Blog

En Kolay İş Bulan Ön Lisans Bölümleri

En Kolay İş Bulan Ön Lisans Bölümleri. Günümüz şartlarında iş garantisi olan bir bölüm okumak bir gencin hayali. Teknolojinin gelişmesi insan gücü ihtiyacının azalması ve mezun sayılarının artması gibi nedenler popüler bölümlerden mezun olanların bile işsiz kalmasına neden olabiliyor. Ön Lisans mezunlarında işsizlik % 8 oranında iken Lisans mezunların bu oran daha da artıyor. Peki İş Bulması En Kolay Ön Lisans Bölümleri Nelerdir? 

En Kolay İş Bulan Ön Lisans Bölümleri


1- Uçak Teknolojisi Bölümü

Uçak Teknolojisi bölümü son yıllarda en popüler Ön Lisans bölümlerinden biri mezun olduğunuzda uçak bakım onarım ve uçak parça imalatı gibi AR-GE alanında çalışmalar yapabilecek tekniker yetiştirmeyi amaçlayan bir bölümdür. Ülkemizde havcılık sektörünün hızla büyümesi ile havacılık sektöründeki nitelikli teknisyen açığını kapatmak üzere 2. 3 yıl içinde bir çok özel üniversitede ve devlet üniversitelerinde eğitim vermeye başlamıştır. TYT puanı ile alım yapan bu bölümden mezun olanlar TURKISH TEKNİK AİRLİNES, PEGASUS ve ONUR AIR TEKNİK gibi firmalarda çalışabiliyorlar. Günümüz şartlarında Uçak Teknisyeni maaşları dil bilgisi ve tecrübe ile doğru orantıda artıyor. Savunma sanayisinde yeni işe başlamış bir Teknisyenin maaşı 2021 yılı itibari ile 5. Bin TL dir.


2- Aşçılık

Aşçılık bölümü yemek yapmayı ve yemek kültürünü en iyi şekilde öğretim meslek hayatında öğrendiği bilgileri etkili şekilde kullanabilen bireyler yetiştirmeyi hedefler bu bölüm de yetenek ve kişisel mesleki gelişimde önemlidir. Günümüzde hizmet sektörünün gelişmesi Aşçılık mezunlarının kolayca iş bulmalarına olanak sağlıyor. Ülke genelinde kafe ve yemek restoranlarına ciddi yatırımlar yapılıyor haliyle kalifiyeli personel arayışı da artıyor. Turizm sektörü ise çabası. Aşçılık bölümünün bir avantajı da devlet kurumlarına atanma puanları diğer bölümlere göre düşüktür. Özel sektörde kişisel becerinize ve hakim olduğunuz Menü çeşitlerine göre ücret alırsınız başlangıç olarak 4.500 TL diyebiliriz. Bir kamu kurumuna atandığınızda 5.000 TL nin üzerinde maaş alabilirsiniz.


3- Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü

Ağız ve Diş sağlığı bölümü, diş hekiminin yanında verilen dolgu, diş teli gibi birçok ürünün hazırlanması görevini yerine getirecek kişileri yetiştirmektir. Ağız ve Diş Sağlığı mezunu kişilerin çalışmayı seçtiği başlıca yerler üniversite hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri, devlet hastaneleridir. KPSS aracılığıyla da atanabilen bu bölüm mezunlarına özellikle son zamanlarda devlet tarafından ciddi bir kadro sağlanmaktadır.


4) Tapu ve Kadastro Bölümü

Tapu sicilleri hakkında çalışma yapan, arazi incelemeleri, ölçüm teknikleri ve harita desteği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bireyler yetiştirmeyi planlayan bu bölüm, ön lisans bölümleri arasından en çok rağbet gören ve en geniş iş imkanlarına sahip bir bölüm konumunda yer almaktadır. Ön lisans atamalarından en yüksek alım gücüne sahip olan bu bölüm ciddi sayıda da mezun vermektedir. Bu kapsamıyla aslında KPSS puanıyla devlete atama puanları çok düşük olmasa da atama sayılarının fazla oluşu diğer bölümlere oranla daha düşük puanlarla atanabilme imkanı sağlamaktadır.

Bu bölüm mezunları belediyede, tapu ve kadastro müdürlüklerinde, demir yollarında, bankalarda, harita oluşturma, parsel ölçümü yapma, imar planlaması çıkarma ve daha bu gibi birçok işlemin yapıldığı özel yada devlet kurumlarında çalışabilmektedir. Devlet memuru statüsünde olan bölüm mezunları için 4000-4500 TL civarında bir başlangıç maaşı bulunurken, özel sektörde 4.000 TL’den başlayan maaşlarla iş bulunabilmektedir.


5) Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümü

Raylı sistemler bölümü kendi içinde farklı dallara ayrılabilmektedir. Bu dallar makinistlik, raylı sistemler teknolojisi ve raylı sistemler elektroniği olarak bilinmektedir. 3 alanda da ciddi bir istihdam imkanı bulunmaktadır. Demiryollarında çok sayıda teknisyen açığı bulunmakta ve genellikle bu açıklar makine ve bu gibi temel ön lisans programlarıyla doldurulmaya çalışılmaktadır. Ancak alanında yetişmiş öğrenciler için demiryolları istihdam yönünü bu bölüm mezunlarına çevirmektedir. Bu kapsamda hem devlet bünyesinde KPSS ile ciddi bir alım yapılmakta hem de demiryollarına çalışan özel işletmelerde de bu teknikerlere yer verilmektedir. Bu bölüm mezunları tekniker ünvanıyla demir yolları tasarımı, imalatı ve tamiratı gibi birçok konuda görev alabilir. Makinist olan kişiler ise ilk süreçte yardımcı makinist olarak görev alarak tren, tramvay ve vb. raylı sistemlerinin sürücüsü olarak eğitilir. Akabinde birinci sürücü olarak görev alır. Makinistler için başlangıç maaşı 5.750 TL ilen, teknikerler için başlangıç maaşlarının 4.500 TL civarında olduğu bilinmektedir.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu