Öğrenci Gazetesi

MBSTS Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

MBSTS Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir. Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) hazırlanan adaylara kaynak olabilmesi için MBSTS çıkmış sorular PDF indirme bağlantısını paylaştık. MBSTS sınavında adaylara 60 soru sorulur ve sınav süresi 90 dakikadır. Yurt dışı hac ve umre görevlisi olabilmek için MBSTS sınavından en az 70 puan almak gerekir. MBSTS-ÖSYM tarafından her yıl yapılır.

MBSTS Tüm Çıkmış Sorular PDF

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde cami görevlisi görevinde bulunup yurt dışı hac ve umre din görevlisi olarak görev almak isteyenlerin ve görev yaptığı camiden başka bir camiye nakil isteyenlerin  girmesi gereken bir sınavdır.

(MBSTS) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına girecek adaylar için önceki yıllara ait tüm çıkmış MBSTS sorularını yıllara göre listeledik. Listemizde yer alan MBSTS çıkmış sorular 2015-2023 yılları arası çıkmış sorulardır. Listemizde yer alan MBSTS çıkmış sorular ve cevaplarını PDF olarak indirebilirsiniz. Unutmayalım önceki yıllara ait çıkmış soruları çözmek sınavda sizi rahiplerinizde bir adım öne geçirecektir. Ayrıca sınav soru tipleri görüp sınavda da ayını sorularla karşılaşmanızda muhtemeldir.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak MBSTS çıkmış sorular PDF dosyalarını indirebilirsiniz.

2023 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


2022 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


2021 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


2020 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


2019 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


2018 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


2017 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


2015 MBSTS Çıkmış Sorular PDF


MBSTS Örnek Sorular PDF 


MBSTS Konu ve Soru Dağılımı

MBSTS sınavında 60 soru sorulur ve sınav süresi 90 dakikadır. MBSTS sınavına girecek adaylar aşağıdaki konulardan sorumludur.

  1. Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi)
  2. Tefsir
  3. Akaid ve Kelam
  4. Fıkıh ve İlmihal
  5. Hadis
  6. Siyer ve İslam Tarihi
  7. Dinler Tarihi
  8. Mezhepler Tarihi

MBSTS Soru Dağılımı

MBSTS soru dağılımı aşağıdaki gibidir.


MBSTS Nedir?

Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı, yılda bir kere yapılmakta olan bir sınavdır. Diyanet işleri başkanlığının sınav yönetmeliğinde yer alan bir sınav olarak ifade edilebilir. MBSTS, görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek için yapılmakta olan bir sınavdır. Aynı zamanda mesleki açıdan kişilerin görevlerine tam olarak hazır olup olmadıklarını da ölçmek amacını taşımaktadır. Din görevlisi olarak görev yapacak kişilere yönelik olarak yapılmakta olan bir sınav olduğu da söylenebilir.


MBSTS Sınavına Kimler Girebilir?

MBSTS, diyanet işleri başkanlığında çalışan kişilere yönelik olarak yapılmakta olan bir sınav olarak bilinmektedir. MBSTS; imam, müezzin ve Kur’an kursu öğretmenleri tarafından girilen bir sınav olduğu söylenebilir. Aynı zamanda bu sınavın kariyer basamaklarında bir kriter olarak değerlendirildiğini de söylemek mümkündür. Hem kadrolu olarak hem de sözleşmeli olarak çalışan personellerde dahil olmak üzere bu sınava girmek için hak sahibi olur. Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına girecek olan kişilerin ise başvuru tarihleri arasında başvurularını eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 2024 MBSTS Konuları ve Soru Dağılımı

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu