Kimdir

Kemal Okuyan Kimdir, Aslen Nereli? Kemal Okuyan Hayatı ve Biyografisi

Kemal Okuyan Kimdir, Aslen Nereli? Kemal Okuyan Hayatı ve Biyografisi. Siyasi kimliği yanı sıra yazar olarak da bilinen Kemal Okuyan Kaç Yaşında, Ne İş Yapıyor? merak edilmekte. Kemal Okuyan Kaç Yaşında, Babası Kim? Gelin birlikte Kemal Okuyan hakkında tüm merak edilenleri öğrenelim…

Kemal Okuyan Kimdir?

Türkiye Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak siyasi hayatına devam eden Kemal Okuyan Kimdir? araştırılanlar arasında yer almakta. Siyasi kimliği yanı sıra yazar olarak da bir çok kitap yazmıştır. 1962 yılında dünyaya gelen Kemal Okuyan, 2023 yılı itibari ile 61 yaşındadır ve aslen İzmirlidir. Annesi Melahat Okuyan ve babası Muhsin Akça Okuyan’dır.

Kemal Okuyan‘ın eğitim hayatından kısaca bahsedecek olursak; çocukluğunu ve gençlik yıllarını Ankara ve İzmir’de geçiren Kemal Okuyan, lise eğitimini İzmir Bornova Anadolu Lisesinde tamamlamıştır. Ardından ise 1 yıl Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinde okuduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümüne kaydını yaptırmış ve bu bölümden 1985 yılında mezun olmuştur.


Kemal Okuyan Hayatı ve Biyografisi

Genel olarak hayatından bahsedecek olursak; siyasi hayatı aslında lise yıllarında TİP içinde başlamıştır. 1980 yılında 11 ay boyunca yayınlanan Sosyalist İktidar dergisinde bulunmuş ve yazarlığa ilk adımını da aslında burada atmıştır, ilk yazıları bu dergide yayınlanmıştır. 1986 yılında yayın hayatına başlayan Gelenek dergisinin yayın kurulunda ve bu dergi çevresinde oluşan hareketin önder kadrosu içinde yer almış, bu hareketin daha sonra partileşme süreçlerinde önce Sosyalist Türkiye Partisi, ardından Sosyalist İktidar Partisi’nde çeşitli görevler almıştır.

Sosyalist İktidar Partisi 11 Kasım 2001 tarihinde Türkiye Komünist Partisi ismini aldıktan sonra bu partide Merkez Komitesi üyeliğini sürdürdü. TKP’nin bölünme sürecinde Komünist Parti kanadında yer aldı. Okuyan, partiyi çeşitli uluslararası toplantı ve etkinliklerde de temsil etti. Kemal Okuyan Ekim 2012-Haziran 2014 tarihleri arasında yayınlanan günlük gazete Sol’un genel yayın yönetmenliğini yapmıştır.

Twitter’da Kemal Okuyan

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu