Blog

Her Zaman Pozitif Olmak İçin 50 Kural

Kendini ve başkalarını motive etme yeteneği, mutlu ve başarılı bir yaşamın anahtarıdır. İşte tanınmış bir Amerikan motivasyon uzmanı olan Jason Garcia’dan açıkça yazılmış 50 ipucu.

1. KİŞİSEL HİKAYENİZİ YAZIN

Birkaç paragraf halinde, istediğiniz gelecekteki hayatı yazın. Ne yapacaksın, nerede yaşayacaksın, başarının tadını nasıl çıkaracaksın? Ancak yazınız gelecekle ilgili değil. o gelecekte zaten yaşamışsınız gibi yazın.

2. GELECEĞİNİZİ HAYAL EDİN

Gözlerinizi kapatın ve şu anda yapmak istediğiniz şeyi yaptığınızı hayal edin. Güzel, atletik bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, kendinizi bir spor salonunda antrenman yaparken hayal edin. Bir iş kurmak ve bir şirket sahibi olmak istiyorsanız, gözlerinizi kapatın, şirketinizin yeni bir binasının açıldığını hayal edin vb.

3. KARŞI YÖNÜNDE HAYAL EDİN

Bu aracı kullanırsanız, mevcut durumunuzu yolculuğunuzdan önce bulunduğunuz yerle karşılaştırabilirsiniz. Geçmişte yapamadığınız şeyler için neler yaşadığınızı, ancak bugün başardıklarınızı görürseniz, sizi gelecek için motive edecektir.

4. BÜYÜK PLAN OLUŞTURUN

Gelecek hakkında düşünürken büyük planlar yapmaktan korkmayın. Bu yaklaşım sizi kısa vadeli başarısızlıklara karşı daha güçlü kılacaktır. Zorluklar ve hoş olmayan olaylar sizi durduramaz çünkü ulaşmanız gereken daha önemli hedefleriniz var.

5. ÖĞRENMEYE DEVAM EDİN

Sizi hayallerinize ve hedeflerinize en ufak bir şekilde yaklaştırabilecek her şeyi okuyun, araştırın, dinleyin ve öğrenin. Örneğin yazar olmak istiyorsanız dilbilgisi kurslarına kayıt olabilir, kitap okuyabilir, makaleler yazabilir, diğer yazarlarla konuşabilir ve tavsiye alabilirsiniz.

6. TEMİZLİK VE KURALLARA UYUN

Temiz ve rahat bir şekilde monte edilmiş bir işyeri, ev, ofis (ve yaşam!) Tırmanmanın temel gereksinimlerinden biridir. Çevremizdeki çöpler içimizi kirletir. Hayatınızı düzenlerseniz, her gün daha net ve daha enerjik olacaktır.

7. HER YERDE MOTİVATÖRLER İLE KENDİNİZİ KAPATIN

Her zaman yanınızda hedeflerinizi ve arzularınızı hatırlatacak bir işaret, sembol, yazı, resim veya eşya (masa, ajanda, ön duvar, araba, cüzdan, takvim) bulundurun. Bu tür anılar kesintisiz bir motivasyon akışı yaratır.

8. GÖREVDE AKTİF OLUN

Başkalarına yardım etmek için biraz zaman ayırın. Karşılığında birine bir şey verdiğinizde, ne kadar paranız olduğunu ve yardım etmenin ne kadar zevkli olduğunu anlarsınız.

9. MOTİVASYONEL BECERİLERİNİZİ DİĞERLERİYLE PAYLAŞIN

Başkalarına bir şey hakkında konuştuğumuzda, onu anlarız. Çocuklarınıza motive olmayı öğretin, arkadaşlarınıza hedeflerine ulaşmaları için yardım edin, sevdiğiniz kişinin hayallerini gerçekleştirin.

10. ÇOCUKLARINIZLA ZAMAN GEÇİRİN

Çocuklarla iletişim kurmak, çevrenizdeki her şeye farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacaktır. Geç bir iş için stresli olabilirsiniz, ancak çocuklarla oynamaya zaman ayırırsanız, tüm sorunlar arka plana gider. Çocukların hayata bakışı çok basittir ve çoğu zaman bu yaklaşım haklıdır.

11. ARKADAŞLARINIZI BULUN

Etrafınıza bir bakın, kendi üzerinde çok çalışan bir arkadaşınız var mı? Daha geniş sizin akraba veya iş ortağı u olabilir neoplazmlar almak istiyorum. Benzer düşünen insanlar bulun. Karşılıklı destek, tavsiye, hatırlatıcılar ve yardım, her birinizin hedeflerinize ulaşmasına yardımcı olacaktır.

12. BEĞENMEK İSTEDİĞİNİZ KİŞİ BULUN

Danışabileceğiniz ve ondan öğrenebileceğiniz birini bulun. Bunu yaparsanız, tekerleği yeniden icat etmeye gerek kalmayacak, sorunun çözümünü her zaman saygı duyduğunuz birinden öğrenebilirsiniz.

13. YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

Rahatlamak, sakinleşmek ve rahatlamak için yaşadığınız yerde bir yürüyüşe çıkın veya arabada yürüyüşe çıkın. Bazen her birimiz içinde yaşadığımız ortamı değiştirmemiz gerekir ve bu amaç için yürümek en iyi araçtır.

14. BAŞARI HİKAYELERİ OKUYUN

Çevrenizdeki insanların başarı hikayelerini tanıyın. Normal bir gazetede sizi motive edecek ve sonraki adımları atmanıza yardımcı olabilecek düzinelerce hikaye bulabilirsiniz. Kütüphanede ve internette olağanüstü başarılara ulaşmış kişiler hakkında istediğiniz kadar kitap ve makale bulabilirsiniz.

15. MÜZİK DİNLEYİN

Müzik bizi sakinleştirebilir, uyandırabilir, üzebilir ve motive edebilir. Koşarken ritmik müzik dinlemek bizi daha da hızlı hale getiriyor. Hangi müzik sizi motive ediyor?

16. MOTİVASYON FİLMLERİ İZLEYİN

Film bize diğer insanların hayatlarını anlatıyor. Motivasyon filmleri genellikle çeşitli acı ve zorluklardan geçen ve sonunda yükselip başarılı olan bir kahraman hakkındadır. Sizi motive edebilecek ve motive edecek filmlerin bir listesini yapın.

17. MOTİVASYON SÖZLERİ OKUYUN

İnternette ve kitaplarda bizi motive edebilecek, uyandırabilecek ve dünyaya farklı bakmamıza yardımcı olabilecek sayısız aforizma ve alıntı var. Sizi ilgilendiren konuyla ilgili kelimeleri arayın ve motivasyonunuzu ve düşüncenizi artıracak çok şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

18. DOĞRU YEMEK

Doğru beslenme  bize mutlu bir yaşam sürmemiz için ihtiyacımız olan enerjiyi verir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri, vitaminleri ve takviyeleri içeren bir diyet oluşturun. Normal ürünlerle başlayabilirsiniz.

19. UYKUYU KABUL EDİN

Bazı insanlar tam bir gece uykusu için sadece 6 saate ihtiyaç duyarken diğerleri 7-8 saate ihtiyaç duyar . Vücudunuzun kaç saat sürdüğü önemli değil, asıl önemli olan ihtiyacınız olan normu elde etmektir. Birkaç gece üst üste 3-4 saat uyursanız, genel davranışınıza, sağlığınıza ve motivasyonunuza yansıyacaktır.

20. YENİ BİLGİ ÖĞRENİN

Bu en temel tavsiye. Çevrenizdeki dünyayı keşfetmeyi asla bırakmayın. Sizi ilgilendiren her şeyi okuyun, dinleyin ve öğrenin. Biri size bir şey sorduğunda “bilmiyorum” deme, sadece “henüz öğrenmedim” deyin, gidip bulun ve öğrenin. Dünyada olup bitenlerle ilgilenin.

21. HEDEFLERİNİZE ODAKLANIN

Herkes bunu zaten biliyor, ancak bir nedenden dolayı bu tavsiye göz ardı ediliyor. Planlanmamış hayatların ve hedeflerin peşinden gitmezseniz hayatınızı daha iyi hale getiremezsiniz. Akışla yüzün, başkalarının hayatınızı yönetmesine izin verirseniz, kendinize Arayanların  zamanında gelmediğini sorun . Hayatınız boyunca kendiniz için belirlediğiniz hedeflere doğru ilerleyin ve yol boyunca elde ettiğiniz başarı ve mutluluğun tadını çıkarın.

22. BEYİN FIRTINASI YAPIN

Beyaz kağıt ve kalem alın. Aydınlık ve sessiz bir yerde otururken düşünün. Aklınıza gelen tüm fikirleri yazın. Maddi, kişisel, insan ilişkileri, sağlık vb. Hedeflerinizi ve fikirlerinizi yazın. Düşünmeyi bitirdikten sonra, çalışmanıza devam etmek için yeterli hedefiniz olacak.

23. HEDEFLERİNİZİ BİR KAĞIT ÜZERİNE YAZIN

Tüm hedeflerinizi yazın. Kağıda yazılan hedefler daha net ve daha somut görünecektir. Siz onunla ilgilenmeye başlamadan önce zihninizde kalan düşünce silinecektir.

24. MAKSİMUM HEDEFLERİNİZİ BELİRTİN

Etkili olması için hedeflerin belirli olması gerekir. “Çocuklarla ilişkileri geliştirmek” çok övgüye değer bir hedef olabilir, ancak bu fikir eksiktir. Bunun yerine, çocuklarınızla oyun zamanı, aile yemekleri ve okul gezileri ekleyin. Belirli bir planın başarılı olma şansı daha yüksektir.

25. HEDEFLERİN UYGULANMASI İÇİN ZAMAN AYARLAYIN

Ertelemek ve geciktirmek, arzularınızın ve hedeflerinizin ölümüyle sonuçlanabilir. Bunun önünde , ben yapmak istiyorum sonuçların belirli bir grubu için belirli bir zaman olsun.

26. ÇALIŞMAYA BAŞLAMA ZAMANINI PLANLAYIN

İşe ne zaman başlayıp ne zaman bitirileceğini bilmek, işin bir sonucu olarak üretkenliği artırmaya da yardımcı olur. Sadece bir hedef belirleyerek bir hedefe ulaşmak imkansızdır. Bu hedefe ulaşmanızın ne kadar süreceğini kendiniz belirleyin ve ona göre hareket edin.

27. HEDEFLER KOLAY OLMAMALIDIR

Başarının daha etkili olması için amaç kolay olmamalıdır. Hedefinize ulaşmak için çok az çaba sarf ederseniz, motivasyonunuz çok hızlı bir şekilde azalacaktır. En iyi hedefler, bu hedeflere ulaşmak için tüm becerilerinizden ve bilgilerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve yeni bilgi ve beceriler öğrenmenizi gerektirmektir.

28. HEDEFLERİNİZ GERÇEK OLMALIDIR

Gerçekçi olmayan hedefler koyarsanız ve onlara ulaşamazsanız, sizi kaybedecek ve motivasyonunuzu sıfıra indirecektir. Hedefler kolay  olmamalı ama gerçekçi olmalı.

29. YAPILACAK İŞİN AÇIK BİR PLANI ÇİZİN

Hedefinize ulaşmak için adım adım bir eylem planı yapın. Başarısızlığın ana nedeni çoğu durumda yoldan ge hedefi ne yapacağını bilememek. İşinizi planlayın ve plana göre çalışın.

30. AĞIR YÜK ALTINDA YAPMAYIN

Aynı anda çok fazla hedef belirlemeyin. Başlangıçta 2-3 yeterlidir. En önemli konulara zaman ve enerji ayırmak, hiçbir işin zamanında ve kaliteli yapılmamasını sağlayacaktır. Bu sefer harcadığınız enerji ve zaman boşa gidecek.

31. HEDEFE YÖNELİK EYLEMİNİZİ TAKİP EDİN

Hedefinize ulaşmak için birkaç seviyeden geçmeniz gerekecek ve bu seviyeleri önceden planladıysanız, her seviyeden sonra bunları kendiniz için işaretleyin. Bu yaklaşım, hedefinize ne kadar yakın olduğunuzu göstererek sizi motive edecektir.

32. HAYALLER LİSTESİ

Hayatınızın geri kalanında gerçekleştirmek istediğiniz en az 10 hayali yazın. Örneğin – Avrupa’ya seyahat etmek, deniz kenarında bir ev satın almak, yardım fonu açmak vb. Liste uzayıp gidebilir. Her şey kendinize olan güveninize ve arzunuza bağlıdır.

33. RENKLİ HEDEFLER

Üzerinde hedeflerinize yazabilirsiniz renkli kağıt ve senin önünde yere çarptı gözlerine . Mümkünse bir resimle harika olur. Ancak, aşırıya kaçmazsanız, dünya birbirine değer.

34. KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Kendinize bir ödül belirleyin. Küçük bir kutlama düzenleyin, rahatlayın veya belirlediğiniz her hedefe ulaştığınızda bir hediye alın. Kalbinin senin için istediğini yap. Acı çektiğiniz ve kazandığınız unutulmamalıdır. Her hedef için kendinize bir ödül belirleyin ve hedefinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Bu alışkanlık, sonraki hedeflere ulaşmada güçlü bir motive edici rol oynayacaktır.

35. NEDEN BU AMACA ULAŞMAK İSTİYORSUNUZ ? 

Kendinize sorun ve “Benim için ne var?” Yazın. . Her amaç için bu soruyu sorun. Bu hedefe ulaşmak için size ne vereceğini kendiniz netleştirmelisiniz. Doğru cevabı bulamazsanız, bu hedefi programınızdan silebilirsiniz.

36. DOĞRU KELİMELERİ KULLANIN

Negatiflerden ve reddetmelerden kaçının. “Bir çözüm bulacağız” veya “Eminim bunu halledebilirim” gibi ifadeler kullanın. Günlük yaşamınızda kullandığınız kelimelerin yaşam tarzınız üzerinde büyük etkisi vardır.

37. OPTİMİZMİ TUTUN

Pek çok insanla konuştum ve iyimser ile yeniden dağıtımın çoğunun hayır arasında bir fark yok. İnanma! Her durumda iyimser olmanız, iyimser olmak için çabalamalısınız. İnsanlar bu dünyaya iyimser veya karamsar gelmiyor. Sadece size bağlı, kötümser veya iyimser olun.

 

38. ETRAFINIZA BAKIN

Çevrenizde dünyaya karşı net bir olumsuz görüşe sahip olan var mı? Seni nasıl etkiliyorlar? Genellikle dünya görüşümüz çevremizdeki insanlara bağlıdır. İş yerinde veya evde etrafınızdakiler davranışınızı ve keyfinizi olumsuz yönde etkiliyorsa hemen harekete geçin.

39. BAZEN DEĞİŞİKLİKLER YAPMAK ÖNEMLİDİR

Kendinizi kötü hissettiğinizde veya mutlu olmadığınızın farkına vardığınızda, bunu kabul edin ama her şeyi olduğu gibi bırakmayın. İçinde bulunduğunuz kötü durumdan kurtulmak için acele edin. Ancak, kabul etmezseniz ve mutlu gibi davranırsanız çok zor olacaktır. Önce sorunu kabul edin, ardından sebebini arayın ve hemen harekete geçin.

40. BAŞKALARININ NE DEDİĞİNİ DİNLEYİN

Her zaman kendimizi çok iyi düşünebiliriz, ancak gerçekte düşündüğümüz gibi olmayabilir. Sevdiklerinizin, arkadaşlarınızın ve tanıdıklarınızın sizin hakkınızda neler söylediğini dinleyin. Ayrıca duymak istemediğin kelimeleri de duyabilirsin. Ancak çoğu durumda eleştiriye kulak vermemiz ve kendimizi düzeltmemiz gerekir.

41. HANGİ DURUMDA KÖTÜ HİSSEDİYORSUNUZ?

 Sizi kötü etkileyen durumları anlarsanız, onlardan kaçınmanız daha kolay  olacaktır. Bu da sizi sorunlardan, acıdan ve umutsuzluktan kurtaracaktır. Bu tür durumlardan hala kaçınamıyorsanız, onları daha iyi hale getirmek için nasıl değiştirebileceğinizi düşünün.

42. HANGİ DURUMLARDA İYİ HİSSEDİYORSUNUZ? 

Bu, ruh haliniz ve davranışınız için çok önemli bir sorudur. Bu sorunun cevabını bulduktan sonra üzüldüğünüzde “o düğmeye” basarak moralinizi yükseltebilirsiniz. Örneğin, kendimi kötü hissettiğimde çikolatayı düşünüyorum. Çikolata alıp yemeyi seviyorum. İlkel olmasına rağmen işe yarıyor.

43. NEFESİNİZİ AZALTIN

Kendinizi iyi veya yorgun hissetmediğinizde ara verin. Kış ‘s dışarıdan şeyi inceler ve çalışma dönmek yeniden enerji pozitif olacaktır yardımcı olacak bir duraklama.

44. YÜZ BEDEN, TEK KESİM

Harekete geçmeden önce düşün. Herhangi bir şey yapmadan önce sonuçlarını düşünün. Örneğin, partneriniz sizin aleyhinize bir şey yaptıysa, hakaret veya eleştiriye dalmayın. Ne yapacağını düşün. Sonra tekrar düşünün ve ancak o zaman sizin için doğru olanı yapın.

45. DURUMA GÖRE HAREKET ETMEYİN, ETKİLEMEYİ DENEYİN

Gerçek Optimis farkı burada pessimistin ortaya çıkmaktadır. Hayatınızda sizi doğrudan etkileyen bir durum ortaya çıkarsa, hızlı düşünün, seçenekleri, çıkış yollarını arayın ve mevcut duruma uygun kararlar verin. Bu noktada kendinizi içinde bulduğunuz durumu etkilemeye çalışacaksınız. Hayır, duruma tepki verirseniz ve buna göre hareket ederseniz, aceleci kararlar verirsiniz ve zaten kötü olan durumunuzu daha da kötüleştirirsiniz.

46. ​​DEĞERLİ OLUN

Etrafınıza bakın ve hayatınızın ayrılmaz bir parçası olan tüm değerli  değerleri görmeye çalışın: arkadaşlarınız, aileniz, işiniz, eviniz vb. Bütün bunlar hayata olumlu bakmak için yeterli. Sonuçta, ne kadar iyi hissederseniz, kendinizi kötü hissederseniz, her seferinde destek bulabilecek insanlar vardır. Herkesi ve her şeyi zamanında takdir edin, böylece daha sonra pişman olmayacaksınız.

47. HER ZAMAN OPTİMİSTİK OLMANIZ GEREKMEZ

Bazen üzgün olabilirsin. Biz insanız ve kötü olmadan iyiyi göremeyiz. Her zaman iyimser olursak, içsel boşluğa veya sinirlerimize zarar verebilir. Bazen ne yaparsan yap, bir iş bulamazsın ve yapmak istemezsin. Bu tür durumlar tamamen normal ve hatta iyidir.

48. DÜŞÜN

Sorunlarınızı akıllıca düşünün. Duygularınızın eylemlerinizi kontrol etmesine izin verirseniz, bu tür durumlar tekrarlayabilir. Verdiğiniz kararlar sizin için doğru olabilir, ancak sonuçları çok kötü olabilir. Sorunlarınız bile artabilir.

49. POLEMİĞE GİRME

Çevrenizdeki olumsuz konuşmalara girmeyin. Konuşmanın akışı görürseniz içinde uzağa gidersin.

50. GÜNE İYİ BİR RUH İÇİNDE BAŞLAYIN

Dolu bir enerjiyle uyanın, gülümse. Hiçbir şey olmayacak. Ellerinizi ve yüzünüzü yıkarken aynada kendinize gülümseyin. Önünüzdeki “adam” karşılık olarak gülümseyecek. Bundan sonra eğleneceksin. Bugün yapacak çok işin var. Hayat kısa, bu yüzden hayattan en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmelisin. Bugün ve yarın yaptığınız gibi her gün aynısını yapmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu