Kamu Personel Alımları

İsviçre Hemşire Alım İlanı: İsviçre 62 Bin TL Maaşla 15 Bin Hemşire Alacağını Duyurdu!

Pandemi salgınından sonra sağlık alanında ihtiyacı artan İsviçre hemşirelik mesleğinden 15 bin hemşire alımı yapacağını duyurdu. Maaşlarında Türkiye şartlarında oldukça yüksek olması sebebiyle talep oldukça fazla.
Peki İşviçre Nasıl Gidilir, Çalışma Şartları Nasıl? İsviçre Maaşları Ne Kadar? Gelin birlikte İsviçre Hemşire Alımı ve tüm detayları öğrenelim…

İsviçre 62 Bin TL Maaşla 15 Bin Hemşire Alacak

 

Ülkemizde son günlerdeki enflasyon artışları sonrasında tüm herkes yurt dışına çıkmak istemekte. Özellikle sağlık sektörü çalışanları yurt dışına çalışmaya yöneliyor. İsviçre‘ de bu konuda gidilebilecek ülkeler arasında. Pandemi sonrasında özellikle sağlık sektöründe personel açığı olması sebebiyle İsviçre personel alımına başladı. Hal böyle olunca sağlık personeli alımında artış yaşanmasına neden oldu. 15 bin hemşire alımı yapacağını duyuran İsviçre başta sağlık sektörü olmak üzere toplam 85 bin vasıflı işçi alacağını duyurdu.

Ukrayna’dan gelen göçmenlere de kapılarını açan ülke ihtiyaçları doğrultusunda yıl boyu toplamda 365 bin yeni çalışan almayı hedeflediğini duyurdu. Alım yapılacak alanlar otelcilik, mühendis, doktor, hemşire, bilgisayar uzmanları, tekniker ve teknisyenler ve işçi olarak çalıştırılacak vasıfsız elemanlarında alınacağını duyurdu.

Özellikle doktor açığı konusunda sıkıntı çektiği öğrenilen İsviçre, yaşlı bakım ve hastanaelerde çalıştırmak üzere hemşire alımı da yapacak. Yetkililer, Rusya ve Ukrayna savaşından kaçıp buraya sığınanların bu açığı kapatamayacaklarını ifade ediyor. Bu durumda şu anda İsviçre’nin 85 bin vasıflı işçi açığı bulunuyor. Bu rakam yıl sonunda 365 bin kişiye yükselebilir. Peki, İsviçre’ye nasıl gidilir?

👉 Kültür ve Turizm Bakanlığı KPSS 55 Puan İle 40 İlde 149 Personel Alacak


İsviçre’ye Nasıl Gidilir?

Ülke kalifiye işçi ihtiyacını kapatabilmek için yurtdışından da alım yapmakta. Bu doğrultuda ülkemizden de başvuru yapmak isteyenler olabilir. Bunun için ülkede var olan ve işçi alımı için kullanılan siteleri ziyaret etmelisiniz. Bu siteler Dynajobs ve Adecco gibi sitelerdir. Bunu dışında belli seviyede dil bilmeniz gerekmektedir. Ülke sizi işe almak için bir gerekçe sunulmasını beklemekte onlara bir ev bularak İsviçre devletine yük olmayacağınızı kanıtlamalısınız.

Davet almak için ise şunlar gerekiyor:
  • Belirli bir seviyede dil bilgisi
  • İsviçre’de devlet yardımı ya da sosyal yardım almadan geçinebileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor
  • İkamet edilebilecek ev bulunması

👉 Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı 750 Eğitim Müfettiş Yardımcısı Alacak


İsviçre Hemşire Maaşları Ne Kadar?

İsviçre, dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunuyor. Gelen bilgiye göre 2020 yılında yapılan referandum sonrasında İsviçre saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangına, aylık ücret 4 bin İsviçre Frangına çıktı. Bu da saatlik olarak 360 TL, aylık ise 62 bin TL maaş anlamına geliyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu