Öğrenci Gazetesi

MSÜ İçin YKS Gerekli mi? MSÜ İçin AYT Gerekli mi?

MSÜ İçin YKS Gerekli mi? MSÜ İçin AYT Gerekli mi? Milli Savunma Üniversitesi yani MSÜ sınavına katılmak isteyen adaylar tarafından en çok merak edilen sorular arasında. MSÜ sınavına katılmak için TSK tarafından belirlenen şartları taşıyor olmak gereklidir. Gelin hep birlikte MSÜ için YKS-TYT-AYT şartlarını öğrenelim.

MSÜ İçin YKS Gerekli mi?

Milli Savunma Üniversitesine başvuruda bulunabilmek için herhangi bir lise ve dengi okuldan mezun olmak yada olacak olmak gereklidir. MSÜ alımları ASB. MYO ve Harp okulu olmak üzere iki alanda öğrenci alımı yapar. Asb. MYO için YKS-TYT ve Harp Okulu için YKS-TYT ile YKS-AYT oturumlarına katılmak zorunludur.

MSÜ başvuru kılavuzunda yer alan bilgilere göre sınava giren adayların Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2’nci seçim aşamalarına katılabilmeleri için ayrıca;

Harp Okulları için; Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine girilmesi gerekiyor. YKS’nin 2. Oturumu olan Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) girilmesi gerekmektedir.

Astsubay Meslek Yüksekokulları için; Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekiyor.

Ayrıca Harp Okulları için YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT)’ne girmeyen adaylar ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) girmeyen; Astsubay Meslek Yüksekokulları için ise YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeyen adaylar, hiçbir surette askeri okullara yerleştirilmeyecektir.


MSÜ İçin AYT Gerekli mi?

MSÜ Harp okullarına girebilmek için TYT ve AYT oturumlarına katılmak zorunludur. Harp Okulları başvurmak isteyen öğrenciler AYT sınavına katılmazsa Askeri Okullara yerleşemez.

MSÜ sınav konuları TYT oturumuna benzerdir yani 9. ve 10. sınıf konularında sorular gelir. MSÜ sınavında adaylara 120 sorulur ve sınav süresi 165 dakikadır.

Sınavda konu dağılımı ise şu şekilde olacak:

TÜRKÇE (40 soru)

SOSYAL BİLİMLER

Tarih (5 Soru )

Coğrafya (5 Soru )

Felsefe (5 Soru )

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave

Felsefe soruları) (5 Soru )

TEMEL MATEMATİK (40 Soru)

FEN BİLİMLERİ

Fizik (7 Soru )

Kimya (7 Soru)

Biyoloji (6 Soru)


İlginizi Çekebilir 👇

👉 MSÜ Çıkmış Sorular Tamamı PDF İndir 

👉 MSÜ Kaç Net Kaç Puan Getirir?

👉 MSÜ Puan Hesaplama 

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu