Lise

Liseliler İçin Yurt Dışı Programları

Günümüzde küreselleşme, öğrenciler için olmazsa olmaz bir hal aldı artık hepimiz yaş sınırlaması olmaksızın rahatlık sınırlarımızı aşarak yeni kültürler tanımak istiyoruz.Sosyal medyada yurt dışına çıkanların genellikle üniversite öğrencisi olduğu göze çarpıyor. Yurt dışına çıkmak için üniversiteyi beklemek istemeyen Lise öğrencileri için yurt dışı programları ;

1. ROTARY KULÜBÜ

Eğitime destek vermek adına Rotary Kulübü altında gençlik değişim programı başlatılmıştır. Bu program kısa ve uzun dönem olmak üzere ikiye ayrılır. Kısa dönem değişim programları 1-6 Hafta arasında sürmekte ve bu programlara 16-21 yaşları arasındaki lise veya üniversite öğrencileri başvuruda bulunabiliyorlar. Uzun dönem değişim programları 1 senelik olup 16-18 yaşları arasındaki lise öğrencileri başvurabiliyor.

Rotary linki için tıklayınız.


2. AFS (TÜRK KÜLTÜR VAKFI)

Beraber yaşamayı öğrenmek” felsefesiyle kurulan AFS ,99 ülkede aktif programı bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Yurt dışında lise eğitimi, dil öğrenimi, yurt dışında gönüllülük, Gap Year Olanakları, yetişkinler için yurt dışında eğitim, yurt dışında staj, öğretmen değişimleri ve yaz dönemi/kısa dönem yurt dışında eğitim gibi olanaklar sunar. Yani sadece lise öğrencileriyle sınırlı kalmıyor, 18 yaş üstü yetişkinler için de çeşitli programlar sunuyor. Lise kısmına dönecek olursak; yaz tatilinizi geçirebileceğiniz kısa dönem programlarının yanında baya evden çıkıp okulunuza gideceğiniz yaklaşık 10 aylık eğitim programları da mevcut. Konum ve okul ayrımı yapılmaksızın istediğiniz yeri seçebiliyorsunuz ve konaklamanızı bir ailenin yanında yapıyorsunuz. Aileniz haklı olarak bu konuda endişe duyabilir ama aile seçim süreçlerinin nasıl ince elenip sık dokunduğunu görünce içleri rahatlayacaktır.

AFS linki için tıklayınız.


3. TÜRKİYE ULUSAL AJANSI

Erasmus+ Gençlik Programı altındaki alt faaliyetler Avrupa Gönüllü Hizmeti ve Gençlik Değişimleri’dir. Avrupa Gönüllü Hizmeti’nde yaş sınırı 17’den başlarken Gençlik Değişimi’nde bu sınır 13 yaşa kadar inmektedir. Lise eğitimi gibi bir durum söz konusu değildir fakat kısa dönemli bir projede yer alabilirsiniz. Sistemine kayıt olarak hangi ülkelerde hangi projeler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ulusal Ajans linki için tıklayınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu