Kimdir

Ece Alton Kimdir, Kaç Yaşında? Ece Alton Hayatı ve Biyografisi

Ece Alton Kimdir, Kaç Yaşında?. Garip filminde Kemal Sunal ile rol alan Fatoş kimdir? Asıl adı Ece Alton olan Garip filminin Fatoş‘ u son halini görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi. Kemal Sunal‘ın Garip filminin Fatoş‘u Ece Alton şimdi ne yapıyor?  Son günlerde yine gündeme gelen Oya Ece Alton Hayatı ve Biyografisi birlikte öğrenelim…

Ece Alton Kimdir?

1 Ocak 1980 doğumlu olan Oya Ece Alton, şimdilerde oyunculuğu bırakan 42 yaşındaki Ece Alton Assos’da bir otel işletiyor. Bir otel sahibi olan Ece Alton, vaktinin çoğunu çapa yaparak, tuvalet temizleyerek, ütü ve çamaşırlarla boğuşarak hatta ve hatta pişi kızartarak geçiriyor. İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümü mezunudur.

Garip filminde Fatoş rolünden sonra TRT 1 Ekranlarında yayınlanan Gecenin Öteki Yüzü isimli dizi ve Keşanlı Ali Destanı, Beyaz Bisiklet, Arka Sokaklar ve en son 2006 yılında ekranlara gelen İmkansız Aşk dizilerinde rol almıştır. Günümüzde ise kameralardan uzak turizm iş sektöründe çalışmalarını yürüten Oya Ece Alton Çanakkale ve Behramakale’ de yer alan bazı otellerin işletmeciliğini yapmaktadır.

👉 Doğa Çitçi Kimdir, Kaç Yaşında?


Ece Alton Hayatı ve Biyografisi

Kemal Sunal’ın ‘Garip’ filminde ‘Fatoş’ karakteriyle tanınan ve 1 Ocak 1980 doğumlu olan Oya Ece Alton, İstanbul Üniversitesi İtalyan Dili Edebiyatı bölümünü bitirdi. Garip filminin ardından TRT 1 ekranlarında yayınlanan Gecenin Öteki Yüzü adındaki dizi ve Keşanlı Ali Destanı, Arka Sokaklar, Beyaz Bisiklet ve en son 2006’da İmkânsız Aşk gibi projelerde oynadı. Oca Ece Alton, şu sıralarda kameralardan uzak turizm işi ile uğraşıyor. Çanakkale Ayvacık Assos, Behramkale’de yer alan Oca Ece Alton, Assos Alarga Small ismindeki 5 yıldızlı otelin işletmeciliğini yapıyor.

Yeşilçam’ın bir dönemine damga vuran filmlerin bazıları Hollywood’dan uyarlanmasıyla dikkat çeker. 1986 yapımı Garip filmi de Charlie Chaplin’in klasiği The Kid’den uyarlanır. Memduh Ün’ün yönetmenliğini üstlendiği filmde, Kemal Sunal ve Ece Alton başroldeydi. Filmde Fatoş’u canlandıran Ece Alton, Hürriyet’ten Eda Solmaz’a konuşarak, oyunculuğa nasıl başladığını şöyle anlatıyor:

“Babam mimar, annem piyanist. Ben ise enerjisi yüksek bir çocuktum, çok da televizyon seyredilmeyen ama annemin işten dönünce bana uzun uzun kitap okuduğu bir evdeydim. Bazı sabahlar, farklı karakterleri oynayarak kahvaltıya inerdim, böyle çok eğlendiğimi hatırlıyorum. Annemin bir arkadaşının dikkatini çekmişti bu durum ve ‘Bir deneme çekimine mi gitseniz?’ demişti. Her şey reklamlarla başladı, Beslen Makarna, Schweppes, Çokoprens, Mis Süt, Paşabahçe Borcam aklımda kalanlar…”

Reklamlardan sonra ise Alton, Garip filminin seçmelerine katılır:

“Seçmelerde çok ama çok fazla çocuk vardı. Gülenlerin yanı sıra ağlayanlar da… Memduh Ün’ü ilk görüşümü hatırlıyorum. ‘Bakın çocuklar, bu iş şen şakrak değil. Her zaman, uzun saatler, uzun çalışmalar, bir sahne var sizi denize atıyoruz, inşaatta intihar girişimi sahnesi var’ demişti. O anlattıkça bazılarımız büzüldükçe büzüldü. O sırada fırlayarak, ‘Ben 6. kattan denize atlarım’ dedim. Fatma Girik’in elinden tutarak verdikleri rolü oynadığımı ve uzun bir sohbet ettiğimizi hatırlıyorum. Okumayı yeni sökmüştüm, senaryoyu ise kısa bir sürede büyük bir istekle ezberlemiştim. Galiba benim için bir filmde başrol oynuyorum heyecanı ve hevesi olmamış hiç. Yeni ve keyifli bir meşgale başlamış dünyamda. Ben onu görev edinmişim ve elimden geleni yapmaya çalışmıştım. Sete her gün keyifle gittim.”


İşte Oya Ece Alton Son Hali

Garip filminin dünya tatlısı Fatoş’u son hali ile ‘yok artık’ dedirtti! Kemal Sunal ile oynadığı Garip filmiyle yıldızı parlayan Ece Alton, Fatoş karakteriyle gönüllere taht kurmuştu. Bir dönemin çocuk yıldızı Ece Alton yıllar sonra ortaya çıktı. Kemal Sunal ve Ece Alton 1986 yılında çekilen Garip filminde başrolleri paylaşmıştı. Memduh Ün’ün yönetmenliğini üstlendiği film büyük bir izleyici kitlesine ulaşmıştı.

Garip filminin minik ve tatlı karakteri Fatoş’u hala Yeşilçam film kuşağında görenler bayılarak izliyor. Küçük kız sahneleriyle milyonları hem ağlatmaya hem güldürmeye devam ediyor. Garip filminde Kemal Sunal‘a eşlik eden dünya tatlısı Fatoş yani Ece Alton son hali ile merak konusu oldu. 42 yaşında olan Ece Alton değişimi ile ağızları açık bıraktı.


Twitter 👉 Oya Ece Alton 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu