Din

En Güzel Tevbe ve İstiğfar Duası – Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

En Güzel Tevbe ve İstiğfar Duası – Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı. Allah’tan işlenen günahlar ve hatalarından dolayı af dilemek için İstiğfar duası olarak bilinen tövbe, tevbe ya da tevbei istiğfar duası okumak isteyenler için en güzel Tevbe ve İstiğfar Duasının Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamını paylaştık. Tevbe duası namazdan sonra, dini günlerde ve kandillerde okunabilir.

Tevbe ve İstiğfar Duası

Arapça’da tevbe “geri dönmek, rücû etmek, dönüş yapmak” anlamına gelmektedir. Tövbe duası ile ilgili hadis kaynaklarında tövbe ettikten sonra o günahı bir daha yapılmaması gerektiği yer alır. Tevbe duası İslam alemi tarafından en çok okunan dualardan biridir. Tevbe duası namazdan sonra ve Allah’un rahmetini esirgemediği hayırlı günlerde Allah’tan af dilemek için okunmaktadır.


Tevbe ve İstiğfar Duası Arapça Okunuşu

Estağfirullah Estağfirullah Estağfirullahel azim el kerim ellezi kale fi kitabih,Ya eyyühellezine amenü tübü ilallahi tevbeten nasuha, ve es-elühüttevbete velmağfirate vel hidayete lena innehu huvettevvabür rahim.

Allahümme ente rabbi lailahe illa ente halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve ve’adike mesteta’tu euzubike min şerri me sane’atü ebuleke bi ni’metike aleyye ve abuü bizembi feğfirli fe innehu la yağfiruzzünübe illa ente.

Allahümme inni üridü en üceddide imani tecdidem bil kavli: La ilahe illallahu Muhammedür rasülullah.Allahümme inni üridü en üceddide imani tecdidem bil kavli: La ilahe illallahül melikül hakkul mübini Muhammedür rasülüllahi sadikul ve’adil emin.

Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi vel yevmül ahiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minellahi teala velbe’asu be’adel mevt, Hakkun eşhedü enla ilahe illallahu ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasülüh. Ve sallallahu ala seyyidina Muhammedin ve ala seiril enbiyai vel mürseline velhamdülillahi rabbil alemin. amin.


Tevbe ve İstiğfar Duası Türkçe Meali

Beni affet, beni affet, beni affet Azim ve Kerim olan Allah’ım! Kitabımız Kur’an-ı Kerimde “Ey İman edenler! Allah’a öyle tevbe edin ki nasuh (gayet ciddi tesirli günahlara dönmemek üzere) tevbesi ile samimice tevbe edin” (Tahrim. 8.) Buyuran Allah Celle Celaluhu’dan günahlarımızı  bağışlamasını istiyorum. Çünkü o günahları bağışlayandır.

“Allah’ım! Beni terbiye eden sensin. Senden başka gerçek ilah yoktur. Ben senin kulunum, gücüm yettiği kadar sana vermiş olduğum sözleri emir ve yasakla­rını yerine getirmeye çalışıyorum. Bana verdiğin nimet­leri de işlediğim suçları da sana itiraf ederek yaptığım işlerin şerrinden sana sığınırım. Beni affet. Çünkü günahları senden başka kimse affedemez”. (Tirmizi, Nesei, A. İbn. Hanbel, Müsned.)

“Allah’ım! Allah’tan başka gerçek ilah yoktur ve Muhammed Sallallahu aleyhi ve sellem  O’nun kulu ve elçisidir. ” Diyerek imanımı daha canlı hale ge­tirmek suretiyle uyanışa geçmek istiyorum. Allah’ım! Sultanlığı apaçık ve dos­doğru olan Allah’tan başka ilah yoktur, sözleri doğru ve güvenilir Mu­ham­med Sallallahu Aleyhi ve sellem  Onun kulu ve elçisidir.” Sözümle Senin, imanımı alevlendirmeni istiyorum.

Allah’a, meleklerine, kitaplarına, elçilerine, kıyamet gününe, kadere, ha­yır ve şerrin Allah Celle Celâluhu’dan geldiğine, ölümden sonra dirilmenin kesin­likle gerçekleşeceğine bütün kalbimle inanıyorum. Ve Allah’tan başka ilah olmadığına, Muhammed Sallalahu Aleyhi ve Sellem’in onun kulu ve elçisi oldu­ğuna gözümle görmüşçesine şahitlik ediyo­rum. Allah’ın yardımı, mağfireti ve hidayeti Efendi­miz Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in, diğer Peygamberlerin ve elçilerin üzerine olsun. Hamd yalnızca Alem­lerin Rabbi olan Allah Celle Celâluhu’ya ya­pılır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz? 

👉 Banyoya Girerken Cinler İçin Okunacak Dualar Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu