Blog

Kendi Disiplini Yönetmenin 10 Güçlü Yolu

Yüksek derecede özdenetim sahibi insanlar, sağlıklarına zarar veren ve daha kolay olumlu kararlar verebilen davranışlara düşüp düşmeyeceklerini tartışmak için daha az zaman harcarlar. Dürtü veya duyguların seçimlerini dikte etmesine izin vermezler. Bunun yerine düz başlı kararlar alırlar. Sonuç olarak, yaşamlarından daha memnun olma eğilimindedirler.

Öz disiplini öğrenmek ve daha mutlu bir hayat yaşama iradesi kazanmak için yapabileceğiniz şeyler var. Alışkanlıklarınızı ve seçimlerinizi kontrol altına almak istiyorsanız, işte kendi disiplininde ustalaşmak için yapabileceğiniz en güçlü 10 şey .

1. Zayıflıklarınızı bilin.

Hepimizin zayıflıkları var. Patates cipsi veya çikolatalı kurabiye gibi atıştırmalıklar veya Facebook veya en son bağımlılık yapan oyun uygulaması gibi teknolojiler olsun, bize benzer etkileri var.

Ne olursa olsun, eksikliklerinizi onaylayın. Çoğu zaman insanlar ya zayıflıklarını yokmuş gibi davranmaya çalışırlar ya da hayatlarındaki tuzakları örterler. Kusurlarına sahip ol. Yapana kadar üstesinden gelemezsiniz.

2. Ayartmalarını kaldırın.

Söylediği gibi, “gözden uzak, akıldan çıkmış”. Aptalca görünebilir, ancak bu cümle güçlü tavsiyeler sunar. En büyük cazibenizi ortamınızdan çıkararak, kendi disiplininizi büyük ölçüde geliştireceksiniz.

Daha sağlıklı yemek istiyorsanız, abur cubur almayın. İş yerinde verimliliğinizi artırmak istiyorsanız, bildirimleri kapatın ve cep telefonunuzu susturun. Ne kadar az dikkat dağıtırsa, hedeflerinize ulaşmak için o kadar odaklanmış olacaksınız. Kötü etkilerden kurtulmak için kendinizi başarıya hazırlayın.

3. Net hedefler belirleyin ve bir icra planına sahip olun.

Eğer öz disipline ulaşmayı umuyorsanız, neyi başarmayı umduğunuzu net olarak görmelisiniz. Ayrıca başarının sizin için ne anlama geldiğini de anlamalısınız. Sonuçta, nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, yolunuzu kaybetmek veya yanınıza almak kolaydır.

Net bir plan, hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken her adımı özetlemektedir. Kim olduğunuzu ve neyle ilgili olduğunuzu bulun. Kendinizi odaklamak için bir mantra oluşturun. Başarılı insanlar yolda kalmak ve net bir bitiş çizgisi oluşturmak için bu tekniği kullanırlar.

4. Kendi disiplininizi oluşturun.

Biz öz disiplinle doğmadık – bu öğrenilmiş bir davranış. Ve tıpkı ustalaşmak istediğiniz diğer beceriler gibi, günlük pratik ve tekrar gerektirir. Spor salonuna gitmek gibi, irade ve öz disiplin çok fazla iş gerektirir. Öz disiplinin gerektirdiği çaba ve odak boşaltma olabilir.

Zaman geçtikçe iradenizi kontrol altında tutmak gittikçe zorlaşabilir. Cazibe veya karar ne kadar büyük olursa, öz denetim gerektiren diğer görevleri de o kadar zorlaştırabilir. Bu yüzden günlük çalışmayla kendi disiplininizi geliştirmeye çalışın.

5. Basit tutarak yeni alışkanlıklar oluşturun.

Öz disiplin kazanmak ve yeni bir alışkanlık aşılamak için çalışmak, özellikle eldeki tüm göreve odaklanırsanız, ilk başta göz korkutucu olabilir. Göz korkutmaktan kaçınmak için basit tutun. Hedefinizi küçük, yapılabilir adımlara bölün. Her şeyi aynı anda değiştirmeye çalışmak yerine, tutarlı bir şekilde bir şey yapmaya odaklanın ve bu amaç göz önünde bulundurularak öz disipline hakim olun.

Şekle girmeye çalışıyorsanız, günde 10 veya 15 dakika çalışarak başlayın. Daha iyi uyku alışkanlıkları elde etmeye çalışıyorsanız, her gece 15 dakika erken yatmaya başlayın. Daha sağlıklı yemek istiyorsanız, sabahları yanınıza almak için önceki gece öğle yemeği hazırlayarak başlayın. Bebek adımları atın. Sonunda, hazır olduğunuzda listenize daha fazla hedef ekleyebilirsiniz.

6. Sık sık ve sağlıklı yiyin.

Acıkma hissi – aç olduğunuzda aldığınız öfkeli, rahatsız, sinirli bir his – gerçek ve irade üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Araştırmalar, düşük kan şekerinin genellikle bir insanın kararını zayıflattığını ve sizi huysuz ve kötümser hale getirdiğini kanıtladı.

Acıktığınızda, konsantre olma yeteneğiniz acı çeker ve beyniniz de çalışmaz. Öz kontrolünüz muhtemelen diyet, egzersiz, iş ve ilişkiler dahil olmak üzere tüm alanlarda zayıflar. Bu yüzden kendinizi kontrol altında tutmak için sağlıklı atıştırmalıklar ve düzenli yemeklerle yakıt doldurun.

7. İrade ile ilgili algınızı değiştirin.

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bir kişinin sahip olduğu irade miktarı inançlarına göre belirlenir. Sınırlı bir irade gücünüz olduğuna inanıyorsanız, muhtemelen bu sınırları aşmayacaksınız. Öz kontrolünüz için bir sınır koymazsanız, hedeflerinize ulaşmadan önce kendinizi yormanız daha az olasıdır.

Kısacası, irade ve öz kontrol ile ilgili içsel anlayışlarımız bunların ne kadarına sahip olduğumuzu belirleyebilir. Bu bilinçaltı engelleri kaldırabiliyor ve gerçekten yapabileceğinize inanıyorsanız, o zaman bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için kendinize ekstra bir motivasyon artışı sunacaksınız.

8. Kendinize bir yedek plan verin.

Psikologlar, “uygulama niyeti” adı verilen iradeyi artırmak için bir teknik kullanırlar. O zaman kendinize muhtemelen karşılaşacağınızı bildiğiniz potansiyel olarak zor bir durumla başa çıkma planı verirsiniz. Örneğin, daha sağlıklı beslenme konusunda çalıştığınızı düşünün, ancak yemeğin sunulacağı bir partiye gidiyorsunuz.

Gitmeden önce, kendinize bir tabak peynir ve kraker içine dalmak yerine bir bardak su yudumlayacağınızı ve karışmaya odaklanacağınızı söyleyin. Bir plana girmeniz, durum için gerekli olan zihniyet ve öz denetimi sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca duygusal durumunuza bağlı olarak ani bir karar vermek zorunda kalmadan enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

9. Kendinizi ödüllendirin.

Hedeflerinize ulaştığınızda bir ödül planlayarak kendinize heyecanlanacak bir şey verin. Tıpkı küçük bir çocukken ve iyi davranışlar için bir tedavi aldığınızda, sabırsızlıkla beklemek için bir şeylere sahip olmak, size başarılı olma motivasyonunu verir.

Beklenti güçlü. Size takıntılı ve odaklanacak bir şey verir, böylece sadece neyi değiştirmeye çalıştığınızı düşünmekle kalmazsınız. Ve hedefinize ulaştığınızda, kendinizi ilerletmek için yeni bir hedef ve yeni bir ödül bulun.

10. Kendinizi affedin ve ilerleyin.

En iyi niyetlerimiz ve iyi planlanmış planlarımızla bile, bazen yetersiz kalırız. Olur. İniş ve çıkışlar, büyük başarılar ve kasvetli başarısızlıklar yaşarsınız. Anahtar ilerlemeye devam etmektir.

Eğer yanılırsan, neyin sebep olduğunu kabul et ve devam et. Suçluluk, öfke veya hayal kırıklığına kapılmanıza izin vermeyin, çünkü bu duygular sizi daha da aşağı sürükleyecek ve gelecekteki ilerlemeyi engelleyecektir. Yanlış adımlarınızdan ders alın ve kendinizi affedin. Sonra başınızı oyuna geri getirin ve hedeflerinize odaklanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu