Blog

Her Zaman Pozitif Olmak İçin 50 Kural

Her Zaman Pozitif Olmak İçin 50 Kural. Kendini ve başkalarını motive etme yeteneği, mutlu ve başarılı bir yaşamın anahtarıdır. İşte tanınmış bir Amerikan motivasyon uzmanı olan Jason Garcia’dan açıkça yazılmış 50 ipucu.

Her Zaman Pozitif Olmak İçin 50 Kural

 • Birkaç paragraf halinde, istediğiniz gelecekteki hayatı yazın. Ne yapacaksın, nerede yaşayacaksın, başarının tadını nasıl çıkaracaksın? Ancak yazınız gelecekle ilgili değil. o gelecekte zaten yaşamışsınız gibi yazın.
 • Gözlerinizi kapatın ve şu anda yapmak istediğiniz şeyi yaptığınızı hayal edin. Güzel, atletik bir vücuda sahip olmak istiyorsanız, kendinizi bir spor salonunda antrenman yaparken hayal edin. Bir iş kurmak ve bir şirket sahibi olmak istiyorsanız, gözlerinizi kapatın, şirketinizin yeni bir binasının açıldığını hayal edin vb.
 • Bu aracı kullanırsanız, mevcut durumunuzu yolculuğunuzdan önce bulunduğunuz yerle karşılaştırabilirsiniz. Geçmişte yapamadığınız şeyler için neler yaşadığınızı, ancak bugün başardıklarınızı görürseniz, sizi gelecek için motive edecektir.
 • Gelecek hakkında düşünürken büyük planlar yapmaktan korkmayın. Bu yaklaşım sizi kısa vadeli başarısızlıklara karşı daha güçlü kılacaktır. Zorluklar ve hoş olmayan olaylar sizi durduramaz çünkü ulaşmanız gereken daha önemli hedefleriniz var.
 • Sizi hayallerinize ve hedeflerinize en ufak bir şekilde yaklaştırabilecek her şeyi okuyun, araştırın, dinleyin ve öğrenin. Örneğin yazar olmak istiyorsanız dilbilgisi kurslarına kayıt olabilir, kitap okuyabilir, makaleler yazabilir, diğer yazarlarla konuşabilir ve tavsiye alabilirsiniz.
 • Temiz ve rahat bir şekilde monte edilmiş bir işyeri, ev, ofis (ve yaşam!) Tırmanmanın temel gereksinimlerinden biridir. Çevremizdeki çöpler içimizi kirletir. Hayatınızı düzenlerseniz, her gün daha net ve daha enerjik olacaktır.
 • Her zaman yanınızda hedeflerinizi ve arzularınızı hatırlatacak bir işaret, sembol, yazı, resim veya eşya (masa, ajanda, ön duvar, araba, cüzdan, takvim) bulundurun. Bu tür anılar kesintisiz bir motivasyon akışı yaratır.
 • Başkalarına yardım etmek için biraz zaman ayırın. Karşılığında birine bir şey verdiğinizde, ne kadar paranız olduğunu ve yardım etmenin ne kadar zevkli olduğunu anlarsınız.
 • Başkalarına bir şey hakkında konuştuğumuzda, onu anlarız. Çocuklarınıza motive olmayı öğretin, arkadaşlarınıza hedeflerine ulaşmaları için yardım edin, sevdiğiniz kişinin hayallerini gerçekleştirin.
 • Çocuklarla iletişim kurmak, çevrenizdeki her şeye farklı bir açıdan bakmanıza yardımcı olacaktır. Geç bir iş için stresli olabilirsiniz, ancak çocuklarla oynamaya zaman ayırırsanız, tüm sorunlar arka plana gider. Çocukların hayata bakışı çok basittir ve çoğu zaman bu yaklaşım haklıdır.
 • Etrafınıza bir bakın, kendi üzerinde çok çalışan bir arkadaşınız var mı? Daha geniş sizin akraba veya iş ortağı u olabilir e neoplazmlar almak istiyorum. Benzer düşünen insanlar bulun. Karşılıklı destek, tavsiye, hatırlatıcılar ve yardım, her birinizin hedeflerinize ulaşmasına yardımcı olacaktır.
 • Danışabileceğiniz ve ondan öğrenebileceğiniz birini bulun. Bunu yaparsanız, tekerleği yeniden icat etmeye gerek kalmayacak, sorunun çözümünü her zaman saygı duyduğunuz birinden öğrenebilirsiniz.
 • Rahatlamak, sakinleşmek ve rahatlamak için yaşadığınız yerde bir yürüyüşe çıkın veya arabada yürüyüşe çıkın. Bazen her birimiz içinde yaşadığımız ortamı değiştirmemiz gerekir ve bu amaç için yürümek en iyi araçtır.
 • Çevrenizdeki insanların başarı hikayelerini tanıyın. Normal bir gazetede sizi motive edecek ve sonraki adımları atmanıza yardımcı olabilecek düzinelerce hikaye bulabilirsiniz. Kütüphanede ve internette olağanüstü başarılara ulaşmış kişiler hakkında istediğiniz kadar kitap ve makale bulabilirsiniz.
 • Müzik bizi sakinleştirebilir, uyandırabilir, üzebilir ve motive edebilir. Koşarken ritmik müzik dinlemek bizi daha da hızlı hale getiriyor. Hangi müzik sizi motive ediyor?
 • Film bize diğer insanların hayatlarını anlatıyor. Motivasyon filmleri genellikle çeşitli acı ve zorluklardan geçen ve sonunda yükselip başarılı olan bir kahraman hakkındadır. Sizi motive edebilecek ve motive edecek filmlerin bir listesini yapın.
 • İnternette ve kitaplarda bizi motive edebilecek, uyandırabilecek ve dünyaya farklı bakmamıza yardımcı olabilecek sayısız aforizma ve alıntı var. Sizi ilgilendiren konuyla ilgili kelimeleri arayın ve motivasyonunuzu ve düşüncenizi artıracak çok şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz.
 • Doğru beslenme  bize mutlu bir yaşam sürmemiz için ihtiyacımız olan enerjiyi verir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm mineralleri, vitaminleri ve takviyeleri içeren bir diyet oluşturun. Normal ürünlerle başlayabilirsiniz.
 • Bazı insanlar tam bir gece uykusu için sadece 6 saate ihtiyaç duyarken , diğerleri 7-8 saate ihtiyaç duyar . Vücudunuzun kaç saat sürdüğü önemli değil, asıl önemli olan ihtiyacınız olan normu elde etmektir. Birkaç gece üst üste 3-4 saat uyursanız, genel davranışınıza, sağlığınıza ve motivasyonunuza yansıyacaktır.
 • Bu en temel tavsiye. Çevrenizdeki dünyayı keşfetmeyi asla bırakmayın. Sizi ilgilendiren her şeyi okuyun, dinleyin ve öğrenin. Biri size bir şey sorduğunda “bilmiyorum” deme, sadece “henüz öğrenmedim” deyin, gidip bulun ve öğrenin. Dünyada olup bitenlerle ilgilenin.
 • Herkes bunu zaten biliyor, ancak bir nedenden dolayı bu tavsiye göz ardı ediliyor. Planlanmamış hayatların ve hedeflerin peşinden gitmezseniz hayatınızı daha iyi hale getiremezsiniz. Akışla yüzün, başkalarının hayatınızı yönetmesine izin verirseniz, kendinize Arayanların  zamanında gelmediğini sorun . Hayatınız boyunca kendiniz için belirlediğiniz hedeflere doğru ilerleyin ve yol boyunca elde ettiğiniz başarı ve mutluluğun tadını çıkarın.
 • Beyaz kağıt ve kalem alın. Aydınlık ve sessiz bir yerde otururken düşünün. Aklınıza gelen tüm fikirleri yazın. Maddi, kişisel, insan ilişkileri, sağlık vb. Hedeflerinizi ve fikirlerinizi yazın. Düşünmeyi bitirdikten sonra, çalışmanıza devam etmek için yeterli hedefiniz olacak.
 • Tüm hedeflerinizi yazın. Kağıda yazılan hedefler daha net ve daha somut görünecektir. Siz onunla ilgilenmeye başlamadan önce zihninizde kalan düşünce silinecektir.
 • Etkili olması için hedeflerin belirli olması gerekir. “Çocuklarla ilişkileri geliştirmek” çok övgüye değer bir hedef olabilir, ancak bu fikir eksiktir. Bunun yerine, çocuklarınızla oyun zamanı, aile yemekleri ve okul gezileri ekleyin. Belirli bir planın başarılı olma şansı daha yüksektir.
 • Ertelemek ve geciktirmek, arzularınızın ve hedeflerinizin ölümüyle sonuçlanabilir. Bunun önünde , ben yapmak istiyorum sonuçların belirli bir grubu için belirli bir zaman olsun.
 • İşe ne zaman başlayıp ne zaman bitirileceğini bilmek, işin bir sonucu olarak üretkenliği artırmaya da yardımcı olur. Sadece bir hedef belirleyerek bir hedefe ulaşmak imkansızdır. Bu hedefe ulaşmanızın ne kadar süreceğini kendiniz belirleyin ve ona göre hareket edin.
 • Başarının daha etkili olması için amaç kolay olmamalıdır. Hedefinize ulaşmak için çok az çaba sarf ederseniz, motivasyonunuz çok hızlı bir şekilde azalacaktır. En iyi hedefler, bu hedeflere ulaşmak için tüm becerilerinizden ve bilgilerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve yeni bilgi ve beceriler öğrenmenizi gerektirmektir.
 • Gerçekçi olmayan hedefler koyarsanız ve onlara ulaşamazsanız, sizi kaybedecek ve motivasyonunuzu sıfıra indirecektir. Hedefler kolay  olmamalı ama gerçekçi olmalı.
 • Hedefinize ulaşmak için adım adım bir eylem planı yapın. Başarısızlığın ana nedeni çoğu durumda yoldan ge hedefi , ne yapacağını bilememek. İşinizi planlayın ve plana göre çalışın.
 • Aynı anda çok fazla hedef belirlemeyin. Başlangıçta 2-3 yeterlidir. En önemli konulara zaman ve enerji ayırmak, hiçbir işin zamanında ve kaliteli yapılmamasını sağlayacaktır. Bu sefer harcadığınız enerji ve zaman boşa gidecek.
 • Hedefinize ulaşmak için birkaç seviyeden geçmeniz gerekecek ve bu seviyeleri önceden planladıysanız, her seviyeden sonra bunları kendiniz için işaretleyin. Bu yaklaşım, hedefinize ne kadar yakın olduğunuzu göstererek sizi motive edecektir.
 • Hayatınızın geri kalanında gerçekleştirmek istediğiniz en az 10 hayali yazın. Örneğin – Avrupa’ya seyahat etmek, deniz kenarında bir ev satın almak, yardım fonu açmak vb. Liste uzayıp gidebilir. Her şey kendinize olan güveninize ve arzunuza bağlıdır.
 • Üzerinde hedeflerinize yazabilirsiniz renkli kağıt ve senin önünde yere çarptı gözlerine . Mümkünse bir resimle harika olur. Ancak, aşırıya kaçmazsanız, dünya birbirine değer.
 • Kendinize bir ödül belirleyin. Küçük bir kutlama düzenleyin, rahatlayın veya belirlediğiniz her hedefe ulaştığınızda bir hediye alın. Kalbinin senin için istediğini yap. Acı çektiğiniz ve kazandığınız unutulmamalıdır. Her hedef için kendinize bir ödül belirleyin ve hedefinize ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin. Bu alışkanlık, sonraki hedeflere ulaşmada güçlü bir motive edici rol oynayacaktır.
 • Kendinize sorun ve “Benim için ne var?” Yazın. . Her amaç için bu soruyu sorun. Bu hedefe ulaşmak için size ne vereceğini kendiniz netleştirmelisiniz. Doğru cevabı bulamazsanız, bu hedefi programınızdan silebilirsiniz.
 • Negatiflerden ve reddetmelerden kaçının. “Bir çözüm bulacağız” veya “Eminim bunu halledebilirim” gibi ifadeler kullanın. Günlük yaşamınızda kullandığınız kelimelerin yaşam tarzınız üzerinde büyük etkisi vardır.
 • Pek çok insanla konuştum ve iyimser t ile yeniden dağıtımın çoğunun hayır arasında bir fark yok. İnanma! Her durumda iyimser olmanız, iyimser olmak için çabalamalısınız. İnsanlar bu dünyaya iyimser veya karamsar gelmiyor. Sadece size bağlı, kötümser veya iyimser olun.
 • Çevrenizde dünyaya karşı net bir olumsuz görüşe sahip olan var mı? Seni nasıl etkiliyorlar? Genellikle dünya görüşümüz çevremizdeki insanlara bağlıdır. İş yerinde veya evde etrafınızdakiler davranışınızı ve keyfinizi olumsuz yönde etkiliyorsa hemen harekete geçin.
 • Kendinizi kötü hissettiğinizde veya mutlu olmadığınızın farkına vardığınızda, bunu kabul edin ama her şeyi olduğu gibi bırakmayın. İçinde bulunduğunuz kötü durumdan kurtulmak için acele edin. Ancak, kabul etmezseniz ve mutlu gibi davranırsanız çok zor olacaktır. Önce sorunu kabul edin, ardından sebebini arayın ve hemen harekete geçin.
 • Her zaman kendimizi çok iyi düşünebiliriz, ancak gerçekte düşündüğümüz gibi olmayabilir. Sevdiklerinizin, arkadaşlarınızın ve tanıdıklarınızın sizin hakkınızda neler söylediğini dinleyin. Ayrıca duymak istemediğin kelimeleri de duyabilirsin. Ancak çoğu durumda eleştiriye kulak vermemiz ve kendimizi düzeltmemiz gerekir.

Dolu bir enerjiyle uyanın, gülümse. Hiçbir şey olmayacak. Ellerinizi ve yüzünüzü yıkarken aynada kendinize gülümseyin. Önünüzdeki “adam” karşılık olarak gülümseyecek. Bundan sonra eğleneceksin. Bugün yapacak çok işin var. Hayat kısa, bu yüzden hayattan en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmelisin. Bugün ve yarın yaptığınız gibi her gün aynısını yapmalısınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu