Blog

Her Şeyi Daha Hızlı Öğrenmenize Yardımcı Olacak 7 Bilime Dayalı Öğrenme Hilesi

Her Şeyi Daha Hızlı Öğrenmenize Yardımcı Olacak 7 Bilime Dayalı Öğrenme Hilesi. Teknoloji, iletişim araçları ve bilgiye erişim sayesinde bugün öğrenebileceklerinizin sınırı yok. Avantajınız için kullanabileceğiniz en iyi 7 öğrenme yöntemini Öğrenci Gündemi olarak sizler için seçtik.

1. Başlangıçtan itibaren doğru hedefleri belirleyin

Doğru hedeflere sahip olmak, herhangi bir şey öğrenmenin ilk adımıdır. Sizi başarıya ya da başarısızlığa götürecek temel budur. Çoğu insan, uzun vadede onlara yardımcı olmayan belirsiz hedefler belirler.

Örneğin, Güney Amerika’ya seyahat etmek için İspanyolca konuşmayı öğrenmek istediğinizi varsayalım.

Kötü bir hedef şudur: “İspanyolca öğrenmek istiyorum, böylece Güney Amerika’ya gidebilirim.” Neden? Çünkü çok genel.

Harika bir hedef aşağıdaki faktörleri içermelidir:

  • Görselleştirme
  • Ölçülebilir
  • Son tarih

Daha iyi bir hedefin örnek bir hedefi şu olabilir: ” Temmuz 2017’ye kadar Buenos Aires’ten anadilini konuşan biriyle 30 dakikalık İspanyolca bir konuşma yapabilmek istiyorum .”

Özgünlük, görselleştirme ve öğrenmek için zaman çizelgesindeki farklılığa dikkat edin. Bir daha ki sefere bir hedef belirlerken bu faktörleri aklınızda bulundurun.


2. Planlayın

Takvimde planlanmayan şeyler yapılmaz. Hepimiz tek bir şeyden şikayet etmeyi severiz, zaman eksikliği. Ancak yeni bir beceri öğrenmek , günün büyük bir bölümünü kaplamak zorunda değildir. Aslında, günde 30 dakika gibi kısa bir sürede yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Oyun değiştiren bir öğrenme oturumu olmasa da, bu küçük dersler zaman içinde hızla birikecektir.


3. Becerileri yeniden yapılandırın

Sonraki, öğrenmeniz gereken tek tek bileşenleri parçalamaktır. Örneğimize devam etmek için İspanyolca öğrenmeye bakalım. Bu beceriyi yazma, okuma, konuşma ve dinlemeye ayırabilirsiniz.


4. % 20 hayatı öğrenmeye odaklanın

Harcadığımız zamanın, kaynakların ve paranın çoğu, nihai hedefimize doğru düşündüğümüz kadar etkili değil. Vilfredo Pareto adlı bir İtalyan ekonomist, Pareto’nun Prensibi adlı bir yasa çıkardı . Görevlerin, aktivitelerin ve zamanın% 20’sinin genellikle istediğimiz sonuçların% 80’ini sağlayacağını açıklıyor.

Örneğin, bir dil öğrenmek istiyorsanız ,% 20’si okuma, yazma vb. Odaklanmak yerine hedef dilinizde bir konuşmayı nasıl yapacağınızı öğrenmeye odaklanıyor olabilir.


5. Payınız olsun

İrade, toplumumuzda büyük ölçüde abartılıyor. İnsanların, ilerlemiş olduğumuz kadar, bir şekilde teşvik edilmesi gerekiyor. Bu, bir şeyi yaptığımız için aldığımız bir ödül olabilir veya bir şeyi yapmadığımız için aldığımız bir ceza olabilir.


6. Profesyonel bir öğretmenden öğrenin

Hayatta herhangi bir kısayol varsa, o bunu yapan ve size öğretmek için eğitilmiş birinden öğrenmek içindir. Elbette, hepsini kendi başınıza yapmayı deneyebilirsiniz, ancak bu, zaman açısından önemli ölçüde daha uzun sürer, bazen yıllar.

Bu nedenle, forma girmenize yardımcı olacak kişisel bir eğitmene sahip olmanın bireylere en hızlı ve en etkili sonuçları sağladığını göstermiştir.


7. Kendinize iyi bakın

Daha hızlı bir şey öğrenmek için öncelik vermemiz gereken en önemli şeylerden birinin sağlık olduğuna şüphe yok. İyi yapılırsa, bilgiyi daha hızlı toplamamıza ve daha fazla bilgiyi hatırlamamıza yardımcı olacaktır.

Bu aynı zamanda daha iyi uyku ve egzersiz anlamına da geliyor. Egzersiz, öğrenmeyi üç düzeyde geliştirir. Uyanıklığı, dikkati ve motivasyonu artırarak zihniyetinizi optimize eder. Sinir hücrelerini kesişmeye hazırlar ve teşvik eder, beynimizi yeni bilgiler edinmeye hazırlar. Ve beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bir bölgesi olan hipokampustaki kök hücrelerden yeni sinir hücrelerinin gelişimini teşvik eder.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu