Öğrenci Gazetesi

Jandarma Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları

Jandarma Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları. Jandarma uzman erbaş sözlü mülakatına katılacak adaylar için bu makalemizde sözlü mülakatının nasıl olduğuna, dikkat edilecek hususlara ve mülakat sorularına değineceğiz. Jandarma Uzman Erbaş olmak isteyen adaylar başvuru sonrası bu makalemizi dikkatlice okumalı ve sözlü mülakatta sorulan soruları ezberleyerek sınava daha özgüvenli olarak girebilirler. İşte Jandarma Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Çıkmış Soruları.

Jandarma Uzman Erbaş Mülakatı Nasıl Olur?

Sözlü mülakat ‘da herkes bir tiyatro salonu gibi olan bir büyük bir alanda oturur koltuklarda herkesin dosyası gurup olarak toplanır, daha sonra isim çağrıldıkça bir koridor var o koridor da 4 adet oda var her odada 3 rütbeli bulunur genelde üst teğmen yada albay olur, siz odaya girerken kapıyı çalın “Gel” sesi duymadan girmeyin, girdikten sonra esas duruş baş selamı vermeyi ve tekmil vermeyi unutmayın. Örnek Baş selamı ve tekmil “Ali çoban Konya emret komutanım” gür bir sesle yine esas duruşu bozmadan karşılarına geçin esas duruşta gögsünüz kabarık şekilde durun, önünüzde ufak oval balık akvaryumu gibi bir kavanoz olacak içinde 1-30 a kadar olan sayı taşları olacak birini seçeceksiniz rastgele diyelim ki taşınız “3” , 3 numara komutanım diyeceksiniz, komutanlarınız karşısındaki monitöre 3 numaralı soruları gösterecek onları biliyorsanız cevaplarsınız yoksa da “anımsayamadım komutanım” diyeceksiniz.

Sözlü Mülakat da Sorulan Sorular: Şimdi sözlü mülakat denilince ve karşınızda albay gibi rütbeli komutanlar denilince sakın korkmayın ve heyecan ve kekeleme yapmayın zaten oradaki sorulan sorular bahane adamlar sizin heyecan ve diksiyonunuza bakacaklar.
Çıkacak benzer sorular ise Atatürk’ün inkilapları olabilir mesela, Milliyetçilik nedir ? Yada Laiklik ? Başka bir soru tarzı ise Mesela , Türkiye’de maden ocakları hangi illerimizde var örnek ver birkaç tane ? Yada başka bir soru, Türkiye deki akar sularına birkaç örnek verin. İşte bu tarz basit genel kültüre dayalı sorular olur bazende kendini tanıt derler işte buna siz çalışın çünkü orda konuşma akışınıza ve heyecanınıza bakıyorlar yoksa adamın umurunda mı sen kimsin diye. Atatürk’ün hayatına falanda çalışın ne olur ne olmaz.

Dikkat etmeniz gerekenler: İşte burada işin püf ve ince noktaları mevcut, şimdi siz bir patronsunuz iş için yüzlerce kişi sizinle görüşmeye gelecek kimisi spor giymiş sakallı falan, kimisi işte günümüz modası enterasan giyiniş saç jöleli falan, kimisi de takım elbise yada çok sade ve gösterişsiz ama temiz traşını olmuş saçlar normal düz. Şimdi siz olsanız kimi işe alırdınız ? Cevap belli tabiî ki sade gösterişsiz ve adam gibi giyineni. Bakın arkadaşlar biz orda adam damatlık takımı ile geleni gördük güldürmeyin kendinizi.

Jandarma Uzman Erbaş Sözlü Mülakat Soruları

Jandarma Uzman Erbaş sözlü mülakat sınavında geçmiş yıllar da sorulmuş sorular aşağıdaki gibidir. Bu sorular size mülakat sınavına hazırlık aşamasında ön fikir olabilir.

İnkılapçılık ilkesi nedir?

Çağın gerisinde kalan kurumları kaldırarak modern kurumların oluşmasını sağlamaktır. Bununla birlikte yapılan devrimlerin kalıcı ve sürekli olması önemlidir.


Laiklik ilkesi nedir?

Devletin, bütün dinlere eşit yaklaşması, kişilerin din ve vicdan hürriyetini koruması anlamına gelir. Devletin daha demokratik bir yönetim biçimine kavuşması için yönetimde dini etkiden arındırma gerekir. İnanç ve pozitif bilimlerin arasındaki sınırı kesin olarak belirleyen bir ilkedir.


Milliyetçilik ilkesi nedir?

Ülkemizde bireyin hak ve özgürlüğüne önem vermeyi, bireylerin birbirlerinin haklarına saygı duymasını, ulusal birlik ve beraberliği sağlamayı hedeflemektedir.


Cumhuriyetçilik ilkesi nedir?

Toplumun ulusal egemenlik ve cumhuriyet yönetimi anlayışını benimsemesi, halkın yönetime etkin biçimde katılması hedeflenir.


Devletçilik ilkesi nedir?

Devletin kalkınma için gereken ekonomik modeli gerektiğinde kendi eliyle uygulayabilecek teşebbüsler kurmasıdır. Kamu
çıkarlarını yakından ilgilendiren konularda devletin daha etkili bir mekanizma olması gerekir.


Halkçılık ilkesi nedir?

Halk arasında demokrasi kültürünün geliştirilerek halkın devleti daha iyi tanıması ve yöneticilerini nitelikli insanlar içinden seçmesi amaçlanır. Ulus, kendi geleceğini kendisi belirler.


İzmir’de ilk kurşunu atan kişi kimdir?

Hasan Tahsin


Gelibolu’da savaşın seyrini değiştiren köyün adı nedir?

Oluklu Köyü


Tarih nedir?

İnsan topluluklarının geçmişte meydana getirdikleri olayları, birbirleriyle olan ilişkilerini, sosyal ve ekonomik durumlarını, yer ve zaman göstererek, sebep sonuç ilişkileri içerisinde, belgelere dayalı olarak, objektif bir biçimde inceleyen sosyal bilim dalına tarih denir.


Nutukta nelerden bahsediliyor?

Mustafa Kemal Cumhuriyet Halk Partisinin 2. Olağan Büyük Kongresi’nde 15 Ekim 1927’de mecliste 6 gün süren konuşmasında 1919 -1927 yılları arasındaki gelişmeleri anlatmıştır. Konuşma otuz altı buçuk saat sürmüştür. Sonradan “Nutuk, Büyük Nutuk, Söylev” adıyla tarihimizde yerini almıştır. M. Kemal bu konuşmasında; Osmanlı Devleti’nin son günlerini, Milli Mücadele yıllarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu anlatmıştır.


Atatürk’ün katıldığı savaşlar nelerdir?

Trablusgarp Savaşı 29 Eylül 1911, İkinci Balkan Savaşı 1912- 1913, Çanakkale Savaşı 18 Mart 1915, Doğu (Kafkas) Cephesi 1916-1917, Suriye-Filistin Cephesi 1917-1918 Kurtuluş Savaşı (1919 – 1923), Sakarya Savaşı 20 Ekim 1921, Büyük Taarruz 4 Mart 1922


Marshall Planı nedir?

Marshall Planı II. Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılında önerilen ve 1948-1951 yılları arasında yürürlüğe konmuş ABD kaynaklı, antikomünist hedefleri olan bir ekonomik yardım paketidir. 16 ülke, bu plan uyarınca ABD’den ekonomik kalkınma yardımı almıştır. Türkiye de bu 16 ülkenin içerisindedir.


Rönesans’ nedir?

İtalya’da ve daha sonra Avrupa ülkelerinde hümanizmin etkisiyle ortaya çıkan klasik ilkçağ kültür ve sanatına dayanarak gelişen
bilim ve sanat akımıdır.


‘Uyuşmazlık Mahkemesi’ nedir?

Uyuşmazlık Mahkemesi adli, idari ve askeri yargı mercileri arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemeyle yükümlü olan mahkemedir.


Birinci Dünya Savaşı’nın nedenleri nelerdir?

Ham madde ve sömürgecilik yarışı, Fransa ile Almanya arasındaki Alsace Loure anlaşmazlığı, Balkanlardaki Avusturya Macaristan
İmparatorluğu, Rusya çekişmesi, Avrupa’daki gruplaşmalar, Almanya ve İtalya güçlenerek Avrupa’nın güç dengesini bozması, Avusturya Macaristan İmparatorluğu veliahtının Saraybosna’da bir Sırp Milliyetçisi tarafından öldürülmesi.


Divan-ı Lügat’it Türk adlı eserin yazarı kimdir?

Kaşgarlı Mahmut


Hababam Sınıfı’nın yazarı kimdir?

Rıfat Ilgaz


Birinci Dünya Savaşı’nın sonuçları nelerdir?

Ham madde ve sömürgecilik yarışı devam etti, İmparatorluklar yıkıldı yerine uluslu devletler kuruldu, Cumhuriyet ve demokrasi yayıldı, Bir daha Savaşlar olmasın diye Milletler Cemiyeti (Cemiyeti Akvan) kuruldu.


Türkiye’nin en büyük dağı hangisidir?

Ağrı Dağı


Türkiye’nin kaç tane sınır komşusu vardır?

Gürcistan, Ermenistan, Nahçıvan, İran, Irak, Suriye, Yunanistan, Bulgaristan’dır


Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin savaştığı cepheler nelerdir?

Kafkasya Cephesi, Çanakkale Cephesi, Yemen Cephesi, Hicaz Cephesi, Kanal Cephesi, Filistin Cephesi, Suriye Cephesi, Irak Cephesi, Galiçya ve Makedonya Cephesi.


1921 Anayasası’nın özellikleri nelerdir?

Milli Egemenlik ilk kez dile getirilir, Türk tarihinin en yumuşak anayasasıdır, Yasama ve yürütme yetkisi mecliste toplandığı için Meclis hükümeti söz konusudur.


‘Kamu Denetçiliği'(Ombudsman) nedir?

Türkiye’nin kamu ile idarenin her türlü eylem, işlem, tutum ve davranışlarını, insan haklarına dayalı, adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden inceleyen, araştıran ve önerilerde bulunan kurumdur.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Sözleşmeli Erlikten Uzman Erbaşlığa Geçiş Hakkı Var mıdır? Şartlar Nelerdir?

👉 Uzman Çavuş Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu