Kimdir

Haluk Akakçe Kimdir, Kaç Yaşında Öldü? Haluk Akakçe Ne İş Yapıyor?

Haluk Akakçe Kimdir, Kaç Yaşında Öldü? Haluk Akakçe Ne İş Yapıyor? Sanatı ile adından sıklıkla söz ettiren Haluk Akakçe Vefat Etmesi üzerine araştırılan isimler arasına yer aldı. Haluk Akakçe Neden Öldü? Haluk Akakçe Eserleri ve Haluk Akakçe Hayatı ve Biyografisini sizler için derledik.

Haluk Akakçe Kimdir?

Kendine has tarzı ve Çağdaş Türk sanatının önde gelen isimlerinden olan Haluk Akakçe Kimdir? 1970 yılında Ankara’da dünyaya gelen Haluk Akakçe, 2023 yılı itibari ile 53 yaşında hayatını kaybetti. Aslen Ankaralı olan Haluk Akakçe hayatta iken başarıları ile adından sık sık söz ettirmiştir.

Eğitim hayatından bahsedecek olursak; Bilkent Üniversitesi’ndeki iç mimarlık eğitiminin ardından Londra’daki Royal College of Art ve Amerika’daki The School of the Art Institute of Chicago’daki MFA derecelerini birincilikle tamamladı. 1997’de ilk kişisel sergisini Chicago’da açmasının ardından sanat çalışmalarına Londra ve New York’ta devam etti


Haluk Akakçe Ne İş Yapıyor?

Genel Olarak Haluk Akakçe Türkiye’nin önde gelen sanatçıları arasında yer almaktadır. Haluk Akakçe; eserlerini; çalışmalarını Video enstelasyonları, duvar resimleri, akrilik ile ahşap panel ve kâğıt üzerine çalışmalar yapmaktadır. Kendini sahiplerinin eserlerinde mekan ve sonsuz zaman hissini veren bir sanatçı ve icracı olarak tanımlamaktadır.

ayrıca belirtelim ki yurt içinde ve yurt dışında aldığı eğitimler sonrasında kendini oldukça geliştirmiş  ve bir çok önemli sergide eserleri meraklılarına sunulmuştur. Ayrıca belirtelim ki; Haluk Akakçe Türkiye’de Sevil Dolmacı art gallery, New York’ta Deitch Projects, Londra’da Alison Jacques, Berlin’de Max Hetzler, Zürih’te Bob Van Orsouw Galeri, Atina’da Bernier Eliades tarafından temsil ediliyor.


Haluk Akakçe Hayatı ve Biyografisi

Renkli kişiliğini aynı zamanda eserlerine de yansıtan ve kendine has tarzı ile çevresindekileri kendine hayran bırakan Haluk Akakçe, Çalışmalarıyla birçok ödül kazanan Akakçe’nin eserleri, aralarında New York’taki MoMA PS1, Londra’daki Tate Modern, Graz’daki Thyssen-Bornemisza Art Contemporary ve İstanbul’daki Pera Müzesi’nin de olduğu pek çok müzede sergilendi.

Kendini sanatla ifade eden Haluk Akakçe, sanatı, kişinin kendini başka şekilde ifade edemediği zamanki ifade ediş biçimi olarak tanımlayan Akakçe, çalışmalarında insan ve doğa arasındaki uyumu, insanlığın doğa üzerindeki yıkıcı etkisini ve bu etkinin doğayı nasıl şekillendirdiğini sorguladı.

Akakçe’nin en çok konuşulan eserlerinden biri, 2000 yılında ürettiği ‘Perfect Lovers’ oldu. Akakçe seride, insan ve doğa arasındaki uyumu, iki insan figürü üzerinden ele aldı.

Sanatçının önemli eserleri arasında Teddy (Ayıcık), Ahtapot, Mr H gibi kendi hayal dünyasındaki karakter ve hayvanları resmettiği eserlerle, The City of Dreams (2005), The End of the World (2010) ve The Nature of Time (2015) çalışmaları yer alıyor. Haluk AKakçe 2023 yılında Akciğer kanseri tedavisi görmekteyken hayatını kaybetmiştir.

Instagram’da Haluk Akakçe

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu