Din

Necasetten Taharet Ne Demek? Necasetten Taharet Nasıl Yapılır?

Necasetten Taharet Ne Demek? Necasetten Taharet Nasıl Yapılır? Soruları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri bu makalemizde paylaştık. Necasetten Taharet görünebilen pislikleri temizlemek anlamına gelir. Taharet, İslam dini inanışına uygun olarak temizlik demektir. Necasetten Taharet ise görünebilen pislikleri temizlemek manasına gelir.

Necasetten Taharet Ne Demek?

Necaset sözcük anlamı itibariyle görülebilen pis olan şey manasına gelir. Necasetten Taharet ise görünebilen pislikleri temizlemek anlamına gelmektedir. Yani namaz kılınacak kıyafetlerin ve yerin temiz olması demektir. Bir başka ifade ile necasetten taharet, kişinin dış giysisini, namazı kılacağı mekanı, namaz kılacağı ortamı ve benzeri alanları temizlemesi gerektiğini ifade eder.


Necasetten Taharet Nasıl Yapılır?

Necasetten Taharet, namaza başlamadan önce üzerimizde bulunan elbisenin ve namaz kılınacak yerin temiz olması anlamına gelmektedir.

Namaz kılmaya başlamadan önce abdest almaya engel olabilecek pislikler temizlenmelidir. Üzerimizde bulunan elbiselerin ya da namaz kılınacak yerde pislik varsa temizlenmelidir. Bu temizlikleri yaptığınız takdirde necasetten taharet işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.


Taharet Ne Demek?

Dinî literatürde hükmî kirlilik, abdestsizlik veya cünüplük sebebiyle insanda meydana geldiği var sayılan manevi kirlilik hâlidir. Kaynaklarda bu durum hades terimiyle ifade edilir (Buhârî, Vudû, 2, Meydânî, el-Lübâb, I, 5).

Hades, büyük hades ve küçük hades olmak üzere ikiye ayrılır. Cünüplük, hayız ve nifas gibi hükmî kirlilikler büyük hades, abdest gerektiren hükmî kirlilik ise küçük hadestir (Meydânî, el-Lübâb, I, 5).

Büyük hükmî kirlilikten gusül ile, küçük hükmî kirlilikten abdest ile temizlenilir. Suyun bulunmaması veya bulunduğu hâlde kullanma imkânının olmaması hâlinde her ikisinden temizlenme yolu ise teyemmümdür (Kâsânî, Bedâî’, I, 44).


İlginizi Çekebilir  👇

👉 7 Ayet Vardır ki Gök Yere İnse Bunu Okuyan Kurtulur!

👉 Namazdan Sonra Ayet-el Kürsi Okumanın Fazileti Nedir? (Hadis)

👉 Ezandan Sonra Okunacak Dua Arapça Okunuşu ve Türkçe Anlamı

👉 Dua Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Peygamber Efendimizden 3 Dua Örneği

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu