Blog

Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?. Kanada Kuzey Amerika kıtasında en kuzeyinde ingilizce ve Fransızca resmi lisanı olan bir ülkedir. Kanada 5 bölgeye yayılmış olup 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur; Atlas okyanusu bölgesi, Merkez Kanada, Kanada Bozkırları, Batı ve Kuzey sahilleri. Her bölgenin kültür ve nüfusu farklıdır. Kanada dünyanın en yaşanabilir ülkelerinde biri olmasının yanı sıra 180 milletten her yıl 500 bin öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Kanada’nın yabancı öğrenciler tarafından çok talep görmesinin en önemli nedeni İngilizce ve Fransızca dil seçeneklerine sahip yüksek kaliteli eğitim kurumlarıyla popüler olmasıdır.

Kanada’ya Öğrenci Olarak Gidenleri Ne Bekliyor?

Study Permit alarak Kanada’ya gelen kişiler öğrenim izinlerinin süresi kadar Kanada’da kalabilirler. Onaylı bir kurumda tam zamanlı öğrenci olmaları halinde (dil okulu haricinde) haftada 20 saate kadar kampüs dışında çalışabilirler. Kampüs içinde işlerde de çalışmaları mümkün ve bunda herhangi bir saat sınırı yok. Ayrıca ara tatillerde tam zamanlı olarak çalışabilirler. Ancak bu iznin mutlaka Study Permit dokümanında belirtilmiş olması gerekiyor.

Yeni bir yaşama yasal yollarla adım atmak isteyen kişiler; “Kanada’ya öğrenci olarak gidip kalmak” gibi eşsiz bir fırsattan yararlanabiliyorlar.

Üniversite, yüksek lisans, kolej programları ve diğer akademik programlara katılan öğrencilere tanınmaktadır. Eğitim esnasında alınan yarım zamanlı çalışma izni, eğitim sonrasında tam zamanlı çalışma izni ve göçmenlik başvurusu hakkı tanımaktadır.

Kanada’da Eğitim Aldıktan sonra Kanada Vatandaşı Olmak artık daha kolay. Kanada Göçmenlik bakanlığı her sene mezuniyet sonrası Kanada’ya uyum sağlanması çerçevesinde mezuniyet sonrası göçmen alımı programını başlatmıştır.

Kanada ‘da Kolej, Üniversite ,Master yada Doktora Eğitimini tamamlayan öğrencilerin Kanada’da eğitimleri sonrasında  öncelikle Kanada’da oturum hakkına sahip olarak kanada Vatandaşı olabilmektedir. Bu programın adının   Canadian Experience Class denilmekte  ve Kanada Devleti bu program ile Kanada’ya eğitim amaçlı gelecek öğrencilerin hem istihdam yaratacağını  hem de ülkenin ihtiyacı olan göçmenlik programına katkı sağlayacağından göçmenlik başvurularını kabul etmektedir.

 Bu  program bütün üniversite eğitimi alan öğrencileri kapsamakta olup bu programın Kanada’da eğitim almak isteyen öğrenciler içinde gelecekteki yaşamlarında  büyük avantaj yaratmaktadır.  Programın başlangıcında öğrenciler ilk etapta eğitimleri süresinde part-time çalışma hakkına sahip olmakta ve Okul bittikten sonra öğrenciler tamamladıkları eğitim programının süresine göre  1 ile 3 Yıl arası çalışma izini alarak uluslararası iş deneyimine sahip  olmaktadır.
Günümüzde Türk Öğrencilerin uluslararası alanda eğitim almış ve iş deneyimine sahip olmaları gerek Kanada içinde gerekse Türkiye’de büyük avantaj yaratmaktadır. Kanada’da Sağlanan Eğitim ve İş deneyimi sonrasında Kanada Devleti ülkesine gelen nitelikli öğrencileri uyguladığı program çerçevesinde ülkeye kazandırmak için önce oturum sonrasında ise vatandaşlık haklarından yararlandırarak var olan göçmenlik programını geliştirerek Kanada’da eğitim alan kişilere yönelik göçmenlik programını devam ettirmektedir.

Özetle Kanada Devleti Kanada’da üniversite eğitimi sonrasında ( Kolej, Üniversite-Post Graduate-Master-Doktora) öğrencilere eğitim alırken part-time çalışma hakki vermekte ve sonrasında 3 yıla kadar full-time çalışma hakkı vererek okul bitiminden sonra 1 yıl çalışan öğrencilere öncelikle oturum hakkı sonrasında ise Kanada Vatandaşı olma yolunda kapıları açmıştır.


Kanada Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada ‘ya öğrenci olarak gidebilmek için 6 aydan uzun Dil Okulu, Lise, Kolej, Lisans, Üniversite, Sertifika, Master veya Doktora programlarından birine kayıt olup, kayıt olduğunuz okul ve bölümden kabul mektubu almanız gerekmektedir.

Kanada öğrenci vizesi başvurunuzu başlatın

Üniversiteden kabul mektubunu alır almaz, bir sonraki adıma geçme zamanı: yerel olarak çalışma izni olarak bilinen öğrenci vizesine başvurma.

  • Kanada’ya gelmeden önce Kanada Öğrenci vizeniz için Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik (CIC) web sitesinde çevrimiçi olarak başvurun.
  • Belirlenmiş bir öğrenim kurumundan (Kanada hükümeti tarafından tanınan bir üniversite) bir kabul mektubu sağlayın.
  • Kanada’daki eğitiminizi desteklemek için yeterli mali kaynakların kanıtını sunun (öğrenim ücretleri ve yaşam masrafları).
  • Sabıka kaydınızın olmadığını doğrulayan kanıt sunun.
  • Sağlığınızın iyi olduğunu belirten klinik kayıtları gönderin; gerekirse eksiksiz tıbbi muayeneler gönderin.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu