Kimdir

Mehmet Şimşek Kimdir, Nereli? Mehmet Şimşek Hayatı ve Biyografisi

Mehmet Şimşek Kimdir, Nereli? Soruları en çok merak edilen isimler arasında yer alıyor. Farklı dönemlerde Ak Parti, Gaziantep ve Batman Milletvekili olan Şimşek 2015-2018 yılları arasında Başbakan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. İşte Mehmet Şimşek Hayatı ve Biyografisi hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

Mehmet Şimşek Kimdir, Nereli?

Siyasi kariyeri boyunca farklı görevlerde bulunan Mehmet Şimşek 1 Ocak 1967 Gercüş, Batman doğumludur. 2024 yılı itibariyle 57 yaşındadır. İlk ve orta öğrenimini Batman Merkez’de, liseyi ise Gercüş’de tamamlayan Şimşek, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini 1993 yılında Exeter Üniversitesi’nde finans ve ekonomi dalında tamamlamıştır.

Mehmet Şimşek, 1998’de İstanbul’da tanıştığı, 1971 doğumlu Amerikalı finansçı Annalise Granwald ile 20 Ocak 1999’da Türkiye’de evlenmiştir.

23 Temmuz 2009 tarihinde Annalise Granwald’dan boşandı. 9 ocak 2010 tarihinden beri Gaziantepli peyzaj mimarı Esra Kara ile evlidir ve ikiz kızları ve bir oğlu vardır. .

Mehmet Şimşek’in Türkiye Cumhuriyeti yanı sıra, Birleşik Devletler ve İngiltere vatandaşlığı da bulunmaktadır. Mehmet Şimşek, çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.


Mehmet Şimşek Hayatı ve Biyografisi

Yüksek lisans eğitiminden sonra Türkiye’ye dönen Şimşek, Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan hükûmetlerde görev aldı. 2007, 2011, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak meclise girdi.

Şimşek, o dönem başbakanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan’ın kurmuş olduğu 60. Türkiye Hükûmeti’nde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer aldı. Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti’nde tekrar başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi.

Şimşek, 2007 Türkiye genel seçimlerinde AKP Gaziantep milletvekili olarak ilk kez meclise girdi ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan hükûmette ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer aldı.

Haziran 2011 seçimlerinde de AKP Batman miletvekili seçilerek meclisteki yerini koruyan Şimşek, yeniden maliye bakanlığı görevine getirildi. Haziran 2015 seçimlerinde AKP Gaziantep miletvekili olarak tekrar meclise girdi.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Gaziantep milletvekili olarak tekrar seçildi ve 4 Kasım 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında kurulan hükûmette başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Ayrıca, 2007-2009 yılları arasında Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

22 Mayıs 2016 tarihinde Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından Binali Yıldırım’ın kurduğu hükûmette başbakan yardımcısı olarak yer aldı. Kurulan yeni hükûmette Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun başkanlığı, Şimşek’ten alınarak Binali Yıldırım’a verildi.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu