Kimdir

Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir, Nerelidir? Mehmet Gürcan Karakaş Hayatı ve Biyografisi

Yerli araba olarak tanımı yapılan ve projesi tamamlandıktan sonra ilk kez bugün tanıtımı yapılan TOGG araçları CEO’su  Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir, Kaç Yaşında? merak edilmeye başlandı. Banttan inen ve TOGG fiyatı ne kadar sorularına cevap veren Mehmet Gürcan Karakaş Hayatı ve Biyografisini birlikte öğrenelim…

Mehmet Gürcan Karakaş Kimdir?

TOGG ‘ da CEO olarak görevine devam eden Mehmet Gürcan Karakaş, daha önce bir çok şirkette yönetici olarak görev almıştır.  Uzun yıllar Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Genel Müdürlük görevini sürdüren Karakaş 2007 senesinde ise Alman markası Bosch’un, Almanya merkezinde Automotive Aftermarket İşkolu’nun kıdemli başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştir.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olarak bilinen TOGG’ un CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, Gemlik’teki fabrikada çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar Kasım 2017’de açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grubu (%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu.

Eylül 2019’da Kök Grubu’nun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019’da şirket merkezi Şişli, İstanbul’dan Gebze, Kocaeli’ne taşındı. Şirketin CEO’su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022’de satışa çıkacağını açıkladı. Tanıtılacak otomobilin elektrikli C segment SUV olacağı duyuruldu.


Mehmet Gürcan Karakaş Hayatı ve Biyografisi

1965 Antalya Akseki doğumlu olan Mehmet Gürcan Karakaş, 2022 yılı itibari ile 57 yaşındadır ve aslen Aksekilidir. 1988 yılında Ortadoğu Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Karakaş, aynı yıl Aselsan’da çalışmaya başladı. 1990 yılında Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş’de görev alan Karakaş, 1991-1992 yılları arasında Almanya Feuerbach’ta dizel püskürtme sistemleri ürün geliştirme mühendisi olarak çalıştı. 1995 yılında Bursa’da teknik aplikasyon projelerinden sorumlu kısım müdürü oldu.

1996-1997 yılları arasında Almanya Bühlertal’da enerji ve karoseri sistemleri üzerine Japon ve İskandinav müşterilerden sorumlu proje müdürü olarak görev aldı. Gürcan Karakaş, 2004 yılında Bosch Türkiye’ye Genel Müdür olarak atandı. 2007 yılında Bosch’un Almanya’daki merkezine geçen Karakaş, o tarihten bu yana grubun yenileme pazarlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Twitter 👉 Mehmet Gürcan Karakaşİlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu