Öğrenci Gazetesi

KPSS Sınavında İptal Edilen Sorular Nasıl Değerlendirilir?

KPSS Sınavında İptal Edilen Sorular Nasıl Değerlendirilir?. KPSS sınavına katılan öğrenciler tarafından merak edilen sorulardan biri olan KPSS sınavında iptal edilen sorular hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde yanıtladık. Öncelikle diğer sınavlarda olduğu gibi ÖSYM sınavlarında iptal edilen sorular herkes için doğru sayılmaz.

KPSS Sınavında İptal Edilen Sorular Nasıl Değerlendirilir?

Öncelikle sınavlarda diğer sınavlarda uygulanan soru iptal edilirse herkes için doğru sayılır ifadesi ÖSYM sınavları için geçerli değildir. ÖSYM tarafından yapılan sınavlarda soru hatası, basım hatası ve çeşitli nedenlerle soru iptal edilirse 6114 kanunla soru geçersiz sayılır. İptal edilen soru veya sorular değerlendirme dışı bırakır ve geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.

6114 Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanunun 7. maddesinde ÖSYM sınavlarında hatalı sorular ya da iptal edilen sorular çıkarsa ne yapılması gerektiği açıkça belirtilmiştir.

6114 sayılı kanun madde 7: Sınavlar, adayların bilgi ve yetenek düzeylerine göre sıralanmasını sağlamak amacıyla, sıralama sınavları veya adayları belirlenen asgari yetenek ve yeterlilikleri taşıyıp taşımadıklarına göre gruplandıran seviye tespit sınavları biçiminde yapılabilir.

Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu