Öğrenci Gazetesi

Kara Harp Okulu Mezunları Ne İş Yapar? Kara Harp Okulu (KHO) Bölümleri

Kara Harp Okulu Mezunları Ne İş Yapar? Kara Harp Okulu (KHO) Bölümleri. Sorularının yanıtlarını arayanlar için bu makalemizde Kara Harp Okulu (KHO) hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaştık. Milli Savunma Üniversitesi bağlı Kara Harp Okulundan mezun olan öğrenciler Subay ve okudukları bölüm diploması alırlar. Mezuniyet sonrası Subay olarak göreve başlayabilirler ya da bölümleri doğrultusunda kendi çalışma alanlarına yönelebilirler.

Kara Harp Okulu (KHO) Nedir?

Kara Harp Okulu (KHO) kadın ve erkek Subay yetiştirilen askeri okuldur. Kara Harp Okulunda eğitim-öğretim süresi yabancı dil hazırlık sınıfı ile birlikte 5 yıldır. Kara Harp Okullarından mezun olan öğrenciler standart fakülte diplomasının yanına Subay unvanını alırlar.


Kara Harp Okulu Mezunları Ne İş Yapar?

Kara Harp Okulundan mezun olan kişiler, okudukları bölüm ve Subay unvanını alırlar. Örneğin: Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olan bir öğrenci normal Bilgisayar Mühendisliği diplomasının yanında Subay unvanını alır. Kara Harp Okulundan mezun olan öğrenciler Teğmen rütbesi ile görevlerine başlayabilmektedir. İlerleyen süreçlerde terfi alarak teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay ve albay rütbesine kadar yükselebilirler.

Kara Harp Okullundan mezun olan öğrenciler isterse bölüm diplomalarını kullanarak kendi meslekleri doğrultusunda ilerleyebilirler.

Yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar gerek yurt içi gerekse de yurt dışı eğitimlerine devam edebilirler. Yani Kara Harp Okulundan mezun olanlar uluslararası alanda geçerli diplomaya sahip olmaktadırlar.


Kara Harp Okulu (KHO) Bölümleri

Kara Harp Okullunda aşağıdaki bölümlerde eğitim-öğretim verilmektedir. Subay unvanının yanında aşağıdaki bölüm diplomasına da sahip olursunuz.

  • Endüstri ve Sistem Mühendisliği
  • Elektronik Mühendisliği
  • Makine Mühendisliği
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • İnşaat Mühendisliği
  • Uluslararası İlişkiler
  • İşletme ve Yönetim Bilimleri
  • Strateji ve Güvenlik
  • Tarih

Kara Harp Okuluna Nasıl Girilir?

Kara Harp Okuluna kadın ve erkek öğrenciler girebilmektedir. Kara Harp Okuluna girebilmek için Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) sınavına girmek gereklidir. MSÜ sınavı her yıl ÖSYM tarafından yapılır.

MSÜ sınavına katılan adaylar aldıkları puan sonucuna göre 2. aşama askeri öğrenci değerlendirme sürecine katılmaya hak kazanırlar. MSÜ sınavında 9 dersten 120 soru sorulur. MSÜ sınav soruları 9. ve 10. sınıf ders konularından gelir.

Soru dağılımı şu şekildedir:

Matematik: 40 soru

Türkçe: 40 soru

Tarih: 5 soru

Coğrafya: 5 soru

Felsefe veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 5

Fizik: 7

Kimya: 7

Biyoloji: 6 olmak üzere toplam 120 soru, MSÜ sınavı toplam 135 dakikadır.

MSÜ sınavı başvuru tarihleri MSÜ tarafından açıklanır. Açıklanan tarihlerde  ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) veya ÖSYM mobil uygulamaları aracılığıyla yapılır.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 MSÜ Hangi İllerde Var? 

👉 MSÜ Puan Hesaplama Robotu 

👉 MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 MSÜ Sınav Konuları ve Soru Dağılımı + PDF

👉 MSÜ Çıkmış Sorular Tamamı PDF 

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu