Kimdir

Fatma Kayacı Kimdir, Kaç Yaşında? Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi

Fatma Kayacı Kimdir, Kaç Yaşında? Fatma Kayacı’nın Bilinmeyen Hikayesi. Robinson Nine olarak tanınan Fatma Kayacı öldü mü? araştırılmakta. İlginç hayat hikayesi ile ünlenen ve bir dönem yılın kadını olarak seçilen Fatma Kaya Nerede Yaşıyor? Fatma Kayacı Belgeseli İzlemek isteyen ve merak edenler için Fatma Kayacı hakkında tüm merak edilenleri derledik.

Fatma Kayacı Kimdir?

İlginç hayat hikayesi ve zorlu bir yerde yaşaması ile herkesi kendine hayran bırakan Fatma Kayacı Kimdir? Robinson Nine olarak anılan Fatma Kayacı, Trabzon’un Tonya ilçesinin 1900 rakımlı Karakısrak Yaylası’nda yaşamaktadır. Zorlu koşullarda hayatına devam eden Fatma Kayacının aslında hem hüzünlü hem de ilginç bir hayat hikayesi mevcut.

Hayatını ilginç kılan hikayeden bahsedecek olursak; Karakısrak Yaylası’nda yaz aylarını geçiren Fadime Kayacı’nın, 1984 yılında yanına gelen yeğeni Ali Haydar Kayacı (14), sara nöbeti geçirdi. Yaylada ot toplayan Fadime Kayacı, eve döndüğü sırada yeğeninin cansız bedeniyle karşılaştı. Yaylada toprağa verilen yeğeninin ölümüne çok üzülen Fadime Kayacı, bunun üzerine o tarihten sonra tüm yakınlarının ısrarına rağmen bir daha köyüne dönmedi. Kayacı, zorlu şartlar olmasına rağmen kış mevsiminde kimsenin kalmadığı yaylayı, kendine yurt edindi.


Fatma Kayacı Hayatı ve Biyografisi

Trabzon’un Tonguç ilçesinde yaşayan Fatma Kayacı; yaşadığı acı olay sonrasında küsmüş ve hayatına Karakısrak Yaylası’nda yaşayarak devam etmiştir. Genel olarak yaz aylarında yaşanan yada gidilen Karakısrak yaylası kış aylarında oldukça zorlu bir hayat mücadelesi yaşanmaktadır. Genel olarak kışa aylarında tercih edilmeyen bu yaylada şuan da tek başına yaşayan Fatma Kayacı aynı zamanda Robinson Nine olarak da anılmaktadır.

Gelelim Fatma Kayacı’nın bilinmeyen hayat hikayesine. Aslında 55 yıl Tonguç ilçesinde yaşayan Robinson Nine her zaman olduğu gibi yine Karakısrak yaylasına ot toplamaya gider ve döndüğünde ise yanında kalan 14 yaşındaki yeğeninin sara krizi geçirerek ölmesi sonrasında, eve geldiğinde yeğeninin cansız bedenini görür.

Yine aynı ilçede yeğeni gömüldükten sonra kardeşleri ve bazı kesim tarafından suçlanması sonrasında Fatma Kayacı ilçedeki diğer kişiler yoğun ısrarlarına rağmen 1900 rakımlı Karakısrak Yaylası’nda yaşamaya  başlamaıştır. Bunun üzerine hayatı belgesel haline gelen Fatma Kayacı 2011 yılında ilçede yılın kadını seçilmiştir.

Belgesel hakkında biraz bilgi verecek olursak; Yönetmen Orhan Tekeoğlu ve yapımcı eşi Nurhan Tekeoğlu, Fadime Kayacı’nın hayatının belgesele taşıdı. Tekeoğlu çiftinin yaklaşık 1 ayda çekimlerini yaptığı belgeselde, Kayacı, kamera karşına geçti, yayladaki zorlu yaşamı ve hayat mücadelesini anlattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği ‘Fatma Kayacı’nın bilinmeyen hikâyesi’ adlı belgesel, Türkiye’nin yanı sıra, ABD, Almanya ve İtalya’daki uluslararası belgesel film festivallerinde 8 ödüle layık görüldü.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu