Öğrenci Gazetesi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri 2022-2023

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri 2022-2023. Türkiye’nin ilk vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi ya da resmi adıyla İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı tarafından 1984 yılında kurulmuştur. Bilkent Üniversitesinde Eğitim, Fen Edebiyat, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İnsan Bilimleri, İşletme, Hukuk, Mühendislik, Müzik ve Sahne Sanatları ve Uygulamalı Bilimler Fakülteleri bulunmaktadır. Peki İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri 2022-2023 Ne Kadar? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

Bilkent Üniversitesi Eğitim Ücretleri 2022-2023

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi 34 ülkeden öğretim elemanlarıyla uluslararası bir eğitim ve araştırma kurumudur. Mezunlar, konularında son derece iyi yetişmiş, sosyal becerileriyle de öne çıkan bireyler olarak diploma alırlar.

Kapsamlı Burs, Tam Burs, %50 Burs, Yetenek Bursu, Üstün Başarı Bursu gibi burs çeşitleri yer almaktadır. Kapsamlı burslarda Tam bursa ek olarak 2.350 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca) ve Bilkent Üniversitesi yurtlarında ücretsiz konaklama olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 3.050 TL olarak belirtilmiştir.

  • Bahar yarıyılı eğitim ücretini erken olarak Güz yarıyılı başında ödemeyi tercih edenlere, Bahar yarıyılı için de Güz yarıyılı eğitim ücreti uygulanır.
    Güz ve Bahar yarıyılları ücretini kesin kayıt sırasında birlikte ödeyecek öğrenciler için bu iki yarıyılın toplam ücreti: 118.000 TL’dir (%8 KDV dahil)

Eğitim Ücretleri tüm bölüm ve programlar için (İngilizce Hazırlık Programı dâhil) aynıdır. Ödemeler, güz ve bahar yarıyılı başlarında, iki eşit taksitte ödenir. Yeni kayıt yaptıran öğrenciler, güz yarıyılı ücretini üniversiteye kesin kayıt sırasında öder.

Aşağıdaki ücretler 2022-2023 Güz yarıyılı için verilmiştir.

Eğitim Ücreti

2022 – 2023

Tam Ücret Ödeyen
Öğrenciler
%50 Burslu (indirimli)
Öğrenciler
Güz Yarıyılı Eğitim Ücreti 59.000 TL 29.500 TL
Aylık taksit tutarı (yarıyıl için)

(Anlaşmalı bankaların onay vermesi koşuluyla
taksit yapılırsa ayrıca %6,5 işlem ücreti alınır.)
14.750 TL 7.375 TL
Ücretlere %8 KDV dahildir.
Burslar

2022 – 2023

Eğitim ücreti
muafiyeti
Ücretsiz yurt olanağı Aylık katkı payı
(yılda 8 ay boyunca)
Kapsamlı Burs %100 2 kişilik standart odada Yurtta kalan 2.350 TL,
kalmayan 3.050 TL
Tam Burs %100
%50 Burs (indirim) %50
Yetenek Bursu %12 – %100
Üstün Başarı Bursu %20 – %100
  • Tam Burs’tan yararlanmak için, üniversiteye girişte “Burslu” kontenjanlardan; %50 Burs’tan yararlanmak içinse, “%50 İndirimli” kontenjanlardan yerleştirilmiş olmak gereklidir. Tam Burslu olarak yerleştirilen öğrencilerden aşağıda belirtilen başarı koşullarını sağlayanların bursu doğrudan Kapsamlı Burs’a yükseltilir.
  • Kapsamlı, Tam ve %50 burslar (indirimler), öğrencilerin her yarıyılda normal ders yüklerini almaları ve derslerine düzenli devam etmeleri koşuluyla, azami burs süresi boyunca kesintisiz devam eder, düşük not ortalaması veya ders tekrarı gibi konulardan etkilenmez. Normal ders yükünün altında ders alan veya kayıtlı oldukları bir ya da daha çok sayıda derse devam etmeyen öğrencilerin bursları (indirimleri) askıya alınır.
  • Tam ve %50 burslardan (indirimlerden) yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda azami 2 yıl, hazırlık sonrası lisans programında azami 6 yıldır. Lisans eğitimi 6 yılın ötesine uzayan öğrenciler Tam ve %50 burslardan (indirimlerden) yararlanamaz. Kapsamlı Burs’tan yararlanmanın azami süresi İngilizce Hazırlık Programı’nda 2 yıl, hazırlık sonrası lisans programında 5 yıldır. Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı Burslu öğrencilerin bursu altıncı yıl başında Tam Burs’a dönüşür.
  • Daha önce bir üniversiteden lisans derecesi alarak mezun olmuş öğrenciler ile geçmiş yıllarda Bilkent Üniversitesi’nde bir lisans programına yerleştirilmiş olup 2022 yılında yeniden bu üniversiteye yerleştirilenler, Kapsamlı, Tam veya %50 burslardan (indirimlerden) yararlanamaz.
  • Eğitim ücreti bursları ve indirimleri, yaz dönemi ders ücretleri için de geçerlidir.
  • Bilkent Üniversitesi’nin sağladığı bütün burslar ve indirimler karşılıksızdır.
  • Başka bir kurumdan burs alıyor olmak, Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanmaya engel değildir.

Bilkent Üniversitesi Tanıtım Videosu:


Bilkent Üniversitesi İletişim :
Telefon: +90-312-290-4000 – Faks: +90-312-266-4127


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu