Kimdir

Melis Sökmen Kimdir, Nerelidir? Melis Sökmen Kimin Kızıdır?

Melis Sökmen Kimdir, Nerelidir? Melis Sökmen Kimin Kızıdır?. Deli Mavi ile 2014 yılında çok fazla dinleyici kitle sayısına ulaşan Melis Sökmen özellikle sesinde tını ve jazz konusundaki eğitiminden sonra dinleyicilerinden tam not almış durumda. Son zamanlarda da internette çok fazla araştırılan Melis Sökmen Kimin Kızı olduğu da merak konusu. Birçok reklam filminde rol alan Melis Sökmen’in Babası Kimdir sorularına cevap ise Suphi Sökmen’ dir. Melis Sökmen’in Büyükannesi bir Kabile Şefinin Kızıdır. hal böyle olunca Melis Sökmen bu yüzden siyahi tene sahiptir. O halde gelin birlikte Melis Sökmen Ailesi ve Melis Sökmen Hayatı ve Biyografi hakkında tüm detayları birlikte öğrenelim…

Melis Sökmen Kimdir, Nerelidir?

Ankara doğumlu olan Melis Sökmen çocukluk yıllarını Almanya’da geçirmiştir. Müziğe 10 yaşında 5 yıl klasik gitar eğitimi alarak başlar. İstanbul’da Özel Avusturya Kız Lisesi’nden sonra İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Eğitim Bölümü’nden mezun olur. 1981-1987 yıllarında Bale Sanat Merkezi’nde dans öğretmenliğinin (klasik bale, caz dans vs.) yanı sıra okulun dans grubunda profesyonel dansçı olarak çeşitli gösterilerde ve etkinliklerde yer alır. Gösteriler içerisinde 3 müzikal da yer almaktadır:

Ne Güzel Şey adında bir çocuk müzikali,
Cüneyt Gökçer yönetiminde Zülfiye Zülfü ve
Ferhan Şensoy’un Muzır Müzikal’i.

Bu arada reklam filmlerinde de dansçı ve oyuncu olarak boy gösterir.

1986 yılında profesyonel müzik hayatına Grup Lokomotif ile başlar. Aynı döneme reklam filim jingleları seslendirmeleri de eklenir. Walt Disney produksiyonlarında türkçe seslendirmelere de katılır (Hercules, Piglet vs.).

  • 1988 TRT’de yayınlanan Kandemir Konduk’un Varmısın Yokmusun adlı Kabare dizisinde yer alır.
  • Ulusal ve uluslararası birçok festival de, sanat yaşamının bir parçası haline gelir.
  • 1986 1.Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması’nda Grup Lokomotif ile 2.lik ve 17 dergisinin Gençlik Başarı ödülü.

Eurovision Şarkı Yarışmaları

  • 1987 Türkiye 1.liği, 1991-1992 Türkiye elemelerinde 2.lik ve 3.lük.
  • 1992 Uluslararası Sopot Şarkı Yarışması 2.liği (Polonya),
  • 1992 Uluslararası İsveç Şarkı Yarışması 2.liği.
  • 2001 Prag’daki Universal Talent Contest’de Uluslararası Basın Ödülü…

Başarı hikayesi artarak devam eden Melis Sökmen; 1996’da Broadway’de bir Arif Mardin prodüksüyonu olan Smokey Joe’s Cafe’nin seçmelerine davet edilir. 2002 yılında Şef Kamran İnce yönetiminde İstanbul Modern Müzik Toplulugu ile Yeni Yıl Konserleri çerçevesinde Ankara’da ODTÜ, İsanbul’da İTÜ ve Cemal Reşit Rey Konser Salon larında solist olarak katılır. 2004’de 1. Girne Caz Festivali’nde Billy Paul, Tony Jones, Michael Brown, Okan Ersan ile yer alır. 2005 yılında İstanbul’da özel bir konser etkinliğinde Billy Cobham, Tony Jones, Yvonne Sanchez gibi sanatçılarla da sahneyi paylaşır. 2004’de Bursa Devlet Senfoni Orkestrası ve 2007’de Antalya Devlet Senfoni Orkestrası ile Yılbaşı Özel Konserleri verir.

Sanatçının aynı zamanda;

1990 ‘O Zaman’ (İlk türkçe sözlü Pop-Jazz albümü),
1992 ‘Halis Melis’
1995 yılında çıkardığı ‘Öze Dönelim’

isimli albümleri bulunuyor. Geçen 4 yılda da Hüseyin Karadayı’nın 4 albümünde yer alır (My İmagination, Miracles, You Dance From İstanbul, You Dance From Turkey) Melis Sokmen, yeni albüm çalışmasının dışında, sanat yaşamını birçok dilde seslendirdiği geniş müzik repertuarı ile (Jazz, R&B, Latin, Soul, Blues…) sürdürmektedir.


Melis Sökmen Ailesi Tarihçesi

Büyük şef Morlaye’ nin kızıyla maceraperest Türk’ün aşkı olarak Türkiye’de bir zamanlar çok fazla konuşulan aşkın meyvelerinden olan Melis Sökmen’in büyük babası Mehmet Cemil; 1899 tarihinde Antakya’da doğmuştur. Baba adı Abdül Hamit, ana adı Sıdıka Şalan olan Mehmet Cemil gençlik yıllarında Fransız işgalinde bulunan Hatay’ın Amanos dağlarında zaman zaman Fransız askerleriyle çete mücadelelerinde bulunmuş ve 18 yaşında Çanakkale Harbi’nde İngiliz, Fransız, İtalyan ve Anzaklar’a karşı Ata’nın komutanlığında savaşmıştır. (1917)

Harpten sonra Antakya’da hoca nikahı ile evlendirilen Mehmet Cemil, bir kız çocuğuna çok genç yaşta sahip olacaktır. Ancak bu evlilikten mutluluğu bulamayan Mehmet Cemil boşanır ve tasını tarağını toplayarak İstanbul’dan (Aksaray’da bir süre yaşadığı söylenir) Avrupa’ya açılır.

İlk durağı olan Marsilya’da 6 ay kadar yaşadıktan sonra biriktirdiği parayla Amerika yolunu tutacaktır. (1922-23) O tarihlerde New York’ta çeşitli işlerde çalışan Mehmet Cemil, aradığını bulamayınca Güney Amerika, Fransız ve Hollanda Guyanaları deneyecektir. Seyahat ve macera düşkünü Mehmet Cemil, Paramaribo’dan Batı Afrika’ya göç edecektir ve o devirde bir Fransız sömürgesi olan Gine’yi keşfedip orada demir atacaktır. İlk önce bu ülkenin başkenti olan Conakry’de bir süre kaldıktan sonra iç kısımlarına doğru ilerleyip “Kasambeya” adlı şirin bir köye yerleşecektir. Burada birkaç dönümlük arazi satın alarak kakao ve kahve yetiştiriciliğine soyunacaktır.

Talih veya kader, evliliğe yanaşmayan Mehmet Cemil bulunduğu köyde geleneksel olarak yapılan bir kutlama esnasında geniş bir alanda, tam-tam, bulafon, kora eşliğinde dans eden kızlar arasında ince yapılı hoş bir kız dikkatini çekecektir. “Yankadi” adlı Baga dansının bu kıvrak dansçısı ne var ki kabile reisi Morlaye Camara ve Eşi Binty Silla’nın kızıdır. Bir beyaz adama kızını vermeyi aklından geçirmeyen reis, tabi ki Mehmet Cemil’in izdivaç talebini red edecektir (köyde çok sevilmesine rağmen).

Fatumata adlı bu kızla gizlice buluşan Mehmet Cemil amacına ulaşmak için başkent Conakry’de arkadaşlık kurduğu Fransız Valisi’nin yardımını isteyecektir. Emrine verilen bir takım asker ile Fatumata’yı gece karanlığında ormana kaçıracaktır. Ormanda 2-3 gün yürüyerek, hatta Fatumata’yı sırtında taşıyarak (bir koşu sırasında Fatumata’nın dizine taş saplanmıştı) Fulane ve Fula’ların baş şehri addedilen Mamu kentine ulaşacaklardır (1930).

5 yıl süreyle, fırıncılık (ekmek) yaparak bu kentte kalan çift, biri erkek (Ali Cemil), diğeri kız (Aliye Cemil) olmak üzere iki çocuğu dünyaya getireceklerdir. 1936 yılında işlerini geliştirmek için Mehmet – Fatumata çifti çocuklarıyla birlikte Conakry Yarımadası’na döneceklerdir. Burada “Boulbinet” semtinde bir ekmek fabrikası kuran Mehmet Cemil, buna daha sonra Fatumata tarafından idare edilen bir pastane ile bir bakkal ve bir bar ekleyecektir.

İki çocuğunu 2. Dünya Savaşı’ndan sonra İskenderun’a (Münire adlı kız kardeşinin yanına) yollayan Mehmet Cemil 1952 yılına kadar Gine’de yaşayacaktır. Aynı yıl İskenderun’a dönen Mehmet Cemil Sökmen (resmi soyadı olacaktır) 3 Şubat tarihinde (dönüşünü müteakip ilk hafta) bir kalp krizi neticesinde arkasında 7 çocuk bırakarak vefat edecektir.


 👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu