Kimdir

Ertan Balaban Kimdir, Nerelidir? Ertan Balaban Hayatı ve Biyografisi

Kick-box, karate ve Jiu-Jitsu dövüş sporlarıyla uğraşan İsmail Balaman’ın ikiz kardeşi Ertan Balaman son zamanlarda YouTube üzerinden ürettiği içeriklerle gündeme gelmekte. İsmail Balaban ve Turan Balaban kardeşler tercihini yağlı güreşten yana yapmışken Ertan Balaban tercihini dövüş sporlarından yana yapmıştır. Peki Ertan Balaban Kimdir, Nerelidir? Ertan Balaban Hayatı ve Biyografisine ait tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Ertan Balaban Kimdir, Nerelidir?

Ertan Balaban 1983 yılında doğmuştur ve 38 yaşındadır. Evli ve bir çocuk babası olan Ertan Balaban, İsmail Balaban ve Turan Balaban’ın abisidir. Aslen Antalyalıdır. Üniversite eğitimini Amerika’nın Indiana eyaletinde tamamlamıştır. Karate ile dövüşe başlayan Balaban, Shorin-Ryu Karate şampiyonalarında 3 kere eyalet şampiyonu olmuştur. Daha sonra kick-box öğrenmeye başlamış ve ilk turnuvası olan King of the Ring’de orta sıklette şampiyon olmuştur. Midwest MMA Challange, Warriors Quest Extreme Fighting, Danger Zone, Total Fight Challange ve Brawl Till You Crawl turnuvalarında 5 adet MMA maçına çıkıp 5 galibiyet almıştır.

Ertan Balaban Hayatı ve Biyografisi

Ertan Balan Türkiye’ye 2007 yılında dönmüş ve kendi MMA İstanbul takımını kurmuştur.2008 yılında Brasa takımına katılmış ve ilk katıldığı Brazilian Jiu-Jitsu turnuvası olan Brezilya’nın en önemli yerel turnuvalarından biri olan Brazilian Nationals’ta bronz madalya almıştır.

2010 yılında Equipe Corvos takımını kurmuş, 2010 yılı sonunda Slovenya’da katıldığı WFC 12 turnuvasında rakibini ilk roundda rear naked choke ile submit ederek 6. maçında 6. galibiyetini kazanmıştır.

2011 yılında takımını Balaban JiuJitsu takımı olarak adlandıran Balaban, Avrupa’nın lider MMA organizasyonu olan WFC ile bir anlaşma imzaladı ve rakibini 50 saniyede kilit pozisyonuna alıp ‘Mata Leon’ boğuşu ile maçını kazandı.

2013’te son dövüşünü dünyanın en büyük global organizasyonlarından biri olan Glory World Series’de gerçekleştiren Balaban, 6-2-0’lık bir rekor ve maç sonunda eşine ettiği evlenme teklifi ile kariyerini sonlandırdı. Balaban, kişisel ihtiyaçları ile beraber takımının ihtiyaçlarını da önemseyerek bir güç ve kondisyon merkezi açma fikri edindi.

Crossfit Balaban kapısını ilk kez 2013 yılında Ataşehir, İstanbul’da açtı ve 4. Levent’te bulunan ikinci ve Suadiye daha sonra Fenerbahçe’de yer alan üçüncü şube ile büyümeye devam etti. Aynı zamanda 2016’da Kuzey Kıbrıs’ta bir Franchise açtı. Crossfit Balaban, 2018 yılında konsept değiştirerek marka adı ‘Balaban Solid Sports’ oldu ve bu konuda bilinen bir marka olma yolunda ilerledi.

Atos Jiu-Jitsu’da siyah kuşak sahibi olan Ertan Balaban,  aktif olarak işletmeci kariyerine ve girişimciliğe devam etmekle beraber, 2020 senesinde TRT Belgesel için çekilen ‘Bir Dövüşcünün Dünya Maceraları’ isimli belgeselde sunuculuk yapmaktadır.


Ertan Balaman: Instagram

Ertan Balaman: YouTube

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu