Kimdir

Hüseyin Atay Kimdir, Kaç Yaşında? Hüseyin Atay Hayatı ve Biyografisi

Hüseyin Atay Kimdir? Hüseyin Atay Kaç Yaşında? İslam Felsefesi Uzmanı ve İlahiyatçı Hüseyin Atay en çok merak edilen isimler arasında yer alır. Bağdat lisesi mezunu olan Atay Bağdat  İlahiyat Fakültesi’ni birincilikle bitirdi. İşte Hüseyin Atay Hayatı ve Biyografisi.

Hüseyin Atay Kimdir, Kaç Yaşında?

İlahiyatçı Hüseyin Atay, 1930 yılında Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Güneyce köyünde doğdu. 2023 yılı itibariyle 93 yaşındadır. Hafız olan babası ve amcasından Kuran-ı Kerîm’i hıfzetti. Güneyce’de başladığı ilkokulu Kadırga İlkokulu’nda tamamladı. Lise eğitimini 1948 yılında Bağdat’ta tamamladı. Bağdat’ta ilahiyat fakültesinden mezun oldu. Okul hayatı boyunca hususî olarak İslâm ilimleri ve Arapça dersleri aldı.

1948 yılında liseyi ve 1954’te de lisans eğitimini Bağdat’ta tamamladı. 1960 yılında Kur’an’a göre iman esasları başlıklı teziyle doktor unvanını aldı. 1962 yılında İbranice öğrenmek üzere İsrail’e gitti ve 2 sene orada kaldı. 1965 yılında Şikago’ya giderek 2 yıl Şikago Üniversitesi’nde çalıştı. 1968 yılında Farabi ve İbn-i Sina’ya Göre Yaratma başlıklı teziyle İslâm felsefesi alanında doçent unvanını aldı. 1974 yılında da kelâm alanında profesör unvanını aldı. Aynı yıl kurulan kelâm kürsüsünün de başkanlığına getirildi.

Hüseyin Atay, 1980-82 yıllarında Ankara Üniversitesi’nin ilahiyat fakültesinde dekanlık yaptı. Harvard Üniversitesi, Şikago Üniversitesi, Kral Fahd Petrol ve Madenler Üniversitesi gibi çeşitli uluslararası üniversitede ders verdi. 1989 yılında Türkiye’ye döndü ve Ankara Üniversitesi’ndeki vazifesine devam etti. 1997 yılında emekli oldu.


Hüseyin Atay Hayatı ve Biyografisi

1948’de Bağdat’a gidip liseyi orada bitirdi.

1954’de Bağdat İlahiyat Fakültesi’ni birincilikle bitirdi.

Bağdat’ta gerek lise ve gerekse fakülte tahsili esnasında oranın müderrislerinden de hususi olarak Tefsir, Hadis, Fıkıh, Usul ül-Fıkh, Kelam, Mantık, Arap Edebiyatı, Arapça, Feraiz, (Miras Hukuku) ve İlm-i Heyet okudu.

1956 yılında Yedek Subay olarak askerliğini tamamlayıp, 26 Kasım 1956’da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ne İslâm Felsefesi asistanı olarak girdi.

1960 yılında “Kur’an’a göre iman esasları” adlı teziyle doktorasını verdi.

1960-61 yıllarında sıkı bir çalışma neticesinde merhum Doç. Dr. Yaşar Kutluay’la beraber Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı, Kur’an’ı Kerim’in mealini hazırladı.

1962 yılında Ankara Üniversitesi tarafından İbranice’yi öğrenmek için iki sene müddetle iki asistan arkadaşıyla İsrail’e gönderildi. Bu suretle İslâm Felsefesinin İbranice’ye yapılan tercümelerini ve Yahudiler yoluyla Avrupa’ya geçişini doğrudan doğruya inceleme fırsatını buldu.

1965 yılında bir bursla Amerika’ya gidip Chicago Üniversitesi’nde 1 yıl 8 ay İslâm Felsefesi ile ilgili ilmî araştırmalar ve incelemeler yaptı.

1968 yılında “Farabi ve İbn-i Sina’ya Göre Yaratma” adlı teziyle İslâm Felsefesi’nde doçent oldu.

1969 yılında Kelam dersinin yanı sıra İslam Hukuk Felsefesi (Usul ül-Fıkh) dersini beş (5) sene müddetle okuttu.

1969-71 öğretim yıllarında Konya Yüksek İslam Enstitüsü’nde klasik mantık okuttu.

1974 yılında Kelâm profesörü oldu ve aynı yıl kurulan Kelam İlmi Kürsüsüne başkan seçildi.

1974-75 öğretim yılında Harvard Üniversitesi’nin daveti üzerine aile planlaması Ahlak, Din ve Hukuk Felesfesiyle ilgili araştırmalarda bulundu.

1975-76 öğretim yılında Chicago Üniversitesi’nin daveti üzerine İslam’iyetin Değişen Toplum Karşısında Durumu’nu konu alan altı. İslam memleketinin ilim adamlarının katıldığı seminerle yönetici olarak katılmıştır.

1980-82 yıllarında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde dekanlık yaptı.

1985-89 yıllarında Kral Fahd Petrol ve Madenler Üniversitesi’nin daveti üzerine, Dhahran, Suudi Arabistan’da İslam Dini Esasları dersi verdi.

1989 yılında Türkiye’ye A.Ü. İlahiyat Fakültesi’ndeki görevine geri döndü, Kelam kürsüsü başkanı olarak 1997 yılında emekli oluncaya kadar devam etti.

1997’den sonra A.Ü. İlahiyat Fakültesinde master ve doktora dersleri vermeye başladı ve bu görevini hala devam ettirmektedir.

Atay hoca, Arapça, İngilizce ve İbranice bilmektedir.


Hüseyin Atay: Twitter

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu