Kimdir

Gültan Kışanak Kimdir, Kaç Yaşında? Gültan Kışanak Hayatı ve Biyografisi

Gültan Kışanak Kimdir, Kaç Yaşında? Gültan Kışanak Hayatı ve Biyografisi. Eski Diyarbakır Belediye Başkanı olan Gültan Kışanak Nerelidir? merak edilmekte. Siyasi kimliği ile tanınan Gültan Kışanak, aynı zamanda bir dönem de gazetecilik de yapmıştır. Gelin birlikte Gültan Kışanak hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim.

Gültan Kışanak Kimdir?

Siyasi kimliği yanı sıra gazeteci olarak da bir dönem çalışan Gültan Kışanak Kimdir? merak edilmekte. 23. Diyarbakır, 24. Dönem Siirt Milletvekili, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı, Barış ve Demokrasi Partisi eski Eş başkanıdır. 1961 yılında Elazığ’da dünyaya gelen Gültan Kışanak, 2023 yılı itibari ile 62 yaşındadır ve aslen Elazığlıdır..

Elazığ’da dünyaya gelen Ailesi zamanında Tunceli’den göçerek Elazığ’ın merkez köylerinden Sünköy’e yerleşmiş olan Ağuce aşiretine mensuptur. Çocukluk ve gençlik yıllarını Elazığ’da geçiren Kışanak, lise yıllarında siyasetle ilgilenmeye başlamıştır. Eğitim hayatından bahsedecek olursak; Elazığ Öğretmen Okulu’nu bitirdikten sonra 1978’de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü’ne girdi..


Gültan Kışanak Hayatı ve Biyografisi

TBMM 23. ve 24. Dönem ve 25. Dönemde seçimlere bağımsız olarak girdi, önce Diyarbakır’dan sonra Siirt’ten Milletvekili seçildi. Meclis’e girdikten sonra, yine bağımsız seçilen diğer bir kısım milletvekili ile Demokratik Toplum Partisi (DTP) Grubunu kurdular. DPT kapatılınca bir üre yine bağımsız kaldı, ardından yeni kurulan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ne girdi ve bu partinin Eş Genel Başkanlığına getirildi..

2014 Türkiye yerel seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. Ayrıca; Gültan Kışanak’ın 2018’de ‘Kürt Siyasetinin Mor Rengi’ adlı bir kitabı yayımlanmıştır..

Gazetecilik yaptığı dönemlerden bahsedecek olursak; 1991’de stajyer olarak girdiği Güneş gazetesinin ardından Yeni Ülke, Özgür Gündem ve Özgür Ülke gazetelerinde gazeteci, yazı işleri müdürü ve yayın koordinatörü olarak çalıştı. 1990’lı yılların başında bir grup arkadaşı ile Toplumsal Direniş gazetesini kurdu; ancak gazete fazla uzun sürmedi.

Vikipedi  ▶  Gültan Kışanak

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu