Öğrenci Gazetesi

Kıbrıs’taki En İyi Üniversiteler

Kıbrıs’taki En İyi Üniversiteler. Kıbrıs, halk eğitiminin iyi bir üne sahiptir ve eğitimde harcadığı GSYH miktarında Avrupa’nın ilk üç ülkesindedir. Düşük öğrenim ücretleri ve mükemmel konum, Kıbrıs’ın yabancı öğrenciler arasında popüler olduğu ve her yıl yaklaşık 20.000 kişinin geldiği anlamına gelir. Uzun süren İngiliz etkisi, birçok kursun İngilizce olarak öğretildiği anlamına gelir.

1. Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi

Limassol, güney kıyısında adanın ikinci kenti, bir kamu üniversitesidir. Yeni bir üniversite olan CUT sadece 2004 yılında kuruldu ve ilk öğrencileri 2007-08 akademik yılında derslere başladı.

Üniversite araştırma odaklı ve Kıbrıs’ın diğer büyük, kamu üniversitesinde (Kıbrıs Üniversitesi) kapsamayan konular önermek amacıyla kuruldu. Üniversite şu anda bir büyüme ve genişleme döneminden geçiyor.

Üniversitenin ana okulları yenilenmiş hükümet binalarındaki eski şehir merkezindedir. Üniversiteyi, 2020 yılına kadar şehir merkezine yakın 50.000 metrekarelik bir kampüse dönüştürmeyi planlıyor. Üniversite, bu zamana kadar yaklaşık 7.000 öğrenciye, beş ila yedi fakülte ve 20 ila 30 akademik bölüme sahip olmayı planlıyor.

Yabancı üniversitelerle bağlantı kurmak CUT’ta kilit bir odak noktasıdır ve belirtilen amaçlarından biri “akademik ve bilimsel kurumlarla uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi” dir. Üniversite, Avrupa Erasmus programının bir parçası ve önde gelen üniversiteler ile birkaç uluslararası ortaklığa sahiptir.


2. Kıbrıs Üniversitesi

Kıbrıs Üniversitesi 1992 yılında 486 öğrenci ilk sınıfını kabul 1989 yılında adanın başkenti Lefkoşa kurulan bir kamu kurumudur.

Üniversitede, sekiz fakülte arasında 21 bölüm bulunmaktadır: beşeri bilimler fakültesi, uygulamalı ve uygulamalı bilimler fakültesi, sosyal bilimler ve eğitim fakültesi, ekonomi ve işletme fakültesi, mühendislik fakültesi, mektup fakültesi, tıp fakültesi ve yüksek lisans fakültesi çalışmaları. .

Öğretimin yanı sıra, birçok fakülte, oşinografiden toplumsal cinsiyet çalışmalarına ve nanoteknolojiye kadar çeşitli alanlarda lisans düzeyinde araştırma yürütmektedir. Üniversite, bazı alanlarda kaliteli araştırmalarla ün kazanıyor ve üniversitede profesör olan Christopher Pissarides, 2010 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görüldü.

Ana kampüs başkentte olup, öğrencilere yoğun ve modern bir kentte hayatın tüm avantajlarını sağlarken, yine de engebeli dağlara ve güzel plajlara yakındır. Ana kampüs, 620.000 kitap içeren üniversite kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu