Blog

Nasıl Daha İyi Okunur: Okuduğunu Anlama İçin 4 Basit İpucu

Daha iyi okumayı öğretmek için, karmaşık materyalleri okumanıza ve anlamanıza yardımcı olacak, kanıtlanmış 10 okuma anlama stratejisini basitçe listeleyelim.

1. Günün Doğru Zamanını Seçin

Günün belirli bir saatinde daha uyanık olmak için hepimiz şartlıyız. Buna kronotipimiz denir (biyolojik saat). Bu nedenle okuma veya çalışma oturumlarınızı doğal enerji seviyelerinizle veya kronotipinizle hizaladığınızdan emin olun. Şahsen, saat 10: 00’da basit işler bile yapamıyorum bu yüzden kesinlikle oturup O saatte zihinsel olarak zor bir şey yapın.

Kendini bil. Günün hangi saatinde daha uyanık olduğunuzu bilin ve o zaman en zor işinizi yapın. Eğer bir küre iseniz, ne demek istediğimi anlıyorsanız kendinizi bir kare deliğe sığdırmaya çalışmayın.


2. Stres Seviyenizden Haberdar Olun

Özellikle kötü bir gün geçirdiyseniz veya genel olarak stresli hissediyorsanız, kesinlikle okuduğunu anlama ile mücadele edersiniz. Beyniniz bir seferde yalnızca bir yerde olabilir. Arkadaşınızın size kızması veya yaklaşmakta olduğunuz projenin bitiş tarihi hakkında endişeleniyorsanız, ne olduğunuzu işleme koymak için zihinsel enerjiniz olmayacak okuma. Eğer aklınızda çok şey varsa, işinizi yapmadan önce bu sorunları çözüp çözemeyeceğinizi görün.

İşinizi halletmeden önce sorunları gerçekten çözemiyorsanız, en azından gelip bu sorunları gidermek için bir oyun planı yazınız . Sizi strese sokan şeylerle nasıl ve ne zaman başa çıkmayı planladığınızı bilirseniz daha iyi okuyabilir ve anlayabilirsiniz.


3. Çalışma Sürenizi Tahmin Edin

Çalışmaya veya okumaya başlamadan önce, görevin büyüklüğü ve bunun ne kadar zaman alacağını düşünüyorsunuz. Yavaş bir okuyucuysanız ve üstesinden gelmek için 3 bölümünüz varsa, iyi bir zamana ihtiyacınız olacak. Ancak okunacak sadece 10 sayfalık hızlı bir okuyucuysanız, fazla zamana ihtiyacınız olmayacak. Bir sınava çalışmak gibi açık uçlu bir göreviniz varsa, çalışmak istediğiniz belirli bir süre ayarlayın. Mesele şu ki, zihinsel olarak göreve hazırlanmak için başlamadan önce ne kadar çalışacağımıza dair bir anlayışa sahip olmamız önemlidir.

Bunu şu şekilde düşünün: Bir filmi izlemek için oturmadan önce genellikle ne kadar süreceğini kontrol edersiniz, değil mi? Ya da koşuya çıkmadan önce, ne kadar uzağa gitmeyi planladığınızı genellikle bilirsiniz, evet? Görüşte bir zamanın olması, okuma seansınızın daha hızlı olmasına neden olabilir, çünkü bunun ne zaman biteceğini merak etmiyor musunuz? .


4. Tutumunuzu Bilin ve Gerekirse Düzeltin

Anladım: her kitap bize sarılmak istememize neden olmaz. Her görev bize tek boynuzlu atlar ve serpintiler gibi hissettirmez. Ancak yapmak üzere olduğumuz şeyler hakkında olumsuz hissettiğimizde – kitap okumak, ders çalışmak, yazmak, vb. – görev anında zorlaşıyor. Daha iyi okumayı bilmek ister misiniz? Okuduklarından nefret etmemeyi düşün! Bu, kitapla bir tür bağlantı bulmak için bilinçli olarak çaba harcamanız durumunda, okuduğunuzda tutabileceğiniz bir amaç için tamamen mümkündür.

Tek düşündüğün şey ise, bu kitaptan nefret ediyorum ve öğretmenim bana okumayı sağlıyor, onunla mücadele edeceksin. Bunun yerine, tutumunuzu ve düşüncelerinizi olumlu bir şeylere doğru kaydırın. Bunu yapmak için bazı stratejiler arasında konuyla ilgili videoları izlemek, öyküyü anlamak, okumadan önce konuyu bir Google araması yapmak, böylece malzemenin bir özetini elde etmek ve hatta kitabın coşkusunu artırmak gibi aptalca bir şey yapmak sayılabilir. ek açıklamalarınız için yeni renkli kalemler almak. Cidden, ne işe yararsa, yap!

Bu nedenle, daha iyi okuma için bu 4 ipucudan hiçbiri materyalinizin karmaşıklığını veya okuryazarlık seviyenizi değiştirmeyecek olsa da, kesinlikle okuma deneyiminizi ve dolayısıyla okuduğunu anlama durumunuzu etkileyebilecek kontrol edilebilir faktörlerdir. Dikkatli olursanız, stresli değilken, faaliyetin süresini tahmin ediyorsanız ve yaptığınızdan nefret etmiyorsanız, ne okuduğunuzu anlamak için çok daha kolay bir zamana sahip olacaksınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu