Blog

Motivasyonunuzu Güçlendirmenin 7 Yolu

Motivasyonunuzu Güçlendirmenin 7 Yolu. Motivasyon, sizi hedeflerinize ulaşmak için harekete geçmeye iten güçtür. Hedefiniz ne olursa olsun, bunu başarmanın tek yolu tutarlı hareket etme motivasyonunu bulmaktır. Neyse ki, motivasyon yaratmak için atabileceğiniz birçok adım var.

Motivasyonunuzu Güçlendirmenin 7 Yolu

Aşağıda motivasyonunuzu güçlendirmenin 7 yolunu keşfedeceksiniz.

1. Hedefinizi Unutun (sadece şimdilik). Bunun yerine, hedefinize olabildiğince zevkli bir şekilde ulaşmak için takip etmeniz gereken süreci yapın. Süreç eğlenceli değilse – romanınızı bitirmek için her sabah yazmak ya da bir maratonu tamamlamak için günlük bir koşuya çıkmak olsun – neden olmadığını anlayın. Sonra, eğlenceli hale getirmek için bir yol bulmak!

Bir örnek olarak, hedefiniz bir maraton koşmaksa, koşularınızı daha eğlenceli hale getirmenin dört yolu vardır:

 • Koşarken dinleyebileceğiniz şarkıları çalan şarkıların bir listesini yapın.
 • Antrenman yaparken manzaranın tadını çıkarabilmeniz için doğal bir koşu rotası bulun.
 • Bir oyuna dönüştürün: koşularınızı zamanlayın; her gün, bir önceki günün performansını geçmeye çalışın.
 • Koşularınıza segment ekleyin: dizlerinizi biraz daha yükselterek birkaç dakika koşun, yokuş yukarı koşun, su birikintilerinin üzerinden atlayın, vb.

2. Hedef Başarısı İçin Arnold Schwarzenegger Yaklaşımını Takip Edin. Arnold hayranı olmasanız bile, yüzleşelim, adam hedeflere nasıl ulaşacağını biliyor. 2009 USC’deki Başlama Konuşması’nda Arnold, yeni mezunlara genç olarak vücut geliştirme şampiyonu olma hedefini belirlediğinde şunları yaptığını söyledi:

“Yatağımın hemen yanında resimlerle süslediğim büyük duvar vardı. Güçlü adamların, vücut geliştiricilerin, güreşçilerin ve boksörlerin resimlerini kapattım. ”

Kendinizi ulaşmak istediğiniz hedefin görüntüleri ile çevreleyerek, hedefinizi daima aklınızda tuttuğunuzdan emin olursunuz. Bu, beyninizin 24 saat boyunca bilinçaltı bir şekilde hedefinize nasıl ulaşacağınız üzerinde çalışacağı anlamına gelir. Hedefinize doğru nasıl ilerleyeceğiniz konusunda sürekli fikir edinirken, tutarlı bir şekilde harekete geçmek için motive olacaksınız.

3. Diyetinizi Geliştirin . “Frasier” şovu en sevdiğim TV şovlarından biri (şov yıllarca önce iptal edilmiş olmasına rağmen, yine de her zaman yeniden koşmaları izliyorum). Radyo psikologu Dr. Frasier Crane ile ilgili. Bir bölümde Frasier konuşma şovunu veriyor ve başka bir doktoru şovda konuk olmaya davet etti. Bir kadın, sabahları yataktan kalkmakta sorun yaşadığından şikayet ederek şovu çağırıyor.

Frasier arayan kişiye yatakta kalmak istemenin rahme gerileme arzusuna benzediğini ve hayatında geri çekilmeye çalıştığı bir şey olduğunu söyler. Yatakta kalmasını istemesine neden olan bilinçdışı korkuyu keşfetmek için terapiye gitmesini önerir. Sonra diğer doktor aşağıdakileri yapar:

“İyisin, Dr. Crane. Kafama gelen ilk şey, biraz hipoglisemik olmasıydı, sabahları biraz protein önerirdim. ”

Bu noktada kadın arayan, önceki Perşembe günü uyandığı anda yumurta yediğini bağırıyor; o sorunsuz bir şekilde yataktan kalkmayı başardı ve bütün gün harika hissetti. Crane, onu korkuttuğu için azarlıyor, diğer doktora teşekkür ediyor ve telefonu kapatıyor.

Bu fıkra ile anlatmaya çalıştığım nokta, bazen motivasyon eksikliğinizin zihinsel veya duygusal değil, fiziksel olduğu. Fiziksel enerji eksikliği motivasyon eksikliğinizin arkasındaki sebep olabilir. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için, sizin için doğru olan ve fiziksel enerjinizi yüksek tutan bir şekilde yediğinizden emin olun.

4 . Hedefi Daha Küçük Yapın . Hedefinize ulaşmak için ne kadar motive olacağınızı belirleyecek kilit unsurlardan biri, başarılı olmayı bekleyip bekleyemeyeceğinizdir. Aşağıdakileri hissetmenizi sağlayacak büyük bir hedef belirlediğinizi düşünün:

 • İçinizin derinliklerinde, hedefin erişemeyeceğinizi hissediyorsunuz.
 • Ne yaparsanız yapın asla bu hedefe ulaşamayacağınızı hissediyorsunuz.

Bu hedefe ulaşmak için kalkmak ve gerekli işi yapmak için çok motive olacağınızı düşünüyor musunuz? Tabii ki değil. Eğer durum buysa, o zaman ulaşma yeteneğinizin içinde olduğuna inanabileceğiniz daha küçük bir hedef belirlemeniz gerekir.

5Hedefi Büyüt . Evet, bunun yukarıda bahsettiğim noktanın tam tersi olduğunu anlıyorum. Bununla birlikte, Gretchen Rubin’in belirttiği gibi, yetişkinliğin sırlarından biri, büyük bir gerçeğin tam tersinin de doğru olmasıdır. Bazen bir hedefe ulaşmak için kendinizi motive edemezsiniz çünkü hedef sizin için zor değildir. Yani, sadece sizi heyecanlandırmıyor. Bu durumda, çubuğu kaldırmanız gerekir. .

6Ödülü Artırın. Bir hedefe ulaşmanın beklenen ödülü ne kadar büyük olursa, ona ulaşmak için o kadar motive olursunuz. Örneğin, bir maraton koşmak için kendinizi motive etmeye çalışıyorsanız, kendinize mümkün olduğunca büyük bir maraton koşusu için alacağınız ödülü nasıl yapabileceğinizi sorun. İşte bazı fikirler:

 • Bir maraton için eğitim sürecinde ulaşmak istediğiniz bir kilo kaybı hedefi belirleyin ve dışarı çıkın ve hedef kilonuza ulaştığınızda sığabileceğiniz kot pantolonunu alın.
 • İnandığınız bir neden için giriş ücreti bağışlayan bir maraton bulun.
 • Maraton için antrenman yaparken, attığınız tüm adımlara aynı anda bir e-Kitap yazın. Ardından, maratonu çalıştırdığınızda, e-Kitabınızı her zaman bir maraton koşmak isteyen ancak ne yapacağınızdan emin olmayan başkalarına satabilirsiniz.

Bir maraton koşma ödülünüzün ne kadar büyük olacağına bakın: kilo verme hedefinize ulaşacak ve bu harika kotlara sığabilecek, inandığınız bir nedenden dolayı para toplamaya yardımcı olacaksınız e-Kitabınızdan para kazanacaksınız.

7. Daldırma Terapisini Deneyin . Daldırma her iki ayağı ile atlamakla ilgilidir; yoğun bir çaba harcıyor ve hedefinizi birçok farklı açıdan ele alıyor. Örnek olarak, birkaç yıl önce çok kilo almıştım ve kırk kilo vermeyi hedefledim. Hedefime ulaşmak için aşağıdakilerin hepsini yaptım:

 • Duygusal yemeğe karşı nasıl bir kitap okudum ve okudum.
 • Takip etmem için diyet oluşturan bir beslenme uzmanından randevu aldım.
 • Fitness dergileri satın aldım.
 • Bir spor salonuna katıldım.
 • Kişisel bir eğitmen kiraladım.
 • Haftalık kilo verme masajları almaya başladım.

Kırk kilo verme hedefime tamamen dalmış olarak yeme alışkanlıklarımı değiştirme ve düzenli olarak egzersiz yapmaya başlama motivasyonunu bulabildim. Ve kırk kilo verdim.

Daldırma terapisinin harika olduğu bir başka alan da yeni bir dil öğrenmektir. İtalyanca öğrenme hedefini belirlerseniz (örneğin) aşağıdakilerin tümünü yapın:

 • İtalyanca dil kursuna kayıt olun.
 • İtalyan dili kasetleri satın alın ve işe giderken, bahçede yaptığınız gibi, işlerinizi yaparken bunları dinleyin.
 • YouTube’a gidin ve dinleyebileceğiniz Eros Ramazzotti veya Tiziano Ferro gibi İtalyan şarkılarını arayın.
 • “La Strada” ve “Profumo di Donna” gibi İtalyan filmlerini izleyin.
 • Sahiplerin ve garsonların İtalyan olduğu İtalyan restoranlarına gidin ve İtalyanca sipariş vermeyi deneyin.

Bu arada, yukarıdaki süreç, üniversite mezuniyetimden sonra İtalya’ya yaptığım bir yıllık geziye hazırlık olarak İtalyanca öğrenmek için takip ettiğim sürece benzer.

Daldırma hakkında düşündüğüm yol, sadece sizin dışınızda bir yerde olan bir hedef hakkında konuşmak yerine, hedefe yürüyormuşsunuz gibi. Yani, her zaman etrafınızdaki hedefle ilgili sahne, anımsatıcı, teşvik ve benzeri şeylerle hedefi yaşıyorsunuz demektir.

Sonuç

Hangi hedefe ulaşmaya çalışıyorsunuz, ancak devam etmek için motivasyonu arttıramadınız mı? Bu yayında motive olmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğünüz herhangi bir fikir görüyor musunuz? Motivasyonunuzu güçlendirerek hedeflerinize ulaşın.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu