Kimdir

Hafize Gaye Erkan Kimdir, Ne İş Yapıyor? Hafize Gaye Erkan Hangi Görevlerde Bulundu?

Hafize Gaye Erkan Kimdir, Ne İş Yapıyor? Hafize Gaye Erkan Hangi Görevlerde Bulundu? Hafize Gaye Erkan Hayatı ve Biyografisi. Günümüze kadar bir çok önemli görevde yer alan ve Dünyada Müthiş Türk Kızı olarak anılan ve yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Kaç Yaşında, Nereli? Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Hafize Gaye Erkan Kimdir?

Başarılı projeleri ile Dünyada Müthiş Türk Kızı olarak tanınan ve başarılarıyla adından dünyada söz ettiren Hafize Gaye Erkan Kimdir? merak edilmekte. 1982 yıllında İstanbul’da dünyaya gelen Hafize Gaye Erkan, 2024 yılı itibari ile 41 yaşındadır ve aslen İstanbulludur. Makine mühendisi bir baba ve matematikçi bir annenin kızı olan Hafize Gaye Erkan başarısını lise eğitimi alırken de kanıtlamış ve İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilik ile mezun olmuştur.

Eğitim hayatından kısaca bahsedecek olursak; Üniversite sınavında Türkiye 26’ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü hatırı sayılır rekor puanla bitiren Erkan’a aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California’nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton’dan yana kullandı ve bununla birlikte her yıl sadece 2 kişiye verilen ‘Onursal doktora’ bursu aldı. .

Aldığı Onursal doktora bursu  karşılığında ise Erkan, bir ev, ayda 3 bin 200 Dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.


Hafize Gaye Erkan Hangi Görevlerde Bulundu?

Üstün başarılarla geçen eğitim hayatı ve yurt dışında aldığı eğitimlerle birlikte araştırmaları ile de dikkatleri üzerine çeken Hafize Gaye Erkan, 2018 yılında San Francisco Business Times’ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business’ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi. Ardından ise  2019 yılında Crain’s Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker’s Women to Watch listesine seçildi.

Mart 2022’de Fortune 500 firması Marsh McLennan’ın Yönetim Kurulu’na katılan Erkan, 2019’dan şirketin 2021’de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu’nda görev yaptı. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi’nde görev yapıyor.

Yetkinlikleri ile birbirinden sayısız başarı elde eden Erkan First Republic Bank’ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Daha önce, Goldman Sachs’ta neredeyse on yıl geçirdi. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu