Öğrenci Gazetesi

MSÜ Nedir? MSÜ’den Mezun Olunca Ne Olunur?

MSÜ Nedir? MSÜ’den Mezun Olunca Ne Olunur? Soruları Milli Savunma Üniversitesi sınavına girmeyi düşünen öğrenciler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Milli Savunma Üniversitesinin sivil üniversitelerden farkı bölümlerin dışında askeri alanda eğitim vermesi ve mezunlarının bölüm diploması yanında astsubay ve subay diploması da almasıdır.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Nedir?

Milli Savunma Üniversitesi kısaca MSÜ, Askeri alanda eğitim ve öğretim veren kurumlardır. Milli Savunma Üniversitesi, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları olmak üzere ikiye ayrılır. MSÜ Harp Okullarına kadın ve erkek öğrenciler alınır ve eğitim süresi 5 yıldır. MSÜ Astsubay MYO’ya sadece erkek öğrenciler alınır ve eğitim süresi 2 yıldır.

Milli Savunma Üniversitesi’nde de diğer tüm üniversitelerde olduğu gibi farklı fakülteler ve bu fakültelerin altında eğitim verilen farklı bölümler vardır. Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler, standart fakülte diplomasının yanı sıra okullarına göre subay veya astsubay diploması da alırlar.

1. Kara Harp Okulu Bölümleri

Kara Harp Okulunu tercih etmeyi düşünen adaylar;

Endüstri ve Sistem Mühendisliği,
Elektronik Mühendisliği,
Makine Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
İnşaat Mühendisliği,
Uluslararası İlişkiler,
İşletme ve Yönetim Bilimleri,
Strateji ve Güvenlik
Tarih bölümlerinde okuyabilmektedirler.

2. Deniz Harp Okulu Bölümleri

Deniz Harp Okulu bölümleri öğrencinin mezun olduktan sonra bir gemide görevlendirileceği düşünülerek belirlenmiştir. Mezunların, karşılaşılabilecek her türlü probleme bilimsel bir bakış açısıyla yaklaşarak çözebilmeleri amacıyla oluşturulan Deniz Harp Okulu bölümleri;

Endüstri Mühendisliği,
Makine Mühendisliği,
Gemi İnş. ve Gemi Makineleri Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Elektrik – Elektronik Mühendisliği şeklinde belirlenmiştir.

3. Hava Harp Okulu Bölümleri

Havacılık sektöründeki mevcut ve gelişmekte olan teknolojilere hakim bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Hava Harp Okulunu tercih eden öğrenciler;

Elektronik Mühendisliği,
Bilgisayar Mühendisliği,
Endüstri Mühendisliği,
Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görmektedirler.

4. Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Mezun olduktan sonra astsubay çavuş rütbesine sahip olan Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencileri;

İşletme Yönetimi,
Elektrik,
Elektronik Haberleşme Teknolojisi,
Uçak Teknolojisi,
Otomotiv Teknolojisi,
Mekatronik,
Bilgisayar teknolojisi,
Yapı Tesisat Teknolojisi,
İnşaat Teknolojisi bölümlerinde eğitim görmektedirler.

5. Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Yüzer veya kara birliklerinde görevlendirilecek olan mezunlara, görevlerini yapabilecek seviyede mesleki pratik bilgi ve beceriyi kazandırmayı amaçlayan Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümleri,

Gemi Makineleri,
Elektrik,
Büro yönetimi,
Elektronik Teknolojisi,
Uçak Teknolojileri,
Deniz Ulaştırma ve İşletme,
İşletme Yönetimi,
Bilgisayar Programcılığı olarak belirlenmiştir.

6. Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

HAMYO’da öğrencilere uçak türüne göre gövde, mekanik sistemler ve motor eğitimlerinin yanı sıra hava trafik kontrolü ve büro hizmetleriyle ilgili de eğitim verilmektedir. Bu eğitimlerin verildiği HAMYO bölümleri;

Mekanik Uçak Teknolojisi,
Aviyonik Uçak Teknolojisi,
Güvenlik ve Koruma,
Elektrik,
Hava Trafik Kontrol,
Büro Hizmetleri ve Yönetici Asistanlığı,
Bilgisayar Programcılığı,
Elektronik Haberleşme Teknolojisi,
Lojistik,
İnşaat Teknolojisi,
Otomotiv Teknolojisi
Mekatronik olarak sıralanabilir.

7. Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu Bölümleri

Güzel sanatlar liselerinden mezun olan ve kariyerini askeri alanda sürdürmeyi hedefleyenlerin tercih edebileceği Bando Astsubay Meslek Yüksekokulu bölümlerinde öğrenciler enstrümantal yeteneklerini askeri repertuarla birleştirerek çeşitli eğitimler görmektedirler. BAMYO bölümleri;

Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar,
Çalgı Bakım Onarım şeklindedir.


MSÜ’den Mezun Olunca Ne Olunur?

Milli Savunma Üniversitesi, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksek Okulları olmak üzere ikiye ayrılır. MSÜ Harp Okullarına kadın ve erkek öğrenciler alınır ve eğitim süresi 5 yıldır. MSÜ Astsubay MYO’ya sadece erkek öğrenciler alınır ve eğitim süresi 2 yıldır.

MSÜ Harp Okullarından Mezun Olunca Ne Olunur?

Milli Savunma Üniversitesi, Harp Okulları 1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl eğitim ve öğretim vermektedir. MSÜ, Harp okullarından mezun olan kadın ve erkek öğrencilere mezun oldukları okul türüne göre ve bölümlerine göre lisans diplomasıyla birlikte subay unvanı verilir.

Yüksek lisans yapmak isteyen mezunlar gerek yurt içi gerekse de yurt dışı eğitimlerine devam edebilirler. Yani MSÜ’den mezun olanlar uluslararası alanda geçerli diplomaya sahip olmaktadırlar.

MSÜ mezunları subay olarak göreve başlayabilirler. İlerleyen süreçlerde terfi alarak teğmen, yüzbaşı, binbaşı, yarbay ve albay rütbesine kadar yükselebilirler.

MSÜ Astsubay MYO’dan Mezun Olunca Ne Olunur?

MSÜ Astsubay MYO’dan mezun olan öğrencilere ulusal ve uluslararası geçerliliği olan “Ön Lisans Diploması” ile askeri yetenek ve yetkinliklerine istinaden “Astsubay Diploması” verilmektedir. Milli Savunma Üniversitesi Yüksekokullarından alınan ön lisans diplomaları hukuki ve mesleki haklar açısından Yükseköğretim Kurumuna bağlı diğer okullar ile aynı niteliklere sahiptir.

Öğrenciler Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulundan “Astsubay Çavuş” rütbesi ile mezun olmakta, sınıf okullarında aldıkları eğitimden sonra ise Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birlik, karargâh ve kurumlarda ihtisasları ve askeri meslek sınıfları dâhilinde görevler almaktadırlar.

Ayrıca istekli personel ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavından başarı sağlaması durumunda dört yıllık bir lisans programına geçiş hakkı elde edebilmektedirler. Lisans programını tamamlayan astsubaylar mensubu oldukları kuvvet komutanlıkları tarafından yapılan iç kaynaktan subay temini kapsamında gerekli sınav ve eğitimlerde başarılı oldukları takdirde “subay” olabilmektedirler.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 MSÜ Kaç Net Kaç Puan Getirir? 

👉MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

👉 MSÜ Sınav Konuları ve Soru Dağılımı + PDF

👉 MSÜ Çıkmış Sorular Tamamı PDF 

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu