Blog

Dünyanın En Büyük 10 Kütüphanesi

Artık çok fazla veri elektronik olarak depolandığından ve dağıtıldığından, bir kütüphane biraz modası geçmiş bir kavram gibi görünebilir. Bununla birlikte, dünyadaki bilgi ve öğrenmenin büyük bir kısmı hala elektronik ortamda mevcut değildir, bu nedenle kütüphaneler araştırma ve çalışma için önemini korumaktadır. Kütüphanelerin, sadece içerikleri için değil, aynı zamanda tarihi ve sanatsal önemleri için de güzel ve değerli olan kitapları, yazıtları ve belgeleri sakladığı da unutulmamalıdır. Işıklı el yazmaları, yazarların taslakları ve Magna Carta veya Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi gibi belgelerin orijinalleri çevrimiçi olarak asla uygun bir şekilde takdir edilemez. Bu nedenle, dünyanın büyük kütüphanelerini ve onları inşa etmek ve sürdürmek için çalışan insanları kutlamalıyız ve fırsat bulduğumuzda onları ziyaret etmeliyiz.

10. Danimarka Kraliyet Kütüphanesi, Danimarka, Kopenhag

Kral Frederik III tarafından 1648 yılında kurulan Kraliyet Danimarka Kütüphanesi ilk kez 1793’te halka açıldı. 1999’dan beri kütüphane, Kara Elmas olarak bilinen etkileyici bir cam binada yer aldı. Danca’da yayınlanmış hemen hemen her kitabı barındırıyor. Hazineleri arasında Gutenberg İncil, İzlanda el yazmaları önemli bir koleksiyon ve masal yazarı Hans Christian Anderson’ın günlükleri bulunmaktadır.


9. Bibliothèque Nationale de France, Paris

Fransız Milli Kütüphanesi, köklerini 1461’de kurduğu Kral Louis XI kütüphanesine kadar takip eder. 1792’de Fransız Devrimi sırasında halkın erişimine açık hale geldi ve aynı zamanda el konulan kitapları da içerecek şekilde genişletildi. birçok Fransız aristokrat. Napolyon kütüphaneye büyük ilgi gösterdi ve koleksiyonunu genişletti. On dokuzuncu yüzyıl boyunca bir zamanlar
dünyanın en büyük kütüphanesiydi.


8. Çin Ulusal Kütüphanesi, Pekin

Her yıl 30 milyondan fazla kitap ve belge barındıran ve her yıl beş milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilen bu kitap, dünyadaki en büyük Çince yazı koleksiyonu ve Asya’daki en büyük kütüphane. MÖ on altıncı yüzyıla kadar uzanan kemik, taş ve kaplumbağa kabuğu üzerindeki Çin yazıtlarını ve var olan en eski basılı belgelerin bazılarını içerir.


7. Toronto Halk Kütüphanesi, Kanada, Ontario

98 şubesi bulunan Toronto Halk Kütüphanesi, kendisini dünyanın en yoğun kentsel kütüphane sistemi olarak tanımlıyor. 18 milyondan fazla ziyaretçi alıyor ve yılda 32 milyon kitap kredisi veriyor ve bu da koleksiyonundaki kitap başına ortalama bir krediyi kolayca aşıyor; bu onu dünyanın büyük kütüphaneleri arasında eşsiz kılar. Maddeleri arasında Arthur Conan Doyle koleksiyonu yer alıyor.


6. Ulusal Diyet Kütüphanesi, Tokyo, Japonya

Milli Diyet Library Tokyo’da Japonya ulusal bir kamu kütüphanesi yoktu, İkinci Dünya Savaşı ve takip eden Amerikan işgalinin kadar 1948 yılında açıldı. Diyet Kütüphanesi kuruldu, çünkü halkın bilgiye erişimi savaş sonrası demokratikleşme sürecinin hayati bir parçası olarak görülüyordu. Japonca yayınlanan her kitabın kopyalarını tutan hem Diyet kütüphanesi, hem de Japonya’nın iki odalı yasama organı ve ulusal bir kütüphane olarak hizmet veriyor.


5. Rusya Milli Kütüphanesi, Saint Petersburg

Büyük İmparatoriçe Catherine, Voltaire’in kişisel kütüphanesini içeren kendi koleksiyonundan kitaplar ile 1795’te Rusya’nın İmparatorluk Halk Kütüphanesini kurdu. Rusya Milli Kütüphanesi bu baştan gelişti ve şimdi her yıl milyonlarca ziyaretçi alıyor. Kur’an’ın çok erken bir kopyası ve dördüncü yüzyıl Yeni Ahit, Kodeks Sinaiticus gibi hazineleri içerir.


4. Rusya Devlet Kütüphanesi, Moskova

1862’de Moskova halk kütüphanesi ve müzesi olarak kurulan bu koleksiyon, 1925’te Devlet Kütüphanesi oldu. Sonuç olarak, tüm Rus yayınlarının kopyalarını alır ve ayrıca büyük koleksiyonlar, dergiler, müzik notaları ve kayıtlar koleksiyonuna sahiptir. Malvarlığı, Slav dilinde 1092’den kalma bir kodeks olan Başmelek İncili’ni içerir. Birçok ulusal kütüphane gibi, Rus Devlet Kütüphanesi de uzay sıkıntısı sorunlarıyla tekrar tekrar karşılaşmıştır ve varlıklarının bölümlerini başka bir yerde depolara taşımak zorunda kalmıştır.


3. New York Halk Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri

New York Halk Kütüphanesi, 19. yüzyılda bir dizi kamu ve özel koleksiyonunun birleşmesinden ve satın alınmasından sonra yavaş yavaş gelişti; New York şehrinin farklı ilçelerinde birçok şubesi vardır. Kamu ve özel finans ile yönetişimi birleştiren bir yapıya sahiptir. Kütüphanede tutulan hazineler arasında Gutenberg İncil yer alır. Ana kütüphane binası, 2004 tarihli ‘Yarından Sonraki Gün’ filminde önemli bir kurgusal mekan olarak görülmüştür.


2. Kongre Kütüphanesi, Amerika Birleşik Devletleri, Washington, DC

1800 yılında Thomas Jefferson’un özel koleksiyonuyla kurulan Kongre Kütüphanesi, ABD Kongre Kütüphanesi’dir, ancak sadece Kongre üyeleri ve çalışanları kitap ödünç alabilir. ABD’de yayınlanan her şeyin iki kopyasını alır. Kongre Kütüphanesi 1812’de İngiliz Ordusu tarafından yakıldı ve 1851’de yine yangın nedeniyle ağır hasar gördü. Koleksiyonda çok sayıda nadir kitap ve çizim ile iki Stradivarius kemanı var.


1. İngiliz Kütüphanesi, İngiltere, Londra

İngiliz Kütüphanesi 1972’de Parlamento Yasası tarafından oluşturuldu; Daha önce, kütüphane, ünlü dairesel okuma odasının orada ‘Das Kapital’ üzerinde çalışan Karl Marx, Oscar Wide ve Mahatma Gandhi gibi araştırmacıları barındıran İngiliz Müzesi’nin bir parçasıydı. İngiliz Kütüphanesi, hazinelerinin iki Gutenberg İncili, Lindisfarne İncili ve Leonardo da Vinci’nin defterlerinden birini içerdiği St.Pancras, Londra’daki yeni bir binada bulunuyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu