İlköğretim

İYEP 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndir

İYEP 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndir. İlkokullar Yetiştirme Programı (İYEP) sınavına girecek öğrenciler için önceki yıllarda çıkmış 3 ve 4. sınıf soruları PDF formatında derledik. Listemizde Türkçe ve Matematik sınav modüllerine ulaşabilirsiniz.

İYEP 3. Sınıf Çıkmış Sorular PDF İndir

İlkokullar Yetiştirme Programı (İYEP) ilkokul 3. ve 4. sınıflarda matematik ve Türkçe derslerinde yeterli kazanımları edinemeyen öğrenciler için yetiştirme programıdır. İYAP’te 16 Türkçe ve 29 Matematik kazanım bulunmaktadır. Türkçede kazanım 90 saat, Matematik’ de ise 70 saat olmak üzere toplam 160 saattir. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak İYEP 3. sınıf çıkmış soruları PDF olarak indirip çıktısını alıp çalışabilirsiniz.

3. Sınıf İYEP Matematik Çıkmış Sınav Soruları PDF İndir

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak İYEP 3. sınıf çıkış Matematik sınav sorularını PDF formatında indirip çıktısını alabilirsiniz.


İYEP Matematik Modül Değerlendirme Sınavı -1 PDF İndir


İYEP Matematik Modül Değerlendirme Sınavı -2 PDF İndir


İYEP Matematik Modül Değerlendirme Sınavı -3 PDF İndir


3. Sınıf İYEP Türkçe Çıkmış Sınav Soruları PDF İndir

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak İYEP 3. sınıf çıkış Türkçe sınav sorularını PDF formatında indirip çıktısını alabilirsiniz.

İYEP Türkçe Modül Değerlendirme Sınavı -1  PDF İndir


İYEP Türkçe Modül Değerlendirme Sınavı -2  PDF İndir


İYEP Türkçe Modül Değerlendirme Sınavı -3 PDF İndir


İYEP Nedir?

İYEP soruları, ilkokul 3. ve 4. sınıflarda matematik ve Türkçe derslerinde yeterli kazanımları edinemeyen öğrenciler için yetiştirme programı anlamına gelmektedir. İYEP’te öğrenci sadece Türkçe, sadece matematik ya da her iki programa birden dahil olabilmektedir.


İYEP’ te Genel Hedef Nedir?

  • Öğrencilerin Türkçe ve matematik derslerinde İYEP kapsamında belirlenen kazanımlara ulaşmalarını sağlayacak etkinlikler ve öğrenme yaşantıları planlamak,
  • Öğrencilerin Psikososyal açıdan desteklenmesini sağlamak, sonraki eğitim kademelerinde ortaya çıkması muhtemel uyum sorunlarını önlemek,
  • Akademik başarısızlıktan kaynaklanan devamsızlıkların önüne geçmek, programa dâhil edilen öğrencilerin beklenen öğrenme seviyesine ulaşmasına yardımcı olmak,
  • Sorun çözebilen, iletişime ve öğrenmeye açık, özgüven ve sorumluluk sahibi sağlıklı ve mutlu bireylerin yetişmesine imkân sağlamaktır.

İYEP’e Alınacak Öğrenciler Nasıl Belirlenmektedir?

İYEP’e dâhil edilecek öğrenciler sınıf öğretmenleri tarafından ekim ayının 3. haftasında ÖBA uygulanarak belirlenecektir. ÖBA’nın uygulanması ve değerlendirilmesinde öğretmen yönergeleri formu kullanılacaktır. ÖBA’ya öğrencilerin vermiş olduğu cevaplar, öğrencinin kendi sınıf öğretmeni tarafından e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP İşlemleri Modülüne işlenecektir. e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi İYEP İşlemleri Modülünden, modül seviyeleriyle birlikte programa dâhil edilen öğrenci listesi, okul yönetimi tarafından alınır. Programa dâhil olup nakil sebebiyle okul değiştiren öğrenciler aynı modülden programa devam eder. Özel eğitim tanısı olan öğrenciler belirleme sürecine dâhil edilememektedir.


İYEP’in Uygulanmasında Kimler Görev Alabiliyor?

İYEP soruları uygulanmasında; öğrencinin kendi sınıf öğretmeni, okulun diğer sınıf öğretmenleri, ilçe norm fazlası sınıf öğretmenleri, ilçede programda görev almak isteyen sınıf öğretmenleri, bunların olmaması durumunda ders ücreti karşılığında görevlendirilen sınıf öğretmenleri görevlendirilmektedir.


İYEP’ te Öğrenciler Hangi Dersleri Alabiliyor?

Program içerisinde “Türkçe, matematik, Psikososyal destek” şeklinde üç alanda düzenlenmiş İYEP’e bir öğrenci sadece Türkçe, sadece matematik ya da her ikisine birden dâhil olabilmektedir. Programa dâhil olan tüm öğrencilere Psikososyal destek sağlanmaktadır.


İYEP’te ÖBA ve ÖDA Ne Anlama Gelir? ÖBA ve ÖDA gibi Bir Tür Sınav mıdır?

İYEP soruları ÖBA öğrenci belirleme aracıdır. ÖDA öğrenci değerlendirme aracının kısaltmasıdır. ÖBA ve ÖDA kesinlikle “SINAV” değildir. Bir tür tanıma, yerleştirme, izleme ve değerlendirmeye yönelik eksik kazanımları belirleme, modül seviyelerine göre öğrencileri belirleme ve değerlendirme araçlarıdır.

Okulda 1 yıl saklanması, gerekli görüldüğünde de gösterilmesi gerekmektedir. ÖBA, programın başında, programa dâhil edilmesi gereken öğrencileri belirlemek için, ÖDA ise son modülü tamamlayan öğrencilere uygulanmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu