Blog

Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verilir? Hayalinizdeki İşe Sahip Olun!

Mülakat Sorularına Nasıl Cevap Verilir? İster ilk mülakata hazırlanın, ister onlarça mülakata katılın, bazı şeyler değişmez; midenizde kelebekler uçuşması ve her seferinde aynı tipik sorunun sorulması. Öz geçmişiniz ne kadar mükemmel olursa olsun, sizi aynı işe başvuran diğer adaylardan ayıran, mülakat sorularına verdiğiniz cevap ve tavrınızdır.

1 “Bana Kendinizden Bahsedin”

Çoğu insanın bunun gibi en yaygın mülakat sorularını yanıtlarken yaptığı hata, kişisel şeyler hakkında konuşmalarıdır. Görüşmeci bu soruyu sorduğunda, profesyonel geçmişiniz ve başarılarınız hakkında konuşmanızı istiyor. Bunu, başvurduğunuz rolle ilgili iş deneyiminizi vurgulamak için bir fırsat olarak düşünün. Soruyu iyice düşün. Mülakat sorularına yanıt verirken yumuşak bir adım atmak yerine, mümkün olduğunca ilginç hale getirin.


2. “Kendinizi Beş Yıl Sonra Nerede Görüyorsunuz?”

İşverenlerin bu soruyu sormalarının nedeni, organizasyonlarına değer katıp katamayacağınızı veya kişisel gelişim arzunuz olup olmadığını ölçmeleridir. Bu soruya yanıt vermenin en iyi yolu, bu işe başvurmanıza neden olan ilgi alanlarınızdan ve mesleki hedeflerinizin şirketin hedefleriyle ne kadar uyumlu olduğunu belirtmektir.


3. “Hayalinizdeki İş Nedir?”

Evet, bu hileli bir soru. İşveren, bu iş için en uygun kişi olup olmadığınızı bilmek ister. Bazıları bu soruya kesin bir cevap verirken, birçoğu hayallerindeki işin neye benzediğini bilmedikleri için tutarlı cevap veremiyor. Durum ne olursa olsun, başvurduğunuz işle hiçbir benzerliği olmayan hayalinizdeki işi tarif etmeyin. Bunun gibi zorlu mülakat sorularını yanıtlamak için, sunulan fırsatlara ve becerilere odaklanın. Şirketin kültürüyle yankı uyandırmak için çalışmak istediğiniz ortamın türü hakkında konuşun.


4. “Sizi Bu İş İçin En İyi Kişi Yapan Nedir?”

Bu, sizi neden diğer adaylar yerine seçmeleri gerektiğini kanıtlamanız gereken en büyük andır. Dikkatler üzerinizde, bu yüzden en iyisini yapın. Bu, bir övünücü olabileceğiniz ve önceki organizasyonlarda önceki tüm başarılarınızı ve benzersiz beceri kombinasyonunuzu listeleyebileceğiniz bir fırsattır. Mülakat sorularına gösterişli ancak alçak gönüllülükle yanıt verin.


5 “Bana Bir Hata Yaptığın Zamanı Anlat”

İşe alan kişi sizden bu tür mülakat sorularına cevap vermenizi istediğinde, sizi kıvrandırmaya çalışıyor olabilir. Yaptığınız hata, sorularının odak noktası değil, hatadan öğrendiğiniz anahtar şeyin ne olduğunu bilmek istiyorlar. Cevabınız iki şeyi yansıtıyor; tutumunuz ve ne kadar hızlı öğrenirsiniz. Bu soruyu iyi cevaplamak için, şimdi ne yapacağınızı farklı şekilde açıklayabilirsiniz. Bu, bilgili ve daha akıllı görünmenizi sağlayacaktır.

Bu mülakat sorularına daha iyi cevaplarınız olduğunu düşünüyor musunuz? Ya da komik bir mülakat hikayeniz mi var? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu