Kimdir

Filiz Pehlivan Kimdir, Nerelidir? Filiz Pehlivan Hayatı ve Biyografisi

Filiz Pehlivan Kimdir, Nerelidir?. Filiz Pehlivan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunudur. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin yönetim kuruluna giren ilk kadın Makine Mühendisi Filiz Pehlivan oldu. Ulusal ve uluslar arası pek çok projeye imza attı ve 1996 yılında kendi firması FNP Mühendislik ve Müşavirlik Ltd.Şti.’ni kurdu. Türkiye’nin başarılı kadın Mühendislerinden olan Filiz Pehlivan Hayatı ve Biyografisi tüm bu bilgilere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Filiz Pehlivan Kimdir?

İstanbul doğumlu olan Makine Mühendisi Filiz Pehlivan yaşamını Ankara’da sürdürmektedir. Üniversite eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Mezun olduktan sonra 1988 yılında MNG Holding bünyesindeki Mekanik Tesisat A.Ş.’de proje mühendisi olarak iş hayatına başladı. 1996 yılında kendi firması FNP Mühendislik ve Müşavirlik Ltd.Şti.’ni kurdu.


Filiz Pehlivan Hayatı ve Biyografisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Müh.Fak. Makina Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra 1988 yılında MNG Holding bünyesindeki Mekanik Tesisat A.Ş.’de proje mühendisi olarak iş hayatına başladı. Unitek ve Yalçın Teknik Firmalarında NATO projeleri ve sığınak tasarımı üzerinde uzmanlaştı. 1996 yılında kendi firması FNP Mühendislik ve Müşavirlik Ltd.Şti.’ni kurdu. Pek çok ulusal ve uluslararası projeye imza attı. Son 5 yıldır “Bakü Ak Şehir-White City” projesinin Mekanik Tesisat Proje Hizmetlerini sürdürmektedir.

Özellikle; ısıtma –havalandırma-klima sistemleri tasarımı, enerjinin verimli kullanımı, akıllı binalar, yeşil binalar ve yangın danışmanlığı gibi konularda sektörel anlamda otorite olarak tanınmış, mevzuat çalışmalarına katkıda bulunmuş, bildiriler sunmuştur. Tasarladığı 2 bina LEED GOLD Sertifikası almıştır (Şişecam ARGE Binası, Gloria Sport Arena). Sektörünün öncü derneklerinden olan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin yönetim kuruluna giren ilk kadın oldu ve 2 yıl süreyle Genel Sekreterliğini yaptı. Türk Müşavir Mühendis ve Mimarlar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Tm-teknik müşavir dergisinin Yayın Kurulu Başkanı ve Editörü olarak görev yaptı.


Filiz Pehlivan: Instagram

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu