Kimdir

Fethi Tevetoğlu Kimdir, Nerelidir? Fethi Tevetoğlu Hayatı ve Biyografisi

Bugün ki konuşmasında MHP lideri Devlet Bahçeli, Türk Milliyetçiliğinin sembol isimlerinden biri olduğunu söylediği Fethi Tevetoğlu'nun şiirini okudu. Hal böyle olunca Fethi Tevetoğlu Tarkan'ın Neyi Oluyor? sorusu araştırılmaya başlandı. Gelin birlikte tüm detayları öğrenelim

Fethi Tevetoğlu Kimdir, Nerelidir?. Devlet Bahçeli‘nin bugünkü grup toplantısında ‘Geçcek‘ açıklamaları sırasında gündeme getirdiği Fethi Tevetoğlu Kimdir? Türkçülük görüşünün önemli savunucularından biri olan Fethi Tevetoğlu, Tarkan’ın büyük amcası olduğu bilinmekte. İşte Fethi Tevetoğlu Hayatı ve Biyografisi

Fethi Tevetoğlu Kimdir, Nerelidir?

Fethi Tevetoğlu, aslen Rizeli olan ailesi, babasının asker olması nedeniyle İstanbul’da yaşamıştır. Küçüklüğünde babasının etkisiyle Türkçülüğe yönelen Tevetoğlu, özellikle lise eğitimi esnasında bu ilgiyi aktif bir şekle dönüştürmüştür. Türkçülüğünü, şiire olan düşkünlüğü sayesinde gençlik yıllarında şiirleriyle ifade etmişti. Bu şiirleri dönemin Türkçülerinin dergilerinde sık sık yayınlanmış, bu sayede Nihal Atsız’la tanışmış ve Türkçü mücadeleye katılmıştır.

Yazarlığa Türkçü dergilerde başladı. Kopuz, Atsız Mecmua, Türk Kültürü, Orhun, Türk Sazı, Çınaraltı, Ülkü, Toprak, Hayat Tarih dergilerinde ve Tasvir, Yeni İstanbul, Son Havadis gazetelerinde yazdı. Türk Ansiklopedisi’nde fahrî yöneticilik yaptı ve maddeler yazdı. Komünizmle Mücadele Derneği’nin de kurucularındandır.


Fethi Tevetoğlu Hayatı ve Biyografisi

Fethi Tevetoğlu 31 Ocak 1916 tarihinde İstanbul’da doğdu. Asker olan babasından etkilenerek milliyetçi bir görüşe sahip olmuştur. Edebiyata ve şiire oldukça düşkün olan Tevetoğlu pek çok alanda eserler yazmıştır. Öğrencilik döneminde Nihal Atsız ile tanışarak Türkçülük mücadelesinde yer almıştır. Kopuz, Atsız Mecmua, Türk Kültürü, Orhun, Türk Sazı, Çınaraltı, Ülkü, Toprak dergilerinde ve Tasvir, Yeni İstanbul, Son Havadis gazetelerinde bu alanda yazılar yazdı. Irkçılık-Turancılık Davası kapsamında yakalanarak 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Siyasi kariyerine ise 1957 yılında Demokrat Parti’den Samsun İl Başkanı olarak başladı. 1961-1974 yılları arasında Samsun Cumhuriyet Senatörü oldu. Bunun yanında İslam Ülkeleri Konferansı Başkan Yardımcılığı, Parlamento Dış İlişkiler Komisyonu Başkanlığı, Müslüman Mültecileri Kalkındırma Vakfı Genel Başkanlığı, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanlğı gibi pek çok görevde bulundu. Ayrıca şarkıcı Tarkan’ın dedesinin kardeşi olan Fethi Tevetoğlu 27 Kasım 1989 tarihinde hayatını kaybetti.


Devlet Bahçeli’nin ‘Geççek’ şarkısı için Fethi Tevetoğlu Yorumu

Devlet Bahçeli‘nin bugün ki grup toplantısında Fethi Tevetoğlu ‘n dan bahsetmesinden sonra merak edilen isim haline geldi.

İşte Bahçeli’nin sözleri:

Ayıptır ayıp, bu saptırmanın, bu kandırmacanın, bu gafilce inadın kime ne faydası vardır?
İktidar şarkıyla kurulmadı, hükümet şarkıyla oluşmadı, velev ki iddialar doğru olsa bile bir şarkıyla yıkılmaz, yıkılamaz, bu tekerlek bu tümsekte kalamaz.

“Çiçek açar güneş soldursun diye,
Bende Türklük için kurban doğmuşum,
Anamdan Tanrı’ya son bir hediye,
Bende Türklük için kurban doğmuşum.
Dedem değirmenci, babam kaptanmış,
Ninem tarlalarda kavrulmuş, yanmış,
Bir çift ağam yurda sunulan kanmış,
Ben de Türklük için kurban doğmuşum.”

Bir kısmını paylaştığım bu şiiri kaleme alan, davamızın iftihar burçlarından olan saygın büyüğümüz merhum Fethi Tevetoğlu’dur ve onun kardeş torunu Tarkan’dan başkası değildir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu