor.


11- Hava Trafik Kontrolörü

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hava trafiği kontrolörleri yıllık ortalama 155 bin dolar, İngiltere’dekiler ise 153 bin dolar kazanabiliyor. Kanada’daki kontrolörler ise yıllık yaklaşık 135 bin dolarlık bir gelire sahip.


12- Havayolu Kaptanı

Hava yolu şirketleri arasında farklılık göstermekle birlikte, deneyimli havayolu kaptanları Amerika Birleşik Devletleri’nde ortalama 452 bin dolar kazanabiliyor. Bu rakam İngiltere’de 238 bin dolar, Kanada’da ise 198 bin civarında olabiliyor.


13- Eczacı

Bir eczacı Amerika Birleşik Devletleri’nde 136 bin dolar, Almanya’da yaklaşık 90 bin dolar, İngiltere’de yaklaşık 66 bin dolar civarında kazanabiliyor. Kanadalı eczacıların ise yılda yaklaşık 89 bin dolar civarında geliri olabiliyor.


14- Petrol Mühendisi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı petrol mühendisleri yılda yaklaşık 196 bin dolar kazanabiliyor. Buna göre, İngiliz meslektaşları için yaklaşık 120 bin ve Almanya’dakiler ise yaklaşık 115 bin dolar kazanabiliyor. Kanada’da yaşayan bazı petrol mühendisleri ise yıllık yaklaşık 150 bin dolar alabiliyor.


15- Kıdemli Veri Bilimcisi

Kıdemli veri bilimcilerin yıllık ortalama maaşları, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 184 bin dolar, Almanya’da ise 145 bin dolar olabiliyor. Kanada’da yıllık ortalama 128 bin dolar geliri olan veri bilimcilerin İngiltere’deki meslektaşları ise yaklaşık 97 bin dolar kazanabiliyor.


16- Havacılık Mühendisi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir havacılık mühendisi, yılda yaklaşık 133 bin dolar gelir elde edebiliyor. İngiltere’deki havacılık mühendisleri yaklaşık 76 bin dolar, Almanya’dakiler ise 100 bin dolar kazanabiliyor. Kanada’da 2020 için en çok talep gören mesleklerden biri olan havacılık mühendisliğinin yıllık Kanada’daki kazancı ise 81 bin dolar civarında olabiliyor.


17- Bilgisayar Donanım Mühendisi

Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir bilgisayar donanım mühendisi yaklaşık 144 bin dolar, Almanya’da 95 bin dolar, Kanada’da ise 88 bin dolar kazanabiliyor. İngiltere’deki bilgisayar donanımı mühendisleri ise yıllık 55 bin dolar kazanabiliyor.


18- Yazılım Mühendisi

Üst düzey yazılım mühendisleri Almanya ve İngiltere’de yılda yaklaşık 100 bin dolar kazanabiliyorken, Amerika’da bu rakam 157 bin dolara kadar çıkabiliyor. Kıdemli yazılım mühendisleri Kanada’da ise yılda yaklaşık 95 bin dolar civarında gelir elde edebiliyor.


19- Üniversite Profesörü

Üniversite profesörleri de en çok para kazanan meslekler arasında yer alıyor. Bu meslek grubuna ait çalışanlar Almanya’da yaklaşık 219 bin dolar, Amerika’da yaklaşık 160 bin dolar, İngiltere’de yaklaşık 125 bin dolar kazanabiliyor. Kanada’da ise bazı profesörler ise yılda 133 bin dolar civarında gelir elde edebiliyor.


20- Yatırım Bankacısı

Yatırım bankacılarının dünya genelinde ortalama ne kadar kazandığına bakıldığında ise bu meslek grubuna ait çalışanların; Amerika’da 307 bin dolar, İngiltere’de 243 bin dolar ve Kanada’da ise 155 bin dolar civarında kazanabildiği görülüyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu