Kimdir

Hasan Arat Kimdir? Hasan Arat Ne İş Yapıyor? Hasan Arat Hayatı ve Biyografisi

Hasan Arat Kimdir? Hasan Arat Ne İş Yapıyor? Hasan Arat Hayatı ve Biyografisi. Beşiktaş seçimleri gündeme gelmesi ile birlikte Hasan Arat Serveti Ne Kadar? Hasan Arat Ne Mezunu? araştırılmakta. gelin birlikte Hasan Arat hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Hasan Arat Kimdir?

Eski basketbolcu olan Hasan Arat, Beşiktaş seçimleri ile gündeme gelen isimler arasında yer aldı. Sosyal medya platformu olan Twitter’da yaptığı paylaşım sonrasında Beşiktaş Kulübü başkan adayımı olacak? sorusu merak edilemeye başlandı. Peki ama Hasan Arat Kimdir? 1959 yılında Adana’ da dünyaya gelen Hasan Arat, 2023 yılı itibari ile 64 yaşındadır ve aslen Adanalıdır. Eski profesyonel basketbolcu olması yanı sıra, Spor yöneticisi ve İş insanı olarak da hayatına devam etmektedir.

Eğitim hayatından bahsedecek olursak; Orta öğrenimini Adana Yeni Kolejinde başlamış ve ardından Haydarpaşa Lisesinde Lise eğitimini tamamlamıştır.  Üniversite eğitimi ise İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamlamıştır.


Hasan Arat Ne İş Yapıyor?

İş hayatına erken yaşlarda başlayan Hasan Arat, üniversite yıllarında bir yandan eğitimine devam ederken bir yandan da Sultanhamam’da iplik ve kumaş pazarlayarak başladı. Sıkı çalışması sonrasında ise 1984 yılında Arat Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş., 1987 yılında Arat Örme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ni kurarak, tekstil piyasasına ilk adımını attı.

Sektördeki başarıları sonrasında, 1986 yılında Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği üyesi 44 meslekdaşı ile beraber Yönetim Kurulu Üyesi olduğu GSD Dış Ticaret firmasını, 1993 yılında ise Türkmenistan’da Yönetim Kurulu 2. Başkanı olduğu joint-venture şirketi Edpa-Five Star’ı kurdu.

Günümüzde Arat Tekstil’in Yönetim Kurulu Başkanı olan Hasan Arat, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği (ITKIB), Türkiye Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD), Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA), Ekonomik ve Sosyal Etüdler Konferans Heyeti kuruluşlarına da üyedir.


Hasan Arat Hayatı ve Biyografisi

Başarılı iş insanı olması yanı sıra, aynı zamanda profesyonel basketbolcudur. 1976-1987 yılları arasında Beşiktaş basketbol takımında forma giymiştir. Bu süreçte Beşiktaş ile 3 Türkiye Ligi, 2 Türkiye Kupası ve 2 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yaşamıştır. Hasan Arat, basketbolculuk kariyerinin ardından iş hayatına atılmıştır. 1987 yılında Arat Tekstil’i kurmuştur. Arat Tekstil, Türkiye’nin önde gelen tekstil firmalarından biridir.

İş hayatına ek olarak spor yöneticiliği de yapan Hasan Arat, 1990-2000 yılları arasında Beşiktaş Basketbol Şubesi’nin başkanlığını yapmıştır. Bu süreçte Beşiktaş, 2 Türkiye Ligi, 1 Türkiye Kupası ve 1 Cumhurbaşkanlığı Kupası şampiyonluğu yaşamıştır.

Hem iş hayatını hem de spor yöneticiliğini bir arada yöneten Arat, 2000 yılından itibaren Türkiye Basketbol Federasyonu’nda çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2000-2004 yılları arasında TBF Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004-2008 yılları arasında TBF Başkan Vekilliği ve 2008-2012 yılları arasında TBF Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ayrıca belirtelim ki; 2012 yılından itibaren Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nde (TMOK) çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2012-2016 yılları arasında TMOK Yönetim Kurulu Üyeliği, 2016-2020 yılları arasında TMOK Başkan Vekilliği ve 2020 yılından itibaren TMOK Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Özel hayatından kısaca bahsedecek olursak;  evli ve iki çocuk babasıdır.

Twitter’da Hasan Arat

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu