Öğrenci Gazetesi

MSÜ Puan Hesaplama 2024: MSÜ Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

MSÜ Puan Hesaplama 2024: MSÜ Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?. Milli Savunma Üniversitesi sınavı sonrası puanlarını hesaplamak isteyen öğrenciler için MSÜ Puan Hesaplama hakkında tüm bilinmesi gerekenleri paylaştık. MSÜ sınavında puanınızın hesaplanması için ilk şart Türkçe veya Matematik testlerinden birinde 0,5 puan almak gereklidir. Sadece bu şartı yerine getiren adayların puanı hesaplanmaktadır.

MSÜ Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

MSÜ sınavında 4 yanlış cevabınız 1 doğru cevabınızı götürmektedir. Her test grubunda doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili alt testten almış olduğu ham puanınız hesaplanır.

Tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunur. Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanır.

Ağırlıklı puanlarının hesaplanabilmesi için adayların Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacaktır.

Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların MSÜ-SAYISAL (SA), MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),MSÜ-SÖZEL (SÖ), MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

MSÜ Puan Hesaplama Robotu


MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir?

MSÜ yerleştirme sonucunda ortaya çıkan taban puanlarına göre kazanma durumunuzu gözden geçirebilmeniz için en yakın tahmini bilgileri sizlerle paylaşacağız.

MSÜ sınavında 75 net yapan aday MSÜ Sayısaldan 355, Sözelden 391, eşit ağırlıktan 381 puan alırken toplamda 66 net yapan aday MSÜ sayısaldan 334, sözelden 376, eşit ağırlıktan 353 puan almaktadır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 MSÜ Kazanmak İçin Kaç Net Yapmak Gerekir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu