Kimdir

MasterChef’e Konuk Olan Moringa Bitkisi Üreticisi Sevgi Kütüz Kimdir?

MasterChef’e Konuk Olan Moringa Bitkisi Üreticisi Sevgi Kütüz Kimdir?. Türkiye’de ilk defa Gaziantep Girişimci Kadınlar tarafından Gaziantep’ de üretilen Moringa Bitkisinin anavatanı aslında Hindistan. Bu bitkiyi Tarım ve Orman Bakanlığı Desteği le Gaziantep’e getiren, ve MasterChef programına konuk olan Kadınlar Kooperatifi Başkanı Sevgi Kütüz Kimdir? sorusunu bu makalemizde yanıtlayacağız.  Ayrıca son zamanlarda çok fazla aratılan Moringa Bitkisi Faydaları da bu makalemizde tüm detayları bulabilirsiniz..

Sevgi Kütüz Kimdir?

Bugün yayınlanan MasterChef Türkiye 2021’de 17. haftadaki programı Moringa Bitkisi ile başladı. Yarışmacıların tezgahlarına bu bitkiyi gördüklerinde önce bitkinin ne olduğunu anlamaya çalıştılar. Program sunucuları bitkinin Moringa Bitkisi olduğunu söyleyerek programa Sevgi Kütüz çağırdı. Peki ama Sevgi Kütüz Kimdir? Moringa Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir? gelin bu soruların cevaplarını beraber öğrenelim.

MasterChef’ in 14 aralık 2021’de yayınlanan programa konuk olan Sevgi Kütük Gaziantep’te yaşayan bir girişimcidir. Moringa sayesinde komşu köylere ziyarete gidemezken Hindistan’a gittiklerini belirterek şunları anlattı, Gaziantep’ de  İl Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile  kooperatifi tarafından Türkiye’de ilk kez Gaziantep’ de üretilmeye başlanan Moringa bitkisinin vücut için çok fazla faydaları olduğu bilinmekte.

Hayatlarında köylerinden çıkmayan bu kadınlar sırf Moringa bitkisi üretimine geçmek için Nepala’ eğitime gitmişlerdir. Gaziantep’ te bulunan Kadınlar Kooperatifi Kurucusu Başkanı Sevgi Kütüz MasterChef programında bütün ayrıntıları ile moringa bitkisini anlattı.


Moringa Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

2017 yılında Gaziantep İl Tarım ve Orman Bakanlığı proje hazırladığını anons vererek duyurdular. Bu anonsta moringa için 100 kadına ihtiyaç olduğu söylendi. Moringa, ismini de bilmediğimiz moringa bitkisinin anavatanı Hindistan olduğunu öğrenince ilk düşüncemiz biz yapamayız olmuştu.

İlk etapta garip gelse de ismini dahi bilmediğimiz Moringa bitkisi için üretemeyiz dedik. Ama daha sonrasında birçok hastalığa iyi geldiğini öğrenince bu bitki dikkatimizi çekti. Daha sonrasında Hindistan’a gittik ve fabrikaları gezdik nasıl üretildiği hakkında bilgiler aldık.

Türkiye dönünce 7 bayanla beraber bir kadın kooperatif kurduk ve moringa bitkisi üretimine başladık.  aslında komşu köylere dahi ziyarete gidemeyen bizler moringa sayesinde ilk etapta Hindistan’ a gittik sonrasında tüm şehirleri gezme fırsatı bulduk. Besleyici değeri çok fazla olan Moringa; bağışlılık güçlendiriyor, şeker, tansiyon, kolesterol dengeliyor, ödem attırıyor ve daha birçok sayılacak sağlığa faydaları mevcut.

Üretim aşaması açıklayacak olursak; ocak şubat ayında  tohumları fideleyip serada muhafaza ediyoruz sonrasında tarlayı şaşırtma yöntemi ile 2 ayda kendine geliyor ve hasat yapıyoruz. Yıkama, kurutma, öğütme,  paketleme  işlemlerinden sonra satışa sunulmaya hazır hale getiriyoruz.

Bir çok aşamadan geçirilerek farklı ürünler haline getirilen Moringa, en çok çayı ile kullanılmakta .Şu anda dezenfektan, şampuan, sabun, çay, ağız spreyi olarak satışa sunduk ve en sonda makarna olarak üretimini yapmaya devam edeceğiz. Çocukların daha çok tüketip bağışıklık güçlendirmesi için makarnayı öncelik verdik.

Moringa Btikisi hem çay olarak içilirken aynı zamanda sabunu. makarnası yemeği, salatası böreği de yapılmakta.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu