Kimdir

Meral Azizoğlu Kimdir? Meral Azizoğlu Hayatı ve Biyografisi

Meral Azizoğlu Kimdir? Meral Azizoğlu Hayatı ve Biyografisi. Müzik dünyasının başarılı isimlerinden Meral Azizoğlu Grup Pandora‘nın kurucularından olmakla beraber 10 yıl TRT İstanbul radyosunda ses sanatçısı olarak görev yapmıştır. 1973 Ankara doğumlu olan Meral Azizoğlu ilk müzik hayatına Ankara Hamoy Derneği’nde Halk müziği seslendirerek başladı. Peki Meral Azizoğlu Kaç Yaşında? Meral Azizoğlu Nerelidir? Gelin hep birlikte öğrenelim.

Meral Azizoğlu Hayatı ve Biyografisi

Meral Azizoğlu 1973 yılında Ankara da doğmuştur. Meral Azizoğlu 2021 yılı itibariyle 48 yaşındadır. Meral Azizoğlu kanun virtüözü Hakan Güngör ile evlidir.

Usta sanatçı ilk müzik çalışmalarında Ankara Hamoy Derneği’nde Halk Müziği seslendirmiş, akabinde Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği gençlik korosu sınavlarını kazanmıştır. Aynı anda Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumuştur.

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nü 1.likle kazanmıştır. 2. sınıfta iken İstanbul Radyosu Türk Sanat Müziği ses sanatçılığı sınavlarını da kazanmış. Beraberinde İstanbul Radyosu bünyesinde 5 sene canlı olarak yayınlanmış olan kendi programını yapmıştır.

Kudsi Erguner’in Harem projesi ile birlikte, Nazım Hikmet projesinde de Genco Erkal ve Recep Birgit ile beraber solist olarak Brüksel Bozar Operası’nda yer almış ve başarılı kariyerini sürdürmüştür. .

Konservatuvar eğitimi sırasında Güher Güney ile şan, Alâeddin Yavaşça ve Tülin Korman ile repertuar. Tülin Yakar Çelik ile Türk müziği solfeji, Tülay Orser ve Kamil Özler ile de batı müziği solfeji çalışmıştır. Aynı okul bünyesinde, okulda danışmanları olan Nail Yavuzoğlu, Yavuz Özüstün ve Mutlu Torun ile yüksek lisansın eğitimini tamamlamıştır.

1996 senesinden itibaren Maçka İlköğretim Okulu’nda müzik öğretmenliği yapan Azizoğlu, beraberinde Berlin Türk Müziği Konservatuvarı’nda da workshoplar yapmıştır.

Aydın Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’nde ses eğitimi ve nefes teknikleri üzerine eğitim vermiş, 2010 senesinde Zülfü Livaneli‘nin Arena açık hava konserinde solist olarak yer almıştır. Ayrıca Livaneli’nin Veda adlı filminin müziklerinden birkaçını seslendiren isim olmuştur.

10 sene gibi uzun bir süre TRT İstanbul Radyosu’nda sözleşmeli ses sanatçısı olarak görev yaptı. 1989 senesinde kurulmuş olan Grup Pandora’nın kurucularından olan Azizoğlu, grup ile birlikte birçok yurt içi ve yurt dışı konserlerinde farklı dallardaki repertuarı ile solistlik yapmıştır.

Müzik dünyasının başarılı isimlerinden Hakan Güngör ile evlidir. Eşi ile 1986 senesinde TRT Çocuk Korosu’nda birlikte yer almış ve orada tanışmıştır. Bu evliliğinden bir kızı vardır.

Kariyeri boyunca solist olarak elde ettiği başarıların yanı sıra, aldığı eğitim ve üstlendiği eğitimci rolü ile de başarılarını pekiştirmiştir.

Türkiye’nin en önemli müzisyenlerinin bir araya geldiği, ‘Adres Defteri’ isimli albümünü müzik severleri le buluşturmuştur. Albüm tamamen akustik olarak hazırlanmış, müzisyenler şarkılara göre belirlenmiştir.


Meral Azizoğlu: Twitter

Meral Azizoğlu: Facebook 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu