Sıradaki içerik:

Hayatınızı Değiştirecek İş ve Üretkenlik Hakkında En İyi TED Konuşmaları

Fotoğrafçı Olmak İçin Ne Yapmalı? Bilmen Gereken Her Şey

avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Buradaysanız, fotoğrafçı olmak için ilham almış olabilirsiniz. İlk fotoğraf makinenizi satın aldıktan sonra olmuş ya da fotoğraf çekmeyi seviyorsunuzdur. Belki de gerekenlere sahip olup olmadığınızı merak eden profesyonel bir fotoğrafçısınız. Hangi gruba dahil olursanız olun, bu makale, fotoğrafçılık dünyasını sıfırdan anlamanıza yardımcı olacaktır. Fotoğrafçı olmanız gereken şeylerin listesine bir göz atın.

1- Ekipman (Kamera)

Kendi ekipmanınıza sahip olmak, bu sanatı istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde uygulamanıza yardımcı olur. Bir kameraya sahip olduktan veya en azından temel ekipmana erişim sağladıktan sonra, kendinize aşağıdakileri sormanız gerekir.

2- Ne Tür Bir Fotoğrafçı Olmak İstiyorsunuz ?

Fotoğrafçılıkta birçok dal var. Başlıca dallardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Portre Fotoğrafçılığı: İnsanların fotoğrafını çekmek

Basın ve Halkla İlişkiler fotoğrafçılığı: Olayların gerçekleşirken fotoğraflarının çekilmesi

Manzara fotoğrafçılığı: Manzara fotoğrafları çekme

Yaban Hayatı veya Doğa Fotoğrafçılığı: Vahşi yaşam ve doğa fotoğraflarının çekilmesi.

Düğün Fotoğrafçılığı: Birinin düğününün anlarını yakalamak.

Moda Fotoğrafçılığı: Modellerin ve tasarımcının kreasyonlarının fotoğraflarını çekmek

Ürün Fotoğrafçılığı: Genellikle satılacak şeylerin fotoğraflarının çekilmesi

Her dalın öğrenmeniz gereken kendi kategorisi vardır. Profesyonel bir fotoğrafçı olma konusunda ciddiyseniz, en az bir fotoğraf türünde ustalaşmak en iyisidir.

3- Teknik Eğitim:

Fotoğrafın ISO, Deklanşör hızı, Işık dengesi vb. Gibi temel teknik kavramlarını öğrenmek, uygun bir profesyonel fotoğrafçı olmanız için mutlak bir gerekliliktir. Bu kavramları aşağıdaki yollardan biri veya birkaçı ile öğrenmeyi seçebilirsiniz. Profesyonel sertifikalı bir kursa katılın; Saygın bir kurumdan öğrenmenin, endüstri uzmanlarının öğretmenleriniz olması ve seçilen konuda rehber olması gibi birçok avantajı vardır. Tanınmış bir sertifika, sektördeki birçok iş fırsatı kapısını da açabilir.

Profesyonel Bir Fotoğrafçıya Stajyer Olun;

Fotoğrafçılığın tüm püf noktalarını ve ipuçlarını öğrenmenin bir başka uygun maliyetli yolu, ilgilendiğiniz alanda olan bir profesyonelde staj yapmaktır. Bir profesyonelden fotoğrafçılığı öğrenirken küçük bir maaş bile kazanabilirsiniz.

Web’de öğrenin:

Bu öğrenme yöntemi herkes için değildir çünkü bu şekilde gitmek çok fazla motivasyon ve planlama gerektirir. Ancak, çevrimiçi olarak bir şeyler bulmada çok başarılı biriyseniz, o zaman bu sizin için olabilir. Öğrenmeniz ve çevrimiçi olarak her şeyi bulmanız ve yapılandırılmış bir şekilde öğrenmeniz gereken şeylerin bir listesini yaptığınızdan emin olun.

4- Sabır

Fotoğrafta buna yeterince önem verilemez. Fotoğrafçılık çok sabır ister. Tek bir fotoğrafı tıklamak için binlerce km yolculuk etmiş ve konunuzun doğru pozu alması için saatlerce beklemeniz gerekebilir. Bu nedenle, bu sanatta çok sabırlı olmanız gerekiyor.

5- Motivasyon

Yeni bir şey öğrenmek için, bunu yapmak için büyük bir motivasyona ihtiyacınız var. Sizi fotoğrafçılığa iten ilhamı bir yere not edin, böylece ayrıntılı ve uzun bir fotoğrafçı olma sürecinde motivasyonunuzu kaybettiğinizde, kendinize her zaman motivasyonu hatırlatabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli