Blog

En Sık Görüşme Sorularını Yanıtlamak İçin Nihai Kılavuzunuz

En Sık Görüşme Sorularını Yanıtlamak İçin Nihai Kılavuzunuz. Bir işe alım yöneticisinin bir sonraki iş görüşmenizde size hangi soruları soracağını tam olarak bilseydiniz harika olmaz mıydı? Ne yazık ki zihinleri okuyamayız, ancak size bir sonraki en iyi şeyi vereceğiz: en sık sorulan röportaj sorularının 40’tan fazlasını içeren bir liste yaptık.

Bu listeyi görüşme sorunuz ve cevap çalışması kılavuzunuz olarak düşünün.

 1. Bana kendinden bahset.
 2. Bu Pozisyonu Nasıl Duydunuz?
 3. Neden Bu Şirkette Çalışmak İstiyorsunuz?
 4. Neden bu işi istiyorsun?
 5. Neden seni işe almalıyız?
 6. En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?
 7. Zayıf Yönleriniz Olmayı Neler Düşünüyorsunuz?
 8. En Büyük Profesyonel Başarınız Nedir?
 9. Bana İşyerinde Karşılaştığınız Bir Zorluk veya Çatışma ve Bununla Nasıl Karşılaştığınızı Anlatın.
 10. Bana Liderlik Becerilerini Gösterdiğiniz Bir Zamanı Söyle.
 11. İş Yerinde Alınan Bir Kararla Anlaşmadığınız Zaman Nedir?
 12. Bana Hata Yaptığın Bir Zamanı Söyle.
 13. Bana Başarısız Olduğun Bir Zamanı Söyle.
 14. Mevcut İşinizi Neden Bırakıyorsunuz?
 15. Neden Kovuldunuz?
 16. İstihdamınızda Neden Bir Boşluk Var?
 17. Kariyer Yollarını Neden Değiştirdiğinizi Açıklayabilir misiniz?
 18. Mevcut Maaşınız Nedir?
 19. İşiniz Hakkında En Az Neyi Seversiniz?
 20. Yeni Bir Pozisyonda Ne Arıyorsunuz?
 21. Ne Tür Bir Çalışma Ortamını Tercih Edersiniz?
 22. Yönetim Tarzınız Nedir?
 23. Patronunuz ve İş Arkadaşlarınız Sizi Nasıl Tanımlar?
 24. Baskı veya Stresli Durumlarla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?
 25. İş Dışında Ne Yapmayı Seversiniz?
 26. Çocuk sahibi olmayı planlıyor musunuz?
 27. Çalışmanıza Nasıl Öncelik Verirsiniz?
 28. Ne Hakkında Tutkulu musunuz?
 29. Seni ne motive eder?
 30. Pet Peeves’iniz Neler?
 31. Nasıl Yönetilmeyi Seviyorsunuz?
 32. Beş Yılda Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?
 33. Hayalindeki iş ne?
 34. Başka Hangi Şirketlerle Röportaj Yapıyorsunuz?
 35. Sizi Benzersiz Kılan Nedir?
 36. Özgeçmişinizde Olmayan Ne Bileyim?
 37. Bu Rolde İlk 30, 60 veya 90 Gününüz Nasıl Görünür?
 38. Maaş gereksinimleriniz nedir?
 39. Ne Daha İyi veya Farklı Olabiliriz?
 40. Ne zaman başlayabilirsin?
 41. Taşınmaya istekli misiniz?
 42. Bir Limuzine Kaç Tenis Topu Takabilirsiniz?
 43. Bir Hayvan Olsaydınız Hangisi Olmak İsterdiniz?
 44. Bana bu kalemi sat.
 45. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var Mı?
 46. Bize Sorunuz Var mı?

Klasik Sorular

Bu sık sorulan sorular, yöneticilerin işe alımının her aday hakkında bilmek istediği temel konulara değinmektedir: kim olduğunuzu, neden işe uygun olduğunuzu ve neyi iyi bulduğunuzu. Sizden istenmeyebilirtam olarak bu kelimelerle tam olarak bu kelimelerle, ancak onlar için aklınızda cevaplar varsa, görüşmecinin yoluna koyduğu her şeye hazırlıklı olacaksınız.


1. Bana kendinden bahset.

Bu soru basit görünüyor, bu yüzden birçok insan buna hazırlanamıyor, ancak çok önemli. İşte anlaşma: Tam istihdam (veya kişisel) geçmişinizi vermeyin. Bunun yerine, kısa ve ilgi çekici ve işe tam olarak neden uygun olduğunuzu gösteren bir adım verin. Muse yazarı ve MIT kariyer danışmanı Lily Zhang, şimdiki, geçmiş, gelecekteki bir formül kullanmanızı önerir. Mevcut rolünüzden biraz bahsedin (kapsam ve belki de büyük bir başarı dahil), oraya nasıl ulaştığınız ve ilgili deneyiminiz hakkında biraz bilgi verin. Son olarak, bu rolü neden istediğinizi ve bunun için mükemmel olacağını araştırın.

 

2. Bu Konumu Nasıl Duydunuz?

Görünüşte zararsız başka bir röportaj sorusu, bu aslında şirkete olan tutkunuzu ve bağlantınızı göstermek için mükemmel bir fırsat. Örneğin, bir arkadaşınız veya profesyonel bir kişi aracılığıyla konseri öğrendiyseniz, o kişiyi bırakın, ardından neden bu kadar heyecanlandığınızı paylaşın. Şirketi bir etkinlik veya makale aracılığıyla keşfettiyseniz, bunu paylaşın. Listeyi rastgele bir iş kurulu aracılığıyla bulsanız bile, özellikle rol hakkında nelerin yakalandığını paylaşın.


3. Bu Şirkette Neden Çalışmak İstiyorsunuz?

Genel cevaplara dikkat edin! Söyledikleriniz diğer birçok şirket için geçerliyse veya yanıtınız sizi diğer tüm adaylar gibi seslendiriyorsa, öne çıkma fırsatını kaçırıyorsunuz demektir. Zhang dört stratejiden birini önerir: Araştırmanızı yapın ve şirketi size gerçekten çekici kılan benzersiz bir şeye işaret edin; ilk duyduğunuzdan beri şirketin büyümesini ve değişmesini nasıl izlediğiniz hakkında konuşun; kuruluşun gelecekteki büyüme fırsatlarına ve buna nasıl katkıda bulunabileceğinize odaklanın; veya şimdiye kadarki etkileşimlerinizden sizi heyecanlandıran şeyleri çalışanlarla paylaşın. Hangi yolu seçerseniz seçin, spesifik olduğunuzdan emin olun. Ve işe alma sürecine girdiğinizde neden görüştüğünüz şirkette çalışmak istediğinizi anlayamıyorsanız? Bu pozisyonun doğru olmadığını söyleyen kırmızı bir bayrak olabilir.


4. Bu İşi Neden İstiyorsunuz?

Yine, şirketler iş konusunda tutkulu insanları işe almak istiyorlar, bu yüzden pozisyonu neden istediğiniz konusunda harika bir cevabınız olmalı. (Ve eğer yapmazsanız? Muhtemelen başka bir yere başvurmalısınız.) İlk olarak, rolü sizin için çok uygun kılan birkaç anahtar faktörü belirleyin (örneğin, “Müşteri desteğini seviyorum, çünkü sürekli insan etkileşimini ve memnuniyetini seviyorum. Bu, birisine bir sorunu çözmesine yardımcı olmaktan gelir ”), ardından şirketi neden sevdiğinizi paylaşın (örneğin,“ Eğitim konusunda her zaman tutkulu oldum ve bence harika şeyler yapıyorsunuz, bu yüzden bunun bir parçası olmak istiyorum. “).


5. Sizi Neden İşe Alıyoruz?

Bu röportaj sorusu ileri görünüyor (korkutucudan bahsetmiyorum!), Ancak sorulursa, şanslısınız: Kendinizi ve yeteneklerinizi işe alım yöneticisine satmanız için daha iyi bir kurulum yoktur. Buradaki işiniz üç şeyi kapsayan bir cevap oluşturmaktır: sadece işi yapmakla kalmayıp aynı zamanda harika sonuçlar da verebilirsiniz; takıma ve kültüre gerçekten uyum sağlayacağınızı; ve diğer tüm adaylardan daha iyi bir kiralama olacağınızı.


6. En Büyük Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

İşte sizi harika yapan bir şeyden bahsetmek için bir açılış – ve bu rol için çok uygun. Bu soruyu cevaplarken niceliği değil kaliteyi düşünün. Başka bir deyişle, sıfatlar listesini tıkamayın. Bunun yerine, bu konumla ilgili bir veya birkaç (soruya bağlı olarak) belirli nitelikler seçin ve bunları örneklerle gösterin. Hikayeler her zaman genellemelerden daha unutulmaz. Ve bahsetmeyi umduğunuz bir şey varsa, çünkü bu sizi harika bir aday yapar, ancak henüz bir şansınız olmadıysa, bu mükemmel bir zaman olurdu.


7. Zayıf Yönleriniz Olmayı Düşünüyorsunuz?

Görüşmecinizin bu soru ile gerçekten ne yapmaya çalıştığı – herhangi bir büyük kırmızı bayrağı tanımlamanın ötesinde – öz farkındalığınızı ve dürüstlüğünüzü ölçmektir. Bu nedenle, “Hayatımı kurtarmak için bir son tarihe ulaşamıyorum” bir seçenek değil, ama “Hiçbir şey! Ben mükemmelim!” Mücadele ettiğiniz, ancak geliştirmek için çalıştığınız bir şeyi düşünerek bir denge kurun. Örneğin, belki de topluluk önünde konuşma konusunda hiç güçlü olmadınız, ancak yakın zamanda bir kalabalığa hitap ederken daha rahat olmanıza yardımcı olmak için toplantılar yürütmeye gönüllü oldunuz.


Çalışma Geçmişiniz Hakkında Sorular

Herhangi bir iş görüşmesinin eti işteki sicil kaydınızdır: başardıklarınız, nasıl başarılı olduğunuz veya başarısız olduğunuz (ve bununla nasıl başa çıktığınız) ve gerçek çalışma ortamlarında gerçek zamanlı olarak nasıl davrandığınız. Eğer bir çalışma geçmişinizi anlatmak için birkaç çok yönlü hikaye ve davranışsal röportaj sorularını cevaplama pratiği, gitmeye hazır olacaksınız.


8. En Büyük Profesyonel Başarınız Nedir?

Hiçbir şey “beni işe” geçmiş işlerde şaşırtıcı sonuçlar elde etmek bir sicil daha iyi, bu yüzden bu röportaj sorusunu cevaplarken utangaç olmayın! Bunu yapmanın harika bir yolu STAR yöntemini kullanmaktır : durum, görev, eylem, sonuçlar. Görüşmeciye arka plan bağlamı sağlamak için tamamlamanız gereken durumu ve görevi ayarlayın (örneğin, “Genç analist olarak son işimde, faturalandırma sürecini yönetmek benim görevimdi”), sonra ne yaptığınızı açıklayın (eylem) ve ne elde ettiğinizi (sonuç): “Bir ay içinde, grubumu her ay 10 kişi-saat tasarrufu sağlayan ve faturalardaki hataları% 25 oranında azaltan süreci kolaylaştırdım.”


9. Bana İşyerinde Karşılaştığınız Bir Zorluk veya Çatışma ve Bununla Nasıl Karşılaştığınızı Anlatın.

Muhtemelen bir iş görüşmesi sırasında işyerinde yaşadığınız çatışmalar hakkında konuşmak istemiyorsunuz. Ama doğrudan sorulursa, hiç sahip değilmiş gibi davranma. Karşılaştığınız zor bir durum hakkında dürüst olun (ancak bir arkadaşınıza havalandırmayı paylaşacağınız ayrıntılara girmeden). Eski işveren Rich Moy, “Sorgulayanların çoğu, yalnızca bu tür sorunlarla başa çıkmaya ve çözüme ulaşmak için samimi bir girişimde bulunmaya istekli olduğunuzu gösteren kanıtlar arıyor,” diyor. Hikayeyi anlatırken sakin ve profesyonel kalın (ve takip eden soruları yanıtlayın), çözüm hakkında çatışmadan daha fazla zaman ayırın ve bir dahaki sefere “farklı şeylerden öğrenmeye açıksınız” zor deneyimler. ”


10. Liderlik Becerilerini Gösterdiğiniz Bir Zamanı Anlatın.

Lider gibi davranmak veya liderlik becerilerini göstermek için süslü bir unvanınızın olması gerekmez. Bir projeye yöneldiğiniz, alternatif bir süreç önermek için inisiyatif aldığınız veya ekibinizi bir şeyler yapmaları için motive ettiğiniz bir zamanı düşünün. Ardından, görüşmecinize bir hikaye anlatmak, bir resmi boyamak için yeterli ayrıntı vererek (ancak tıkırdamaya başladığınız kadar değil) ve sonucu açıkladığınızdan emin olmak için STAR yöntemini kullanın. Başka bir deyişle, neden bu hikayeyi anlattığınızdan emin olun ve görüşmeci için tüm noktaları birleştirin.


11. İşyerinde Alınan Bir Kararla Karşıt Olmadığınız Zaman Nedir?

Buradaki ideal fıkra, anlaşmazlığı profesyonel bir şekilde ele aldığınız ve deneyimden bir şeyler öğrendiğiniz anekdottur. Zhang , yanıtınızı nasıl başlattığınıza ve sonlandırdığınıza özellikle dikkat etmenizi önerir . Açmak için, cevabınızın geri kalanını, nihai paketlemeyi ya da bu hikayeyi anlatmanızın nedenini onaylayan kısa bir açıklama yapın. Örneğin: “Profesyonel kariyerimde erken yaşta önsezilerinizi verilerle yedekleyebilmenize katılmamanın iyi olduğunu öğrendim.” Güçlü olmak için, cevabınızın bir cümle özetini (“Kısacası…”) verebilir veya bu deneyimden öğrendikleriniz veya kazandıklarınızın, görüştüğünüz rolde size nasıl yardımcı olabileceği hakkında kısaca konuşabilirsiniz.


12. Bana Hata Yaptığın Bir Zamanı Söyle.

Muhtemelen bir görüşmeciyi etkilemeye ve bir işe girmeye çalıştığınızda geçmişte yaşanan hatalara girmek için çok istekli değilsinizdir. Ancak bir hatadan bahsetmek ve birisini kazanmak birbirini dışlamaz. Aslında, doğru yaparsanız, size yardımcı olabilir . Anahtar, diğer insanları suçlamadan dürüst olmak, daha sonra hatanızdan ne öğrendiğinizi ve bunun tekrar olmamasını sağlamak için ne yaptığınızı açıklamaktır. Günün sonunda, işverenler kendini tanıyan, geri bildirim alabilecek ve daha iyisini yapmaya özen gösterebilecek kişileri arıyorlar.


13. Bana Başarısız Olduğun Bir Zamanı Söyle.

Bu soru hata yapma konusuna çok benzer ve cevabınıza aynı şekilde yaklaşmalısınız. Dürüstçe konuşabileceğiniz gerçek, gerçek bir hata seçtiğinizden emin olun. Başarısızlığı nasıl tanımladığınızı röportaj yapan kişiye açık bir şekilde söyleyerek başlayın. Örneğin: “Bir yönetici olarak, her sürprizle karşılaştığımda başarısız olduğunu düşünüyorum. Ekibim ve çalışmalarıyla ilgili neler olduğunu bilmek için çabalıyorum. ” Ardından örneği bu tanıma göre konumlandırın ve ne olduğunu açıklayın. Son olarak, öğrendiklerinizi paylaşmayı unutmayın. Başarısız olmak uygundur – herkes bazen yapar – ancak deneyimden bir şey aldığınızı göstermek önemlidir.


14. Mevcut İşinizden Neden Ayrılıyorsunuz?

Bu bir toughie, ama bir tane istenecek emin olabilirsiniz. İşleri kesinlikle olumlu tutun – mevcut işvereniniz hakkında olumsuz olarak kazanacak bir şeyiniz yok. Bunun yerine, şeyleri yeni fırsatlar almaya istekli olduğunuzu ve görüştüğünüz rolün sizin için daha uygun olduğunu gösterecek şekilde çerçeveleyin. Örneğin, “Başından sonuna kadar ürün geliştirmenin bir parçası olmayı çok isterdim ve burada bu fırsatın olacağını biliyorum.” Ve eğer en son işinizden çıksaydınız? Basit tutun: “Ne yazık ki, bıraktım,” tamamen kabul edilebilir bir cevap.


15. Neden Kovuldunuz?

Tabii ki takip sorusunu sorabilirler: Neden bıraktınız? İşten çıkarmalar nedeniyle işinizi kaybettiyseniz, “Şirket yeniden düzenlendi / birleştirildi / satın alındı ​​ve maalesef [pozisyonum / departmanım] elimine edildi” diyebilirsiniz. Peki ya performans nedenlerinden dolayı kovulduysanız? En iyi seçeneğiniz dürüst olmaktır (sonuçta iş arayan dünya küçüktür). Ancak bunun bir anlaşma kırıcı olması gerekmez. Bir öğrenme deneyimi olarak çerçevelendirin: Sonuç olarak, nasıl büyüdüğünüzü ve işinize ve yaşamınıza nasıl yaklaştığınızı paylaşın. Ve eğer büyümenizi bir sonraki iş için bir avantaj olarak gösterebilirseniz, daha da iyisi.


16. İstihdamınızda Neden Bir Boşluk Var?

Belki çocuklarla ya da ebeveynlerle ilgileniyor, sağlık sorunları ile ilgileniyor ya da dünyayı dolaşıyordunuz. Belki de doğru işi yapmak uzun zamanınızı aldı. Nedeni ne olursa olsun, özgeçmişinizdeki boşluğu (veya boşlukları) tartışmaya hazır olmalısınız. Cidden, cevabınızı yüksek sesle söyleyerek pratik yapın. Anahtar dürüst olmaktır, ancak bu rahat olduğunuzdan daha fazla ayrıntı paylaşmanız gerektiği anlamına gelmez. Gönüllü çalışma, bir ev işletmek veya kişisel bir krize yanıt vermek gibi zamanınızda işgücünden uzakta honladığınız veya kazandığınız beceri veya nitelikler varsa, bunların bu rolde mükemmelleşmenize nasıl yardımcı olacağı hakkında da konuşabilirsiniz.


17. Kariyer Yollarını Neden Değiştirdiğinizi Açıklayabilir misiniz?

Bu sorudan vazgeçmeyin; derin bir nefes alın ve işe aldığınız kariyer kararlarını neden aldığınızı işe alma müdürüne açıklayın. Daha da önemlisi, geçmiş deneyiminizin yeni role nasıl aktarılabileceğine dair birkaç örnek verin. Bunun doğrudan bir bağlantı olması gerekmez; aslında, bir adayın görünüşte alakasız deneyimin rolle ne kadar alakalı olduğunu göstermesi genellikle daha etkileyicidir.


18. Mevcut Maaşınız Nedir?

Bazı işverenlerin veya tümünün New York City dahil olmak üzere çeşitli şehir ve eyaletlerdeki maaş geçmişinizi sorması artık yasa dışıdır; Louisville, Kuzey Carolina; Kaliforniya; ve Massachusetts. Ancak nerede yaşarsanız yaşayın, bu soruyu duymak stresli olabilir. Panik yapmayın – dönebileceğiniz birkaç olası strateji vardır. Örneğin, Muse kariyer koçu Emily Liou, “Herhangi bir maaşı tartışmadan önce, bu rolün ne hakkında olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. [Şirket] hakkında çok araştırma yaptım ve doğru olup olmadığından eminim, her iki taraf için de adil ve rekabetçi bir sayı üzerinde anlaşabileceğiz. ” Soruyu maaş beklentileriniz veya gereksinimleriniz etrafında yeniden düzenleyebilir (38. soruya bakın) veya lehinize çalışacağını düşünüyorsanız numarayı paylaşmayı seçebilirsiniz.


19. İşiniz Hakkında En Az Neyi Seversiniz?

Buraya dikkatlice bas! Yapmak istediğiniz son şey, cevabınızın mevcut şirketinizin ne kadar korkunç olduğu ya da patronunuzdan ya da bir iş arkadaşınızdan ne kadar nefret ettiğinize dair bir ranta dönüşmesine izin vermektir. Bu soruyu duruşla ele almanın en kolay yolu, görüştüğünüz rol için mevcut işinizin yapmadığı fırsatlara odaklanmaktır. Konuşmayı olumlu tutabilir ve iş için neden bu kadar heyecanlandığınızı vurgulayabilirsiniz.


Siz ve Hedefleriniz Hakkında Sorular

Bir röportajın bir diğer önemli yönü mü? Bir adayı tanımak. Bu nedenle, nasıl çalıştığınız, ne aradığınız (bir işte, bir ekipte, bir şirkette ve bir yöneticide) ve hedeflerinizin neler olduğu hakkında sorularla karşılaşacaksınız.>Görüşmecileriniz ekibe uygun veya ekleyeceğinizden emin olmak istiyorlarsa bu iyi bir işarettir. Bir fırsat olarak kullanın!


20. Yeni Bir Pozisyonda Ne Arıyorsunuz?

İpucu: İdeal olarak bu konumun sunduğu şeylerle aynı. Açık ol.


21. Ne Tür Bir Çalışma Ortamını Tercih Edersiniz?

İpucu: İdeal olarak, başvurduğunuz şirketin ortamına benzer. Açık ol.


22. Yönetim Tarzınız Nedir?

En iyi yöneticiler güçlü ama esnektir ve cevabınızda tam olarak göstermek istediğiniz şey budur. (“Her durum ve her ekip üyesi biraz farklı bir strateji gerektirse de, çalışan ilişkilerime koç olarak yaklaşmaya eğilimliyim…”) Sonra, en iyi yönetimsel anlarınızı paylaşın, büyüdüğünüz zaman gibi ekibinizi beş ila 15 yaş arasında toplayabilir veya şirketin en iyi satış elemanı olmak için düşük performanslı bir çalışana koçluk yapabilir.


23. Patronunuz ve İş Arkadaşlarınız Sizi Nasıl Tanımlar?

Her şeyden önce, dürüst olun (hatırlayın, son tura çıkarırsanız, işe alma müdürü eski patronlarınızı ve iş arkadaşlarınızı referans için çağırır!). Ardından, güçlü iş ahlakınız veya gerektiğinde diğer projelere katılma istekliliğiniz gibi, görüşmenin diğer yönlerinde tartışmamış olduğunuz güçlü yönleri ve özellikleri ortaya çıkarmaya çalışın.


24. Baskı veya Stresli Durumlarla Nasıl Başa Çıkıyorsunuz?

İşte başka bir soru, her şeyi halledebilecek mükemmel bir aday olduğunuzu kanıtlama çabasıyla yankılanma dürtüsünü hissedebilirsiniz. Ancak bunu reddetmemek önemlidir (yani, “Sadece başımı yere koydum ve itiyorum” veya “stresli değilim” demeyin). Bunun yerine, stresle başa çıkma stratejileriniz (her gün 10 dakika meditasyon yapıyor veya koşuya gittiğinizden veya süper ayrıntılı bir yapılacaklar listesi tuttuğunuzdan emin olun) ve nasıl iletişim kurduğunuz ve proaktif olarak nasıl iletişim kurduğunuz hakkında konuşun basıncı azaltmak. Başarılı bir şekilde gittiğiniz stresli bir duruma gerçek bir örnek verebiliyorsanız, daha da iyi.


25. İş Dışında Ne Yapmak İstiyorsunuz?

Görüşmeciler bazen sizi biraz daha iyi tanımak için – tutkulu olduğunuzu öğrenmek ve mesai saatleri dışında zaman ayırmak için iş dışındaki hobileriniz veya ilgi alanlarınız hakkında sorular sorarlar. Kişiliğinizin parlamasına izin vermek için başka bir şans. Dürüst olun, ancak profesyonel olun ve tüm zamanınızı başvurduğunuz işten başka bir şeye odaklanarak harcayacaksınız gibi gelebilecek cevaplara dikkat edin.


26. Çocuk sahibi olmayı planlıyor musunuz?

Aile durumunuz, cinsiyetiniz (“Tüm erkeklerden oluşan bir takımı nasıl yönetirsiniz?”), Uyruk (“Nerede doğdunuz?”), Din veya yaş yasadışıdır – ancak yine de sorulurlar (ve sıklıkla) . Tabii ki, her zaman kötü niyetle değil – görüşmeci sadece sohbet etmeye çalışıyor olabilir ve bunların sınırlar dışında olduğunu fark etmeyebilir – ancak kişisel hayatınızla ilgili herhangi bir soruyu (veya uygunsuz olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şeyi) mutlaka geri bağlamalısınız. eldeki işe. Bu soru için şunu düşünün: “Bilirsiniz, henüz tam olarak orada değilim. Ama şirketinizdeki kariyer yollarıyla çok ilgileniyorum. Bana bundan daha fazla bahsedebilir misiniz? ”


27. Çalışmanıza Nasıl Öncelik Verirsiniz?

Görüşmeciler, zamanınızı yönetebileceğinizi, yargılama uygulayabileceğinizi, iletişim kurabileceğinizi ve gerektiğinde vites değiştirebileceğinizi bilmek ister. İster yemin, ister yemin ettiğiniz bir yapılacaklar listesi uygulaması ya da renk kodlu bir e-tablo olsun, hangi sistemi bulursanız çalıştığınız sistemden bahsederek başlayın. Bu, gerçek hayattaki bir örneğe kesinlikle yaslanmak isteyeceğiniz bir yerdir. Öyleyse, son dakika talebine veya geçmişte beklenmedik bir değişikliğe nasıl tepki verdiğinizi ve ne yapacağınızı nasıl değerlendirdiğinize ve karar verdiğinizi ve yöneticinizle ve / veya ekip arkadaşlarınızla nasıl iletişim kurduğunuzu açıklayarak devam edin.


28. Ne Hakkında Tutkulu musunuz?

İşinizi yapmak ve sonra gücü kesmek için programlanmış bir robot değilsiniz. Siz bir insansınız ve birisi size bu soruyu bir röportajda sorarsa, muhtemelen sizi daha iyi tanımak istedikleri için. Yanıt doğrudan bu rolde yapacağınız iş türüyle aynı hizaya gelebilir – örneğin, bir grafik tasarımcı olmak için başvuruda bulunuyorsanız ve boş zamanlarınızın tamamını Instagram’da yayınlamak için illüstrasyonlar ve veri görselleştirmeleri oluşturmak için harcıyorsanız .

Ancak günlük işlerinizden farklı bir hobi hakkında konuşmaktan korkmayın. Muse kariyer koçu Al Dea, “bir adım daha ileri gidebilir ve tutkunuzun sizi başvurduğunuz rol için nasıl mükemmel bir aday haline getireceğini bağlayabiliyorsanız bonus puanlar” diyor. Pişirmeyi seven bir yazılım geliştiricisiyseniz, hem yaratıcı hem de hassas olma yeteneğinin kod yaklaşımınızı nasıl bilgilendirdiğinden bahsedebilirsiniz.


29. Sizi Motive Eden Nedir?

Sorgulayan varoluşsal bir soru gibi hissettiren soruları yanıtlama konusunda paniğe kapılmadan önce, görüşmecinin bu şirketteki bu rol için heyecanlandığınızdan emin olmak istediğini ve sizi seçmeleri durumunda başarılı olmak için motive olacağınızı düşünün. Bu nedenle, önceki görevlerde size neyin enerji verdiğini düşünün ve bu iş tanımını okuduğunuzda gözlerinizi neyin aydınlattığını kesin. Bir şey seçin, görüştüğünüz rol ve şirketle alakalı olduğundan emin olun ve amacınızı açıklamaya yardımcı olması için bir hikaye örmeye çalışın. Eğer dürüst olursanız, hangisi olmalısınız, hevesiniz aşikardır.


30. Evcil Hayvan Soyma Nelerdir?

İşte bir mayın tarlası gibi hissettiren başka bir tane. Ancak, bir görüşmecinin neden sorduğunu biliyorsanız, gezinmek daha kolay olacaktır. Büyük olasılıkla, şirketlerinde başarılı olacağınızdan emin olmak istiyorlar – ve çatışmayla nasıl başa çıktığınıza bir göz atmak istiyorlar. Dürüst olmakla birlikte, bu organizasyondaki kültür ve çevre ile çelişmeyen bir şey seçtiğinizden emin olun. Ardından, geçmişte ele almak için neden ve ne yaptığınızı açıklayın, sakin ve kompozisyonlu olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Sizi rahatsız eden bir şey üzerinde durmaya gerek olmadığından, bu yanıtı kısa ve tatlı tutabilirsiniz.


31. Nasıl Yönetilmeyi Seversiniz?

Bu, hem şirketin bakış açısından hem de sizin için doğru uyumu bulmakla ilgili bu sorulardan bir diğeri. Geçmişte sizin için neyin iyi neyin işe yarayıp neyin yaramadığını düşünün. Önceki patronlar sizi motive eden ve başarmanıza ve büyümenize yardımcı olan ne yaptı? Odaklanmak için bir veya iki şey seç ve her zaman pozitif bir çerçeveleme ile bunları ifade (Tercihiniz, müdür tersi şekilde davranmış bir deneyim, hangi vasıfla ifade it gelir bile olurdu bir yönetici yapmak istiyorum). Büyük bir patrondan olumlu bir örnek verebilirseniz, cevabınızı daha da güçlendirecektir.


32. Beş Yılda Nerede Görüyorsunuz?

Bu soruyu sorduysanız, gelecekteki hedefleriniz hakkında dürüst ve spesifik olun, ancak şunu göz önünde bulundurun: Bir işe alım yöneticisi şunları bilmek istiyor: a) kariyeriniz için gerçekçi beklentiler belirlediyseniz, b) hırsınız varsa (aka, bu röportaj t soruyu ilk kez düşündüğünüzde) ve c) konum hedeflerinizle ve büyümenizle uyumluysa. En iyi seçeneğiniz, bu konumun sizi nereye götürebileceği konusunda gerçekçi düşünmek ve bu çizgiler boyunca cevap vermektir. Ve eğer konum mutlaka arzularınıza tek yönlü bir bilet değilse? Geleceğin ne tutacağından tam olarak emin olmadığınız, ancak bu deneyimi bu kararı vermenize yardımcı olan önemli bir rol oynadığını gördüğünüzü söylemek sorun değil.


33. Hayalinizdeki İş Nedir?

Benzer hatlar boyunca görüşmeci, bu pozisyonun nihai kariyer hedeflerinize uygun olup olmadığını ortaya çıkarmak istiyor. “Bir NBA yıldızı” size birkaç gülüş getirse de, hedefleriniz ve hedefleriniz ve bu işin sizi neden onlara yaklaştıracağı konusunda daha iyi bir bahis.


34. Başka Şirketlerle Röportaj Yapıyorsunuz?

Şirketler size birkaç nedenden ötürü kiminle görüştüğünüzü sorabilir. Belki de bu rol ve ekip (ya da hatta bu alan) konusunda ne kadar ciddi olduğunuzu görmek istiyorlar ya da sizi işe almak için kiminle rekabet ettiklerini bulmaya çalışıyorlar. Bir yandan, bu iş için hevesinizi ifade etmek istiyorsunuz, ancak aynı zamanda, şirkette çalışan başka kimsenin olmadığını söyleyerek şirkete zaten olduğundan daha fazla kaldıraç vermek istemiyorsunuz. Aramanızda bulunduğunuz yere bağlı olarak, XYZ’nin ortak olduğu birkaç role başvurmak veya röportaj yapmak hakkında konuşabilirsiniz – daha sonra bu rolün nasıl ve neden özellikle iyi bir uyum gibi göründüğünden bahsedebilirsiniz .


35. Sizi Benzersiz Kılan Nedir?

“Gerçekten cevabı bilmek istiyorlar,” diye söz veriyor Dea. Sizi diğer benzer adayları seçmeleri için bir neden verin. Anahtar, yanıtınızı başvurduğunuz rolle alakalı tutmaktır. Bu nedenle, altı dakikalık bir mil koşabilmeniz veya bir trivia meydan okumasını ezebilmeniz, işi almanıza yardımcı olmayabilir (ama hey, işe bağlı!). Bu fırsatı onlara bu konum için rekabetinizde üstünlük sağlayacak bir şey söylemek için kullanın . Bunun ne olduğunu anlamak için, bazı eski meslektaşlarınıza sorabilir, aldığınız geri bildirimlerde gördüğünüz kalıpları tekrar düşünebilir veya insanların neden size yöneldiğini damıtmaya çalışabilirsiniz. Bir veya iki şeye odaklanın ve söylediklerinizi kanıtla yedeklemeyi unutmayın.


36. Özgeçmişinizde Olmayan Ne Bileyim?

Bir işveren veya işe alım yöneticisi özgeçmişinizde olanlardan daha fazla ilgileniyorsa iyi bir işarettir . Muhtemelen özgeçmişinize baktıkları, rol için uygun olabileceğinizi düşündüğünüz ve sizinle ilgili daha fazla bilgi edinmek istedikleri anlamına gelir. Bu açık soruyu biraz daha yönetilebilir hale getirmek için, olumlu bir özellik, siz ve deneyiminiz hakkında biraz daha fazla bilgi veren bir hikaye veya ayrıntı veya sizi bu rol veya şirket hakkında heyecanlandıran bir görev veya hedef hakkında konuşmayı deneyin.


İş Hakkında Sorular

Günün sonunda, işe alım sürecinin diğer tarafındaki insanlar bu rolü üstlenebileceğinizden emin olmak istiyorlar. Bu, zamanlamanın ve diğer faktörlerin hizalandığından emin olmak için size lojistik sorular sorabilecekleri ve başladıktan sonra ne yapacağınızı hayal etmenizi sağlayabilir.


37. Bu Rolde İlk 30, 60 veya 90 Gününüz Nasıl Görünür?

Potansiyel gelecekteki patronunuz (veya size bu soruyu kim sormuşsa) araştırmanızı yaptığınızı, nasıl başlayacağınızı düşündüğünüzü ve işe alındıklarında inisiyatif alabileceğini bilmek istiyor. Bu nedenle, şirketin ve ekibin hangi bilgileri ve yönleri tanımanız gerektiğini ve hangi meslektaşlarınızla oturup konuşmak istediğinizi düşünün. Ayrıca, koşmaya başlayıp erken katkıda bulunmaya hazır olduğunuzu göstermek için olası bir başlangıç ​​projesi önerebilirsiniz. İşi alırsanız bu mutlaka ilk yaptığınız şey olmayacaktır, ancak iyi bir cevap düşünceli olduğunuzu ve önemsediğinizi gösterir.


38. Maaş Gereksinimleriniz Nelerdir?

Bu soruyu cevaplamanın 1 numaralı kuralı, Payscale gibi siteleri kullanarak ve ağınıza ulaşarak ne ödemeniz gerektiği konusunda araştırma yapmaktır. Muhtemelen bir aralık bulursunuz ve deneyiminiz, eğitiminiz ve becerilerinize göre bu aralıktaki en yüksek sayıyı belirtmenizi öneririz. Ardından işe alma yöneticisinin esnek olduğunuzu bildiğinden emin olun. Becerilerinizin değerli olduğunu bildiğinizi, ancak işi istediğinizi ve müzakere etmek istediğinizi bildiriyorsunuz.

Ayrıca, bir sayı vermeyi saptırmaya veya geciktirmeye çalışabilirsiniz, özellikle bu soruyu sürecin çok erken saatlerinde alırsanız, “Bu rol için hangi menzilde / bandda olduğunuzu anlamaya çalışıyordum” gibi bir şey söyleyerek ya da Liou’nun önerdiği gibi, “Herhangi bir maaşı tartışmadan önce, bu rolün neyi içerdiği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.”


39. Sizce Daha İyisi veya Farklılığı Ne Yapabiliriz?

Bu soru gerçekten üzerinizde bir numara yapabilir. Şirkete veya daha da kötüsü konuştuğunuz kişiye hakaret etmeden nasıl etli bir cevap verirsiniz? Öncelikle, derin bir nefes alın. Ardından yanıtınızı, tartışmanız istenen şirket veya belirli bir ürün hakkında olumlu bir şeyle başlatın. Yapıcı geri bildiriminizi vermeye hazır olduğunuzda, tabloya getirdiğiniz perspektif hakkında biraz bilgi verin ve önerdiğiniz değişikliği neden yapacağınızı açıklayın (ideal olarak geçmiş deneyimlere veya diğer kanıtlara dayanarak). Ve bir soru ile bitirirseniz, onlara şirket veya ürün hakkında merak duyduğunuzu ve diğer bakış açılarına açık olduğunuzu gösterebilirsiniz. Deneyin: “Bu yaklaşımı burada düşündünüz mü? İşleminiz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterim. ”


40. Ne Zaman Başlayabilirsiniz?

Buradaki amacınız, hem siz hem de şirket için işe yarayacak gerçekçi beklentiler belirlemek olmalıdır. Kulağa tam olarak nasıl geldiği sizin özel durumunuza bağlı olacaktır. Hemen başlamaya hazırsanız, örneğin işsizseniz, hafta içinde başlamayı önerebilirsiniz. Ancak mevcut işvereninize bildirimde bulunmanız gerekiyorsa, bunu söylemekten korkmayın; insanlar işleri doğru bir şekilde tamamlamayı planladığınızı anlayacak ve saygı duyacaktır. İşler arasında bir mola vermek de meşru olsa da, “daha ​​önce katılmak için önceden planlanmış taahhütleriniz” olduğunu söylemek ve biraz daha erken başlayacak birine gerçekten ihtiyaç duymaları durumunda esnek olmaya çalışmak isteyebilirsiniz.


41. Taşınmaya Hazır mısınız?

Bu basit bir evet ya da hayır sorusu gibi görünse de, genellikle bundan biraz daha karmaşıktır. En basit senaryo, hareket etmeye tamamen açık olduğunuz ve bu fırsat için bunu yapmaya istekli olduğunuz senaryodur. Ancak cevap hayırsa veya en azından şu anda değilse, rol için hevesinizi tekrarlayabilir, şu anda neden hareket edemediğinizi kısaca açıklayabilir ve uzaktan veya yerel bir ofis dışında çalışmak gibi bir alternatif sunabilirsiniz. Bazen o kadar net değildir ve sorun değil. Xyz nedenlerinden dolayı kalmayı tercih ettiğinizi söyleyebilirsiniz, ancak doğru fırsat için yer değiştirmeyi düşünmeye istekli olabilirsiniz.


Sizi Test Eden Sorular

Görüşmeci ve şirketin stiline bağlı olarak, bazı ilginç sorular alabilirsiniz. Genellikle o noktadaki bir şeyle nasıl düşündüğünüzü test ediyorlar. Panik yapma. Düşünmek için bir dakikanızı ayırın ve unutmayın, tek bir doğru cevap veya yaklaşım yoktur.


42. Bir Limuzine Kaç Tenis Topu Takabilirsiniz?

1.000? 10.000? 100,000? Ciddi anlamda? Cidden, özellikle kantitatif işlerde, bunlar gibi zeka soruları sorabilirsiniz. Ancak, görüşmecinin tam olarak kesin bir sayı istemediğini unutmayın; size sorulanları anladığınızdan emin olmak ve yanıt vermenin sistematik ve mantıklı bir yolunu harekete geçirebilirsiniz. Bu yüzden derin bir nefes alın ve matematik üzerinden düşünmeye başlayın. (Evet, kalem ve kağıt istemek sorun değil!)


43. Bir Hayvan Olsaydınız Hangisi Olmak İsterdiniz?

Görünüşe göre rastgele kişilik testi tipi sorular, görüşmelerde ortaya çıkıyor çünkü işe alım yöneticileri ayağınızda nasıl düşünebileceğinizi görmek istiyor. Burada yanlış bir cevap yok, ancak cevabınız güçlü yönlerinizi veya kişiliğinizi paylaşmanıza veya işe alım yöneticisine bağlanmanıza yardımcı olursa hemen bonus puan kazanacaksınız. Profesyonel ipucu: Kendinize biraz düşünme zamanı almak için durmak bilmeyen bir taktikle gelin, “Şimdi, bu harika bir soru. Sanırım söylemek zorundayım… ”


44. Bana Bu Kalemi Sat.

Bir satış işi için röportaj yapıyorsanız, görüşmeciniz sizi masaya oturan bir kalem, yasal bir yastık veya bir su şişesi ya da sadece bir şey satmak için yerinde tutabilir . Sizi test ettikleri en önemli şey nedir? Yüksek basınçlı bir durumu nasıl ele aldığınızı. Bu nedenle, sakin ve kendinize güvenmeye çalışın ve beden dilinizi (göz teması kurmak, düz oturmak ve daha fazlası) bunu ele alabileceğinizi belirtmek için kullanın. Dinlediğinizden, “müşterinizin” ihtiyaçlarını anladığınızdan, ürünün özellikleri ve avantajları hakkında ayrıntılı bilgi verdiğinizden ve güçlü bir şekilde sona erdiğinden emin olun – sanki bir anlaşmayı gerçekten kapatıyormuş gibi.


Paketleme Soruları

Röportajın sona erme zamanı geldiğinde, son düşünceleri ekleme şansınız olabilir ve bu şirketin ve rolün sizin için harika olup olmayacağına karar vermenize yardımcı olacak soruları sormak için neredeyse kesinlikle zamanınız olacak. Onlar Aslında, yok size görüşmeler herhangi birinde herhangi bir soru sormak için zaman bırakın, bu başlı başına bir kırmızı bir işaret olabilir.


45. Bilmemizi İstediğiniz Başka Bir Şey Var Mı?

Tam olarak bittiğini düşündüğünüzde, görüşmeciniz size bu açık uçlu saçmalığı sorar. Panik yapmayın – bu bir hileli soru değil! Zhang, bunu iki yoldan biriyle toplantıyı yüksek nota kapatmak için bir fırsat olarak kullanabilirsiniz. İlk olarak, bahsetme şansınız olmayan gerçekten alakalı bir şey varsa, şimdi yapın. Aksi takdirde, niteliklerinizi kısaca özetleyebilirsiniz. Örneğin, Zhang diyor ki: “Sanırım çoğunu ele aldık, ama özetlemek gerekirse, gerçekten koşan yere vurabilecek birini aradığınız anlaşılıyor. Ve daha önceki deneyimlerimle [buradaki numaralandırma deneyimim], bence çok iyi olurdum. ”


46. ​​Bize Sorunuz Var mı?

Muhtemelen bir röportajın sadece bir işe alma yöneticisinin sizi ızgara yapma şansı olmadığını biliyorsunuzdur – bir işin sizin bakış açınıza uygun olup olmadığını anlamak için bir fırsattır. Pozisyon hakkında ne bilmek istiyorsun? Şirket? Departman? Takım? Gerçek röportajda bunun birçoğunu ele alacaksınız, bu yüzden daha az yaygın sorularınız var. Özellikle görüşmeci hedefleyen soruları (“Burada çalışmakla ilgili en sevdiğiniz kısım nedir?”) Veya şirketin büyümesini (“Yeni ürünleriniz veya büyüme planlarınız hakkında bana ne söyleyebilirsiniz?”)


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu