Kimdir

Esin Celebi Bayru Kimdir, Kaç Yaşında? Esin Celebi Hayatı ve Biyografisi

Hz Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu olan Esin Celebi hakkında tüm merak edilenleri paylaştık.

Esin Celebi Bayru Kimdir, Kaç Yaşında?. Esin Celebi, Hz Mevlana’nın 22. kuşaktan torunudur. Hz Mevlana hakkında yapılan sempozyumlara konuşmacı veya şeref konuğu olarak katılan asil tavırlarıyla dikkat çeken Esin Celebi 1949 Halep doğumludur okul çağına girince İstanbul’a anneannesinin yanına gelen Celebi, orta ve yükseköğrenimini İstanbul’da yaptı. Ailesi 1958’de Halep’i tamamen terk etmiştir. Peki Hz Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Celebi Bayru Nerelidir? Esin Celebi Hayatı ve Biyografisi dair tüm bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Esin Celebi Bayru Kimdir, Kaç Yaşında?

Hz. Mevlânâ’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi, 2 Nisan 1949 tarihinde Halep’te dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul Özel Işık Lisesi’nde tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap-Fars Filolojisi bölümünde eğitim gördü.

1996 yılında kurulan Uluslararası Mevlânâ Vakfı’nın Başkan Vekili oldu. Vakıf bünyesinde, hazırladıkları iki önemli projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığı ile UNESCO’ya sundular. “Semâ ve Mevlevî Müziği”nin “İnsanlığın Sözel Kültür Mirası Başyapıtı” seçilmesini, 2007 yılının “Dünya Mevlânâ’yı Anma Yılı” ilan edilmesini sağladılar. Yapılan çalışmalar neticesi Vakıf, UNESCO tarafından AKREDİTE edildi. Selçuk Üniversitesi Mevlânâ Araştırmaları Enstitüsü Danışmanlığı da yapan Esin Çelebi, babası Celâleddin Bâkır Çelebi’nin konferans ve sempozyum bildirilerinden oluşan “Hz. Mevlânâ Okyanusundan” ve Mevlevî âdap, erkân, semâ ve mûsikisî konusunda saha bilim adamları tarafından kaleme alınan “Yüzyıllar Boyu Mevlânâ ve Mevlevîlik” ile yurtdışındaki yabancı Mevlevîleri konu alan “Mevlâna’dan Mevlâ’ya Ulaşanlar” adında editörlüğünü yaptığı üç kitabı; çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri ve söyleşileri vardır. Ulusal ve uluslararası TV programlarına, yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli üniversite ve okullara da konuşmacı olarak davet edilmekte; Hz. Mevlânâ’yı, onun evrensel fikirlerini, örnek yaşam tarzını ve edep yolu olan Mevlevî kültürünü anlatmaya gayret sarf etmektedir.

Esin Çelebi’ye Mayıs 2011 tarihinde “Dünya Birliği, Barış ve Adalet” konularında yaptığı çalışmalar ve katkılarından dolayı Berkeley California Starr King School For The Ministry tarafından ABD’de “Fahrî Doktora” unvanı verildi. Esin Çelebi, evli ve iki çocuk annesidir.


Esin Celebi Hayatı ve Biyografisi

Son senelerde Hz. Mevlana ile ilgili sık sık toplantı, panel ve sempozyumlar düzenlenmektedir. Bunların çoğunda güler yüzlü, asil tavırlı, bir İstanbul hanımefendisi dikkati çeker. Bazen konuşmacı, bazen şeref konuğudur. Bu Hanımefendi Hz. Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru‘dur.

Bugünlerde onun imzasıyla bir kitap çıktı: “Evet Aşk Güzel Şeydir“, Dilek Güldütuna sormuş, Esin Çelebi cevap vermiş. Kitap Mevlevilik’in son zamanlarına dair bilgiler sunmaktadır.

Mevlevilik’in merkezi Konya’dır. Konya Mevlana Dergahı’nda görevli şeyhlerin soyu Mevlana’ya ulaşır. Bu soydan gelenlere “Çelebi” denir. Şeyhlik babadan oğula geçerek devam eder. Konya şeyhlerine “Makam Çelebisi” denir ve dünya üzerindeki bütün Mevlevi dergahları buraya bağlıdır. Şeyh atamaları Konya’nın onayıyla olurdu.

Konya’daki son Mevlevi şeyhi Abdülhalim Çelebi, 1920’de açılan ilk BMM’de Başkan Vekili seçildi, Mustafa Kemal’in yakın dostu idi. 1925’te tekkeler kapanınca şeyhlik görevi son buldu.

1925’ten sonra Mevlevilik’in merkezi Halep oldu. Halep Mevlevihanesi’nin o sıradaki şeyhi Bakır Çelebi (ö. 1944), Abdülhalim Çelebi’nin oğludur. Bakır Çelebi’nin oğlu Celaleddin Çelebi (ö. 1966), Esin Çelebi’nin babasıdır. Esin Hanımın beyanına göre kardeşi Faruk Hemdem Çelebi (d. 1950) halen “Makam Çelebisi” mevkiindedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu